وقتی میخواهیم وارد این حوزه بشیم، شاید اولین سئوالی که برامون پیش میاد این باشه:آیا تبدیل پول به رمز ارز یا خرید رمز ارز یک کار منطقیه یا نه؟ برای پاسخ به این سئوال باید بدونیم که داریم وارد چه بازاری می شیم و قراره روی چی سرمایه گذاری کنیم و اصلا قراره چه چیزیو خرید و فروش کنیم؟


اما قبلش، بریم ببینیم:

  • اصلا چرا بیت کوین اختراع شد یا چرا مردم دارند میرن سمت بیت کوین و رمز ارزهای دیگه؟ آیا این کار منطقیه که قسمتی از پولمونو از بانک در بیاریم و بیت کوین یا رمز ارزهای دیگه بخریم؟
  • تا قبل از تولد بیت کوین و رمز ارزهای دیگه ارزهایی مثل دلار آمریکا، یوروی اروپا، پوند انگلستان و بقیه موارد رو داشتیم. فرق بین این ارزها با رمز ارزها به عنوان پول جدید چیه؟

از لحاظ جنس شون اگر بخواهیم بررسی کنیم، جنس پول های متداول که الان داریم ازشون استفاده می کنیم سه مدله:

1. کاغذی

2. فلزی

3. دیجیتالی

منظور از کاغذی و فلزی:

همون اسکناس و سکه ایه که در حال حاضر استفاده چندانی نداره.

اما مدل سوم پول ها، پول دیجیتالیه:

که به اون اعتباری هم میگن، همون عدد توی حساب بانکی من و شما. عدد موجودی که روی مانیتور دستگاه ATM به ما میگه که در کارتمون چقدر پوله و صرفا یک عدده. این یعنی وقتی بخواهیم چیزیو بخریم و کارت بکشیم، عدد توی کارت یا همون موجودی یا پول دیجیتالیمون، کم می شه.  اگر کسی هم پولی به حسابمون واریز کنه عدد کارت ما زیاد میشه. اگر هم ما پولی به حساب کسی واریز کنیم دوباره اون عدد کم میشه. یعنی در حقیقت این یک عدده که مدام داره کم و زیاد میشه.

در حال حاضر، 80 درصد از پول مردم دنیا، چه توی Credit کارتشون چه توی Debit کارت یا حساب بانکی شون، از جنس مدل سوم پول یا همون پول دیجیتالیه که صرفا یکسری کد و عدده که روی سرورهای بانکی سواره.  

پس تا به این جا به لحاظ جنس نه تنها فرقی با رمزارزها ندارند، بلکه یکسری شباهت هایی هم دارند یعنی فرق چندانی بین بیت کوین و اتریوم با پول های قدیمی مثل دلار و یورو نیست.

پول های مدل سوم یا پول های دیجیتالی یکسری کد و عددند روی سرور های بانکی و رمزارزها هم یکسری کد و عددند در بستر بلاک چین. اما، یک تفاوت کلی دارند و اون اینه که در تولید رمز ارزها مثل بیت کوین و اتریوم و ... از تکنیک رمز نگاری یا کریپتو گرافی استفاده شده.

حالا ببینیم رمزارزها چه برگ برنده ای نسبت به ارزهای دیگه دارند و اصلا چرا باید بریم سمت بیت کوین یا رمزارزهای دیگه؟

داستان رو از اینجا می گیم، پول هایی که ما داریم یعنی همون پول های قدیمی مثل دلار، ریال، لیر، پوند و امثال اینها یک اِشکال بزرگ دارند و اون اینه که میشه اون ها رو بدون هیچ پشتوانه و حساب و کتابی تولید کرد. کاری که بانک های مرکزی دنیا در این سال ها انجام دادند.

البته سال ها پیش دولت ها با هم قرار گذاشتند که اگر بخوان پولی رو تولید کنن یا اسکناسی چاپ کنند، قبل از تولید و چاپ پول باید برای اون پشتوانه ای مثل طلا در نظر بگیرند. اما متاسفانه به این عهد و قرارشون پایبند نبودند و بعد از مدتی بدون پشتوانه شروع کردند به تولید پول و چاپ اسکناس و این باعث ایجاد پدیده ای در اقتصاد کشورها شده به نام تورم یا کم شدن ارزش پول اون کشور ها.

این همون دلیل اولیه است که مردم دنیا رو بُرده سمت بیت کوین و رمز ارزهای دیگه و بازار کریپتو کارنسی داره روز به روز بزرگتر میشه.

پس دلیل اولی که مردم دارند میرن سمت رمزارزها، کم شدن ارزش پولشونه.

دلیل دوم فرار از مالیاته.

در حقیقت این بازی رو که یک بازی دو طرفه هم هست، دولت ها و حکومت ها شروع کردند.

بازی از سمت بانک های مرکزی شروع شد، اینطوری که بعضی از بانک های مرکزی اومدند بدون دادن اطلاعات شفاف و درست به مردم کشورشون و بی هیچ حساب و کتابی، شروع به چاپ پول کردند و هیچ شفافیتی هم توکارشون نداشتند. ضمن این که بریز و به پاش و ولخرجی هایی هم دارندکه مردم با اون ها موافق نیستند. تازه دقیقا تا ریال آخر هم دارند از مردم مالیات می گیرند و اطلاعات دقیق هم  ازشون می خوان.

این همون چیزیه که تا قبل از پیدایش بیت کوین و رمز ارزهای دیگه، مردم رو به شدت در فشار قرار داده. چطوری؟

اینطوری که اگر کسی می خواست با دسترنجش خونه یا ماشینی بخره، چاره ای نداشت که پولشو تو بگذاره توی بانک تا از تسهیلاتش استفاده کنه، اما اتفاقی که این جا می افته اینه که به اندازۀ تورم کشورش ارزش پولش سال به سال دچار افت می شه و نتیجه این می شه که دیگه نمی تونه همون خونه یا ماشین رو بخره!

در واقع مردم تا قبل از پیدایش بیت کوین و رمزارزهای دیگه چاره ای جز این کار نداشتند. ولی امروزه با تولد بیت کوین و رمز ارزهای دیگه که ویژگی ضد تورمی دارند، میتونن بخشی از پولشون رو از بانک بکشند بیرون و تبدیل کنند به بیت کوین و رمز ارزهای دیگه. چرا؟

به خاطر جلوگیری کردن از کم شدن ارزش پولشون در دراز مدت و حفظ ارزش دارایی و سرمایه شون. ضمن این که فعلا این رمز ارزها در شرایطی هستند که احراز هویت خیلی گسترده نشده و از مالیات هم می تونند فرار کنند. این ها انگیزه های ابتدایی رفتن به سمت رمزارزها بوده.

خب حالا مگه بیت کوین و رمزارزهای دیگه دچار تورم نمی شند؟

در مورد بیت کوین:

بیت کوین طبق پروتکلی که روی بلاک چینش قرارداده شده نمیشه از یک مقدار تعریف شده ای بیشتر تولیدش کرد و در تولید بیت کوین اینطوری برنامه ریزی شده که تا سال 2140  نهایتا میشه 21 میلیون واحد بیت کوین تولید کرد.

البته رمزارزها هم میتونن دچار تورم بشن و مهار تورم رمزارزها بستگی داره به نوع قرارداد هوشمند و پروتکلی که اون رمزارز ازش استفاده میکنه. ضمن اینکه عملکرد و درایت توسعه دهنده ها هم میتونه روی تورم تاثیرگذار باشه ولی در اکثر رمزارزها تمهیداتی وجود داره که بتونن تورم رو کنترل کنن. مثل از رده خارج کردن بخشی از رمزارزها که بهش توکن سوزی میگن.

با توجه به این توضیحات الان دیگه احتمالا متوجه شدید که چرا روز به روز داره به تعداد علاقمندهای بیت کوین و رمز ارزهای دیگه اضافه می شه. بنابراین تبدیل کردن بخشی از پول به رمزارز کاملا منطقیه ولی بشرط اینکه قبلش با این فضا بصورت کامل آشنا شده باشید.

با هم رشد میکنیم!

Together we grow