---------------------------------------------------------------------------

برای مطالعۀ قسمت اول کلیک کنید:

اتریوم و چگونگی کارکردش- قسمت اول

---------------------------------------------------------------------------

اتریوم یک بلاک چین غیرمتمرکز و اپن سورس (Open Sourcr) با قابلیت قرارداد هوشمند است. اتر ارز دیجیتال بومی این پلتفرم است. در بین ارزهای دیجیتال، اتر از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین در رتبه دوم قرار داره. شبکه اتریوم به طور کامل خود مختار است و هیچ شخص، سازمان یا نهادی مدیریت و کنترلش رو بر عهده نداره.

در قسمت اول در مورد اتریوم و اتر که توکن بومی اتریومه گفتیم و مقایسه کوچکی با بیت کوین انجام دادیم. در آخر نیز مزایای اونرو برشمردیم. حالا بریم سراغ معایب اتریوم.😲 

معایب اتریوم:

افزایش هزینه های معاملاتی (هزینه های ماینینگ و کارمزدهای بالای شبکه)

محبوبیت فزاینده اتریوم منجر به افزایش هزینه تراکنش هاش شده است. کارمزد تراکنش‌های اتریوم که به نام “gas” شناخته میشه توام با نوسانه و میتونه بسیار پرهزینه باشه. البته اگه به عنوان یک ماینر از اون درآمد کسب می کنید، خیلی هم عالیه اما اگه فقط دارید از شبکه اش استفاده می کنید هزینه زیادی باید پرداخت کنید.

 احتمال ایجاد تورم در صنعت کریپتو توسط اتریوم

در حالی که اتریوم 18 میلیون اتر در سال منتشر میکنه، هیچ محدودیتی در طول عمر تعداد احتمالی کوین ها وجود نداره. این میتونه به معنی این باشه که ممکنه اتریوم به عنوان یک سرمایه گذاری، بیشتر شبیه دلار عمل کنه و  به اندازه بیت کوین که محدودیت مادام العمر سختی در تعداد کوین ها داره، ارزش پیدا نکنه.

پیچیدگی شبکه

توسعه اتریوم همینطور ادامه داره مثلا اومدنِ اتریوم 2.0 خبر از عملکردهای بیشتری میده اما چنین آپدیت شدن های گسترده در شبکه میتونه برای توسعه دهندگان دشوار باشه و میتونه نسبت به برنامه ها و معاملات فعلیش عدم اطمینان بوجود بیاره.


اتریوم 2.0 در راه است

به زودی اتریوم 2.0 عرضه میشه که وعده ارتقای شبکه اصلی اتریوم رو برای افزایش مقیاس پذیری میده.

مهم‌ترین تغییری که اتریوم با اتریوم 2.0 میکنه اینه که این رمزارز از مکانیزم اجماع اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد کرد. این امر باعث میشه که اتریوم دیگه قابل استخراج و ماین نخواهد بود و نیازی به ماینرها یا ریگ کارت گرافیک اتریوم نیست و همه از بین میرند.

اگه با این ماینرها کار میکنید یه فکری به حال دستگاهتون بکنید که بزودی  دیگه نمیتونید ازش درآمدی داشته باشید.😱😭 

اما در عوض:

میتونید اتریوم رو استیک کنید.

Staking که شامل قفل کردن مقدار مشخصی از ارز دیجیتال برای شرکت در فرآیند تأیید تراکنش است، پس از تکمیل ادغام، جایگزین ماینینگ برای تأیید تراکنش‌های اتریوم میشه.


استیک کردن اتریوم 2.0 مثل سپرده گذاری در بانک است که سود ماهانه آن اتریوم خواهد بود. این باعث میشه که با سرمایه کم هم بتونید سودهای عالی از استیک کردن اتریوم بدست بیارید.😂😍 

تازه وقتی که اتریوم استیک پذیر بشه، استقبال زیادی ازش میکنند و تعداد کمی سراغ ماینرهای پر درد سر میرند.

نحوه خرید اتریوم

 شما خود اتریوم رو نمی‌خرید، اتریوم یک شبکه است. در عوض، اتر (Ether) رو میخرید و از آن در شبکه اتریوم استفاده می‌کنید. با توجه به محبوبیت اتریوم، خرید اتر بسیار آسان است:

یک صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید

صرافی‌های رمزنگاری و پلتفرم‌های معاملاتی مختلفی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال استفاده میشند ولی برای ما ایرانی ها صرافی هایی مثل کوکوین، بای بیت، اوککس و کوینکس جزو گزینه های متداول هستند.

اگر فقط به خرید کوین های رایج مثل اتر و بیت کوین علاقه دارید، میتونید از صرافی های ایرانی هم استفاده کنید.

 

اتر بخرید

در صرافی های ایرانی مثل نوبیتکس، ارزجو یا رمزینکس بعد از اینکه با کارت بانکی تون حسابتون رو شارژ کردید، میتونید  با قیمت لحطه ای، اتریوم بخرید. هنگامی که کوین ها در حساب شما قرار گرفتند، میتونید اونها رو نگه دارید، بفروشید یا در آینده با سایر ارزهای دیجیتال معامله کنید. به خاطر داشته باشید که هر زمان ارزهای رمزنگاری شده رو بفروشید یا معامله کنید، ممکنه مشمول مالیات هم بشید.

از کیف پول استفاده کنید

در حالی که میتونید اتر رو در کیف پول دیجیتال پیش فرض پلت فرم معاملاتی خود ذخیره کنید، اما توصیه نمیکنیم چون این موضوع میتونه برای داراییتون یک خطر امنیتی ایجاد کنه. به این صورت که اگر شخصی اون صرافی رو هک کنه به راحتی میتونه کوین هاتون رو بدزده. گزینه دیگه اینه که کوین هایی رو که نمی خواید بزودی بفروشید یا معامله کنید، به کیف پول دیجیتال دیگه ای یا کیف پول سردی (cold wallet) که به اینترنت متصل نیست منتقل کنید.

آیا باید اتر بخرید؟

طبق گفته دی وال (DeWaal)، خوبه که به این دلایل سرمایه گذاری در شبکه اتریوم رو جدی بگیرید:

"اول، ارزش داره و به عنوان یک ارز رمزنگاری شده با کارایی بالا ازش استفاده میشه. دوم اینکه بلاک چین اتریوم میتونه با مهاجرت به پروتکل جدید جذاب تر هم بشه و سوم اینکه با استفاده بیشتر افراد از برنامه های توزیع شده اتریوم، تقاضا برای اتریوم داره بیشتر و بیشتر هم میشه!"

قبل از سرمایه گذاری قابل توجه در اتر یا سایر ارزهای دیجیتال، بهتره ابتدا دانش و مهارت خرید و فروش رو بدست بیارید تا با خطرات احتمالی شون آشنا بشید.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

دوره های مقدماتی و پیشرفته آموزش ارزهای دیجیتال از شما یک تریدر حرفه ای میسازه.

برای کسب مهارت ترید و درآمدزایی از ارزهای دیجیتال کلیک کنید:


آموزش مقدماتی ارزهای دیجیتال

Crypto basic

----------------------------------------------------------------------------------------------------

ما با هم رشد می کنیم!

Together we grow