آماده اید؟ توی این درس می خوایم ویژگی های بلاک چین و رمزارزها رو توضیح بدیم و مقایسه ای کنیم بین سیستم بانکی فعلی که داریم ازش استفاده می کنیم و شبکۀ بلاک چین. همچنین به مقایسۀ نقل و انتقال پول در سیستم بانکی  و شبکه بلاک چین می پردازیم.

 

به همین خاطر 10 ویژگی منحصر به فرد شبکه بلاک چین و سیستم نقل و انتقال رمز ارزها، رو توضیح میدیم.

1. امکان رهگیری:

اولین ویژگی، امکان رهگیریه. یعنی شما می تونید هر  تراکنشی رو در شبکه بلاک چین رهگیری کنید و اون رو مورد بررسی قرار بدید. امکانی که در سیستم بانکی وجود نداره یعنی اگه شما پولی رو از حساب بانک صادرات تون انتقال بدید به پاسارگاد یک فروشنده ای، خودتون به تنهایی نمی تونید اون پول رو مورد رهگیری قرار بدید که بعدش از پاسارگاد چه ناریخی به کدوم بانک و چه حسابی منتقل شده؟!اما در بلاک چین این امکان وجود داره.

2. سرعت بالای نقل و انتقال:

 در سیستم بانکی فعلی می تونیم در لحظه و به صورت کارت به کارت پول رو انتقال بدیم، اما در حجم های بالاتر اگر به روزهای تعطیل نخورده باشیم و ساعت کاری نگذشته باشه و شبکه شتاب و شاپرک هم کار کنند، انتقال پولمون چند ساعتی طول می کشه ؛ البته این حالا اشکالی نداره، ولی اگر انتقال بانکی در احجام بالا باشه و به یک روز تعطیل یا آخر وقت بخوریم اون موقع است که مجبوریم چندین ساعت یا حتی یک روز یا دور روز معطل بشیم که این اتفاق در شبکه بلاک چین نمیفته و ظرف 10 دقیقه یا یک ساعت به شرطی که ترافیک خاصی روی شبکه نباشه، می تونیم این نقل و انتقال رو انجام بدیم. سرعت بالا ویژگی دوم این سیستم مالی است.

 

3. هزینه پایین نقل و انتقاله: 

در مقایسه با هزینه نقل و انتقالی که در بانک ها می گیرند، ما شاهد پرداخت هزینه کمی در سیستم بلاک چین و رمز ارزها هستیم. البته در مورد اتریوم و بیت کوین شاید در حال حاضر هزینه انتقال بالا باشه اما برای کسایی که می خوان مبلغ پایینی مثل 100$ یا 200$ انتقال بدند ، هزینه ترنسفر30 یا 40 دلاری می تونه برای این رقم ها زیاد باشه. ولی خب شما می تونید از شبکه TRX استفاده کنید و هزینه کمتری بپردازید و الان به کمک لایه دوم ها هم    می تونید مثلا 10،000$ یا 20،000$ رو با یک یا دو دلار یا چند سنت انتقال بدید.

4. عدم محدودیت زمانی انتقال:

شما مثل یک بانک همرا می تونید در هر روزِ سال یا در هر ساعت از شبانه روز پول رو انتقال بدید  و از این بابت محدودیتی وجود نداره. تعطیلی خارج از ساعت اداری و بسته شدن بانک ها و .. مانع انتقال پول نمی شه. 

5. انتقال پول به هر کس بدون هیچ محدودیتی:

فارغ از تمام تحریم ها و محدویت هایی که دولت ها و حکومت ها و بانک های مرکزی ایجاد کردند شما می تونید برای هرکسی که اراده کنید به هر جای دنیا رمزارز انتقال بدید.

6. نیازی به احراز هویت ندارید:

 وقتی ما می خواهیم حسابی رو در بانک افتتاح کنیم، فقط شماره کفش پامون رو ازمون نمی پرسند، کلی اطلاعات شخصی ازمون می گیرند. اما در این سیستم حتی می تونید به یک حساب بی نام هم پول جابه جا کنید. البته KYC یا احراز هویت در بسیاری از صرافی ها اجباری شده ولی هنوز هم می تونید نقل  و انتقال رو  از طریق صرافی های غیرمتمرکز انجام بدید.

7. انتقال هر مبلغی بدون هیچ محدودیتی:

در سیستم بلاک چین در زمینه انتقال پول هیچ محدودیتی در حوزه مقدار و میزان پولی که می خواهید جابجا کنید، ندارید. یعنی هر مقدار پولی که بخواهید رو می تونید جابجا کنید و محدودیتی از این بابت ندارید. مثلا می تونید 1 بیلیون دلار رو از این جا برای یک نفر در برزیل یا هر کشور دیگه منتقل کنید.

8.ویژگی ضد تورمی دارد:

 ویژگی ضد تورمی یکی از مهمترین ویژگی های رمزارزهاست که در دو درس قبلی کامل درموردش صحبت شد ؛ این یعنی شما می تونید با تبدیل کردن پولتون به رمزارزها، از ارزش پول و سرمایه تون محافظت کنید.


9. سرمایه گذاری پرسودی است:

اگر یک دید بلند مدت تری در زمینه رمزارزها داشته باشید می تونید با سرمایه گذاری روی اون ها در شبکه بلاک چین، یک سرمایه گذاری موفق و پرسود داشته باشید.

 

10.ویژگی در آمدزایی :

اگر مهارت معامله گری را یاد بگیرید می تونید با خرید و فروش رمزارزها از نوسان های قیمت رمزارزها برای خودتون درآمدزایی کنید.

حالا:

این ها ویژگی هاییه که لزوما همه رمزارزها ندارند و فقط بیت کوینه که تمام این 10 ویژگی رو بصورت کامل داره و شما باید طی درس های آتی و در طی این دوره یاد بگیرید که هر رمزارزی رو نخرید و روی هر رمزارزی سرمایه گذاری نکنید.

خیلی از مردم دنیا متوجه این ویژگی ها شدند و بخشی از پولشون رو به رمزارز تبدیل کردند. در حال حاضر بیش از 100 میلیون نفر در دنیا رمز ارز دارند و این روند همچنان ادامه داره .

چرا؟

چون دنیا داره تغییر می کنه و ما داریم وارد دنیای جدیدی به نام متاورس می شیم که در این دنیا هممون به رمزارزها نیاز داریم.

با هم رشد می کنیم!

Together we grow