--------------------------------------------------

برای مطالعۀ قسمت اول کلیک کنید:

ریپل (Ripple) - قسمت اول

-------------------------------------------------

ریپل یک فناوری است که به عنوان شبکه پرداخت دیجیتال برای تراکنش های مالی عمل میکنه. فرآیند اصلی ریپل یک سیستم مبادله دارایی، تسویه پرداخت و سیستم حواله است. چیزی شبیه به سیستم سوئیفت برای نقل و انتقالات بین‌المللی پول و امنیت که توسط بانک‌ها و واسطه‌های مالی که با ارزهای مختلف معامله می‌کنند، استفاده میشه. توکن مورد استفاده آن از پیش تولید شده و  نمادش XRP است. ریپل نام شرکت و شبکه است و XRP رمز ارز دیجیتالشه. هدف XRP اینه که به عنوان یک مکانیسم  مبادله بین دو ارز یا شبکه عمل کنه.

مقایسه بیت کوین و ریپل:

چندین تفاوت عمده بین بیت کوین و توکن XRP ریپل وجود داره که باعث متمایز شدن این دو ارز دیجیتال از هم میشه:

1. بیت کوین و ریپل برای تایید تراکنش ها از سیستم های مختلفی استفاده می کنند

بیت کوین از استخراج برای اعتبارسنجی تراکنش ها و توزیع کوین های جدید استفاده میکنه. ماینرها دستگاه‌های استخراج را برای حل معادلات پیچیده ریاضی راه‌اندازی می‌کنند و از این طریق میتواند بلوکی از تراکنش‌ها را به بلاک چین بیت‌کوین اضافه کنند. ماینرها در ازای استخراج بیت کوین با هر بلوکی که اضافه می کنند به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کنند.

XRP تراکنش ها را از طریق پروتکل اجماع منحصر به فرد خود تأیید می کند. اکثریت تایید کنندگانی که یک تراکنش را بررسی می کنند باید آن را بپذیرند تا آن تراکنش تایید شود.

2. XRP سریع‌تر، ارزان‌تر و از نظر انرژی کارآمدتر است

XRP به دلیل پروتکل توافقی خود، قادر است تراکنش ها را در چند ثانیه با هزینه کم و با حداقل انرژی پردازش کند. این امر آن را به یکی از ارزهای دیجیتال دوستدار محیط زیست تبدیل می کنه.

از سوی دیگر، تراکنش های بیت کوین کارآمد نیستند. آنها به طور متوسط 10 دقیقه زمان می برند و هزینه های بسیار بالاتری نسبت به استفاده از XRP دارند. استخراج بیت کوین نیز به مقدار زیادی انرژی نیاز داره و به دلیل تاثیرات زیست محیطی آن با انتقاداتی مواجه شده است.

3. بیت کوین عرضه کوین های بسیار کمتری نسبت به ریپل در بازار داره:

بیت کوین حداکثر 21 میلیون کوین و XRP حداکثر 100 میلیارد توکن عرضه می کنه. این یکی از دلایلی است که قیمت یک بیت کوین بسیار بالاتر از قیمت یک XRP است.

4. روش های توزیع بیت کوین و ریپل با هم فرق داره:

بیت کوین از طریق فرآیند استخراج بیت کوین توسط ماینرها توزیع می شود. کوین های جدید به شبکه اضافه می شوند زیرا استخراج کنندگان آنها را استخراج می کنند تا به حداکثر عرضه 21 میلیون برسند.

اما برخلاف بیت کوین، ریپل به صورت پیش فرض تمام 100 میلیارد توکن XRP قبل از توزیع آن استخراج شده‌اند. شرکت ریپل 55 میلیارد XRP را در یک حساب escrow قفل کرده اند و قراردادهای هوشمند داخلی را تنظیم کرده که ماهانه حداکثر یک میلیارد XRP را از escrow آزاد و توزیع کند. ریپل می‌تواند به اندازه‌ای که می‌خواهد توکن توزیع کند تا سرمایه جمع‌آوری کند و توکن‌های توزیع نشده را به یک حساب سپرده جدید بازگرداند.

حساب امانی یا اسکرو (Escrow): حسابی است که به عنوان واسطه بین طرفین قرار داد عمل میکنه. این نوع از حساب ها تضمین کننده اعتماد بین طرفین معامله است.

5. ریپل یک شرکت خصوصی است:

اگرچه ارز دیجیتال XRP غیرمتمرکز است، اما همچنان به یک شرکت خصوصی در ریپل وابسته است. این در تضاد کامل با بیت کوین است که کاملاً غیرمتمرکز است. در حالی که ارتباط بین ریپل و XRP برای بسیاری از سرمایه گذاران مهم نیست، برخی از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال آن را منفی می دانند.

چگونه XRP را ماین کنیم:

"ماینینگ" سیستم تایید توزیع شده ای است که توسط اکثر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین استفاده می شه و هم تراکنش ها را تسهیل می کند و هم مکانیزمی را فراهم می کند که از طریق آن ارز جدید به یک سیستم ارز دیجیتال معرفی می شود – معمولاً به عنوان پاداشی برای تأیید کنندگان برای کارشان که از شبکه پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، بیت کوین دارای حداکثر محدودیت عرضه 21 میلیون کوین است که با تأیید تراکنش های بیشتر و بیشتر، به طور پیوسته آزاد می شوند.

XRP، در مقابل، "از پیش ماین شده" است، به این معنی که 100 میلیارد واحد XRP از پیش استخراج شده که به صورت دوره ای و عمومی منتشر می شود.

ریپل مالک بخشی از XRP در گردش است و این انگیزه ای برای آن است تا به رشد و موفقیت ارز دیجیتال در طول زمان کمک کند. بخش دیگری از XRP ها برای عرضه منظم به بازار از طریق فروش ذخیره می شوند.
قابل درک است که این موضوع نگرانی‌هایی را به وجود بیاورد که مبادا مقدار زیادی XRP را به‌طور هم‌زمان منتشر شود و ارزش سایر XRP‌هایی را که در حال حاضر در گردش هستند کم بشه! چون بخشی از چیزی که به هر ارز ارزش می‌دهد کمبود نسبی آن است.

تیم انکینگ (Tim Enneking)، رئیس شرکت مدیریت سرمایه دیجیتال، می‌گوید: «شرکت سعی کرده است با اجرای چندین مکانیسم (اعتماد، انتشار قابل پیش‌بینی و غیره)، عدم اطمینان را کاهش دهد." این تمایز میان ماینینگ ارزدیجیتال در مقابل ارز دیجیتال از پیش ماین شده نیز ممکن است دلیلی برای کشمکش سال 2020 آن با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) باشد.

مزایای ریپل:

تسویه سریع و تایید فوری تراکنش ها مزیت اصلی ریپل است. معمولاً چهار تا پنج ثانیه طول می‌کشد و در مقایسه با روزهایی که ممکن است بانک‌ها برای تکمیل یک انتقال بانکی، مشتری هایشان را معطل کنند فوق العاده است.

هزینه های بسیار پایین تکمیل تراکنش در شبکه ریپل که چیزی معادل فقط 0.00001 XRP است یعنی کسری کوچک از یک پنی با نرخ های فعلی.

شبکه تبادل همه کاره شبکه ریپل تراکنش ها را با استفاده از XRP پردازش می کنه ومی توان از آن برای انتقال سایر ارزهای فیات و حتی ارزهای دیجیتال هم استفاده کرد.

مورد استفاده موسسات مالی بزرگ: شرکت های بزرگ هم می توانند از ریپل به عنوان پلتفرم تراکنش استفاده کنند. Standard chartered bank و Bank of America تعداد کمی هستند که از این شبکه استفاده می کنند و نشان می دهد که این شبکه در حال حاضر پذیرش بیشتری در بازار نهادی نسبت به اکثر ارزهای دیجیتال دارد.

-------------------------------------------------------------------------

برای مطالعۀ قسمت سوم کلیک کنید:

ریپل (Ripple) - قسمت سوم

------------------------------------------------------------------------

ما با هم رشد میکنیم!

Together we grow