واش تریدینگ:

واش تریدینگ به نوعی از معاملات گفته میشه که در اون يك یا چند تریدر قیمت رمزارزی رو میبرند پایین و ارزونتر میخرند یا قیمتش رو بالا میبرند و گرونتر میفروشند! این کار نوعی دستکاری کردن قیمتهاست که جرم محسوب میشه!

یکسری افراد با ایجاد خرید مصنوعی در یک رمزارزی، یعنی خریدی که دلیل بنیادی یا تکنیکالی خاصی نداره، در یکسری افراد "فومو" ایجاد کرده و اونها رو ترغیب می کنند که رمزارز رو بخرند. اینجوری یک تقاضای کاذب ایجاد شده و نهایتا قیمت رو بالا میبرند.

سرمایه گذارها قبلا رمزارزی رو میخرند و با خریدهایی که انجام میدند یک جوی ایجاد میکنند که تریدرها فکر کنند اون رمزارز در شرایط خوبی برای خریدن هست. توی این شرایط تریدرهای کم تجربه به دیگران میگن همه دارند این رمزارز رو میخرند بدو جا نمونی! با اینکار قیمتش میره بالا و نهایتا واش تریدرها به سود می رسند. به اینصورت که وقتی موج داره تصاعدی میشه و افراد بیشتری تصمیم به خرید میگیرند، قیمت میره بالا و اونها میفروشند.😈 

انگیزه های مختلفی برای یک شرکت یا تریدر وجود داره که بخواد در واش تریدینگ شرکت کنه:

 هدف ممکنه تحریک فعالیت خرید به منظور افزایش قیمت ها یا تشویق فروش برای کاهش قیمت ها باشد. انگیزه دیگه ممکن است شامل تلاش یک تریدر برای استفاده از روش واش سیل (wash sale) برای قفل کردن ضرر سرمایه باشه که یعنی قبل از خرید مجدد دارایی با هزینه کمتر، اقدام به خرید و فروش کنه. این یعنی:  

مثلا رفتند یک رمزارزی رو خریدند اما قیمت رفته در ضرر مثل همین حالتی که الان خیلی از موسسات بزرگ مالی دنیا مثل گری اسکیل و تسلا که این روزها اکثرشون توی ضررند یا کشوری مثل السالوادر که با توجه به میانگین قیمت خرید بیت کوین هاش الان قطعا در ضرر هست! این شخصیت های حقیقی و حقوقی یا کشورهای صاحب بیتکوین و رمزارزهای دیگه ممکنه دست به واش تریدینگ بزنند تا قیمت رو ببرند پایین تر و در کف های پایین تر اقدام به خرید مجدد کنند تا اینجوری میانگین قیمت خرید خودشون رو کم کنند.

کسی رمزارزی رو داره که در ضرره و بخواد فروش ایجاد کنه سعی میکنه همه چیزهایی که داره را معمولا بفروشه و قیمت بره پایین. وقتی که رفت پایین با همون پولی که داره در قیمت پایین تر یا کف پایین تر شروع میکنه به خریدن.مهمترین نکته ای که در بحث واش تریدینگ هست اینه: واش تریدر به تریدرها و معامله گرها و فعالین اون بازار این رو القاء میکنه که حجم زیادی از اون رمزارز داره فروخته یا خریداری میشه!

نکتۀ مهم دقت کردن به حجم خرید یا فروش هست نه قیمت. باید حواستون رو جمع کنید و به حجم خرید یا حجم فروش دقت کنید چون صرفا با یک مقدار معاملۀ کاذبی که واش تریدرها انجام میدن نمیشه به این نتیجه رسید که یک رمزارز در نقطۀ خرید یا فروش مناسبی قرار داره!واش تریدرها خیلی خوب بلدند که چطوری خبرسازی کنند و معامله گرها رو بندازند توی فومو! مهارت خاصی دارند تا اون موج  اولیه رو رو ایجاد کنند. بلدند چطوری و کجا با چه حجمی پول رو وارد یا خارج کنند و یک کندل رو سبز یا قرمز کنندواش تریدرها معمولا در PRZ ها که به لحاظ تکنیکالی مناطق و نواحی مساعدی برای برگشت قیمت هستند ورود میکنند و معمولا نتایج خوبی میگیرند. تریدر میگه در PRZ هستیم این جا هم الان کندل سبز شد پس میره به سمت خرید یا بالعکس میره به سمت فروش که در واقعیت حجم زیادی پشت این خرید و فروش نیست.

اگرچه واش تریدینگ ممکن است شامل چندین تریدر و حساب معاملاتی مختلف باشه، اما انگیزه اش یکسانه. هدف از واش تریدینگ گمراه کردن و ایجاد توهم تقاضای بازار هست که باعث میشه سرمایه گذارهای مشکوک رو وادار به ورود به معاملات کنه.  

نکته دیگر در مورد واش تریدینگ:

در بازار رمزارزها که معمولا صاحب حساب ها خیلی مشخص نیستند و KYC برای خیلی ها انجام نشده این کار انجام میشه، ولی در بازار سهام یا حتی فارکس و بازارهای جهانی قدیمی تر که صاحب هر حساب باید احراز هویت شده باشه کار سختیه که یک نفر بخواد در یک اکانت این کار رو انجام بده. به همین خاطر تیمی که میخواد واش تریدینگ انجام بده یک نفر نیست و با تعداد زیادی از حساب های مختلف وارد واش تریدینگ میشه یعنی شروع میکنه به خرید و فروش.

 تفاوت واش تریدینگ و مارکت میکینگ (Market Making):

در کنار عبارت واش تریدینگ واژه مارکت میکینگ رو هم داریم. در ظاهر، واش تریدینگ و مارکت میکینگ ممکنه یکسان به نظر برسند. اما:

در مارکت میکینگ یک نفر میتونه از اکانت خودش حجم زیادی از یک رمزارز رو بخره و یه تقاضایی ایجاد کنه و کسی هم نمیتونه بهش ایرادی بگیره چون احراز هویت کرده و دوست داشته بخره. اما پشت سر اون خرید بقیه افراد هم خرید انجام میدند و قیمت رمزارز مورد نظر میره بالا یا بالعکس.

ولی واش تریدینگ که معمولا بیشتر برای رمزارزها به کار میره معمولا از چند حساب انجام میشه یعنی بیشتر یک تیم هستند و با یک اکانت شدنی نیست و با تعداد زیادی از اکانت ها از جاهای مختلف میتونند بیایند و با همدیگه هماهنگ بشند و یک رمزارز رو بخرند یا بفروشند.

برای رسیدن به موفقیت لازم نیست خیلی قوی باشی.

فقط کافیه از یک چیز قوی تر باشی:

"از قوی ترین بهانه ات"

همین!!!!😲😍