کتاب

اگر یک تریدر حرفه ای هستی یا میخوای حرفه ای بشی این ها رو تا آخر بخون.

میدونستی که نوع رفتار و واکنش های من و شما در  هر موقعیت از کار و زندگی به تیپ شخصیتی که داریم بستگی داره؟

 فارغ از اینکه چه مدرک تحصیلی یا چه شغلی داریم، در مواجهه با اتفاقها و رخدادها عکس العمل هایی از خودمون نشون میدیم که میتونه به نفع یا به ضررمون تموم بشه!

تیپ شخصیتی من و شما حتی نوع نگاهمون به مسایل و مدل فکری و تصمیم گیری مون رو هم تحت کنترل خودش داره! شاید بگید، پس این وسط نقش بینش و نگرش، عادت ها، نوع تربیت و امثال اینها چی میشه؟

جواب اینه:

خلاصۀ تاثیر همۀ این موارد میشه تیپ شخصیتی!

نمیخوام خیلی سختش کنم ولی اگر بخواید دلیل واکنش ها و رفتارهاتون رو بهتر بشناسید و از خودتون شناخت عمیق تری پیدا کنید باید علاوه بر تیپ شخصیتی تون با عقده ها و سایه هاتون هم آشنا بشید و کم کم زیر نظر یک مربی خودشناسی، سطح خودآگاهی تون رو بالا ببرید تا بتونید رفتارها و واکنش هاتون رو بهتر از قبل کنترل کنید.

ما در طول زندگیمون مدام حداقل در ارتباط با یک نفر هستیم و اون یکنفر کسی نیست جز خودمون!

یعنی حتی اگر توی یک غار توی یک جزیرۀ دور افتاده هم زندگی کنیم، حداقلش با خودمون و درونیات مون سر و کار داریم! و وقتی از خودمون شناخت نداشته باشیم درست مثل زمانیکه از همکار یا همسایه مون شناخت نداریم ممکنه رفتار یا واکنش های اشتباه ازمون سربزنه!

هر چه که موقعیتهای پیش رومون بیشتر تغییر کنه یا بعبارت دیگه محیط کاری مون اتفاق ها و رخدادهای بیشتری داشته باشه، ما مجبور میشم که تصمیم های بیشتری بگیریم و واکنش های بیشتری نشون بدیم!

بسته به اینکه شغل من و شما چیه، تصمیم گیری هامون هم میتونه کمتر یا بیشتر باشه! بعنوان مثال یک کارمند مسئولیتهاش کمتر از مدیرشه، با تعداد آدمهای کمتری در ارتباطه و خیلی از اتفاقهای کلان داخل اون اداره یا سازمانی که داره توش کار میکنه اهمیتی نداره براش و در طول سال نسبت به رییس اش تصمیم های کمتری میگیره!

درسته؟

اما شغل من و شما چی؟

شغل ما بعنوان یک معامله گر در بورس یا بازار ارزهای دیجیتال پر از اتفاقهای رنگ و وارنگه و مسیر کاری مون پر از فراز و فرود و سود و زیانه!

 پس قبل از ورود به بازار ارزهای دیجیتال و دنیای تحلیلگری و معامله گری لازمه که با تیپ شخصیتی و تمایلات رفتاری مون بصورت دقیق آشنا بشیم، نقاط ضعفمون رو بشناسیم و براشون کاری کنیم. در غیر اینصورت متحمل زیانهای سنگینی میشیم که ریشۀ همۀ اونها در  درونیات و شخصیتمون نهفته. همون چیزی که معامله گرهای با تجربه بهش میگن اهمیت روانشناسیِ معامله گری!

کتاب فتح 8 قله در ارتباطات مردانه لزوما بصورت اختصاصی برای تریدرها نوشته نشده ولی برای تریدرها نکات به درد بخور زیادی داره و میشه در مورد تیپ های شخصیتی مختلف تریدرها نکات کلیدی و کاربردی مهمی یاد گرفت. این کتاب 8تیپ شخصیتی موجود در آقایون و خانم ها رو بصورت دقیق مورد بررسی قرار میده.

فتح 8 قله در ارتباطات مردانه رو بر اساس تئوری کهن الگوهای دکتر کارل گوستاو یونگ و نظریۀ شخصیت شناسی آرکتایپی نوشتم و 8 تیپ شخصیتی رو به زبانی ساده براتون توضیح دادم.

 توی هر فصل از این کتاب 20 تست و مجموعا در کل این کتاب 160 تست براتون گذاشتم که طبق توضیحات، راهنمایی میشید چطوری به تست ها پاسخ بدید و چطوری بتونید خودتون نتیجۀ تست تون رو مورد تحلیل و ارزیابی قرار بدید.

خوندن این کتاب رو به همه توصیه میکنم خصوصا به شما تریدر حرفه ای که قراره توی پیچ و خم نمودارهای قیمتی، تنهای تنها فقط با خودت سفر کنی و با کلیک ماوس قله ها و دره های بازار رو پشت سر بگذاری و در دیر وقتِ شب یا در طول روز با تصمیم گیریهات از گردنه های شکست و زیان به سلامت عبور کنی.  

علیرضا ذوقی