رمزارزها: 

رمزارزها ارزهایی مثل دلار، یورو، پوند و ... به صورت کد روی سرورهای بانکی جابجا میشن ولی رمزارزها، ارزهایی هستند که بصورت کدهایی شامل حرف و عدد روی بستری به نام بلاکچین قابل نگهداری یا جابجایی هستند. ضمن این که در تولید رمزارزها از تکنیک رمز نگاری یا کریپتوگرافی استفاده شده.

پول فیات:

کلمه ی فیات یک کلمه ی یونانیه و یعنی: انجامش بده. همونطور که فیات معنی دستوری داره، امور مربوط به این نوع پول هم حُکمی و دستوریه و این دولت ها هستند که در مورد میزان تولید و تکثیرش تصمیم میگیرند!

تولید بدون پشتوانه این نوع پول در کشورهای زیادی باعث ایجاد پدیده ی نامبارکی به نام تورم میشه و بتدریج ارزش این نوع پول کم میشه!

سیستم متمرکز و غیرمتمرکز:

پول های فعلی مثل دلار و یورو در شبکه ی بانکی با دخالت یک مرکزیتی به نام بانک مرکزی جابجا میشند و فقط یک مرکز هست که تراکنش ها رو تایید میکنه و دسترسی به اطلاعاتِ دریافت و پرداختِ مشتری هم منحصر به یک یا چند مرکز خاص هست!

اما تایید تراکنش رمزارزها برخلاف پول های فیات توسط تعداد زیادی سرور انجام میشه و همه میتونند تمام تراکنش هایی که در بلاک چین انجام میشه رو ببینند!

دو ویژگی مهم رمزارزها:

مقدار تولید اکثر رمزارزها مثل بیت کوین از ابتدا محدود تعریف شده یا توسعه دهنده هاش با انجام کارهایی مثل توکن سوزی نمیگذارند که ارزش رمزارزشون کم بشه.

ویژگی دوم رمزارزها اینه که دولت ها نمیتونند رمزارز شما رو بلوکه کنند یا امکان استفاده از موجودیتونو از شما بگیرند.

یادآوری میکنیم که حتی دلار آمریکا بعنوان شناخته شده ترین ارز دنیا در طول سال های اخیر دچار تورم و کاهش ارزش شده.

بله، ارز کشوری که صاحب قدرتمندترین اقتصاد دنیاست هم، بخاطر چاپ و تولید بی رویه دلار دچار کاهش ارزش و پایین اومدن قدرت خرید مردمش میشه.

با این حساب تکلیف کشورهایی که با دنیا تعامل ندارند و چوب لای چرخ تولیدشونه و از برنامه ها و الگوهای درست اقتصادی هم بی بهره اند دیگه معلومه چیه، درسته؟

دولت ها توی هزینه هاشون بریز و بپاش و بی انضباطی دارند و در این مورد جواب درست یا اطلاعات شفافی هم به مردمشون نمیدند ولی دنبال اطلاعات دقیق مالیاتی از مردمشون هستند و در بعضی کشورها مردم رو به صرفه جویی تشویق می کنند و تا ریال آخر هم از اونها مالیات می گیرند.


مردم برای خرید مسکن و ماشین مجبورند پولشون رو در بانک ها بگذارند و از تسهیلات بانکی استفاده کنند، ولی هر روز از ارزش سپرده هاشون کم میشه ، چرا؟ چون نرخ تورم بیشتر از نرخ سود بانکیه و مردم نمی تونند حتی با تسهیلات، نیازهای اساسی شون رو تهیه کنند.

مردم عمر و سلامتی شون رو  صرف بدست آوردن همچین پولی میکنند. پولی که ارزشش با دستور حکومتی و تصمیم رئیس بانک مرکزی یا بواسطه تحریم ظرف چند ماه بشدت کم میشه!

اما حالا دنیا تغییر کرده و رمزارزها اومدند.

رمزارزها ویژگی های خاصی دارند که مهمترینش کوتاه شدن دست حکومت ها در تولید و نظارت بر پول و چرخش پوله! البته این صرفا هدف خالقین بیتکوین و خواستۀ اصلی مالکین رمزارزهاست.

با این توضیحات بنظرتون منطقی نیست که از رمزارزها استفاده کنیم؟

با هم رشد میکنیم!

Together we grow