کاردانو یک پلتفرم مبتنی بلاک چین است که برای پردازش تراکنش ها با استفاده از یک ارز دیجیتال اختصاصی به نام "ADA" طراحی شده. ساختار و معماری کاردانو به‌گونه‌ای است که امکان پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند رو در این شبکه فراهم میکنه. این کار باعث سازگارتر و مقیاس‌پذیرتر شدن این شبکه میشه.

پلتفرم کاردانو میتونه انواع تراکنش‌ها رو مدیریت کنه اما هدف واقعی، تبدیل شدن به «اینترنت بلاک‌چین» است و  این که بتونه اکوسیستمی ایجاد ‌کنه تا امکان تعویض یکپارچه بین بلاک‌چین‌های مختلف رو فراهم کنه.

کاردانو چیه؟

کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است. ارز دیجیتالش آدا (ADA)، کوینی است که برای انجام عملیات مختلف در شبکه ازش استفاده میشه و شبکه کاردانو رو تقویت میکنه. این پروژه از جهاتی شبیه اتر و بلاک چین اتریوم است.

کاردانو که در سال 2017 راه اندازی شد به عنوان بلاک چین نسل سوم ارزهای دیجیتال (Crypto 3.0) شناخته میشه و  هدفش بهبود مسایل مقیاس پذیری، کارمزد بالای تراکنش ها و زمان نقل و انتقالاتِ نسل اول ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین (Crypto 1.0) و نسل دوم ارزهای دیجیتال مثل اتریوم (Crypto 2.0) است.

در حقیقت بلاک چین های نسل قبل مشکلاتی دارند که میزان توان کاریشون رو محدود میکنه.

"چارلز هاسکینسون" (Charles Hoskinson) بنیان گذار کاردانو از اعضای تیم اتریوم هم بوده. هاسکینسون با یکی از بنیانگذاران تیم اتریوم به نام "ویتالیک بوترین" (Vitalik Buterin) در سال 2014 در مورد اینکه آیا پروژه اتریوم باید تجاری باشد یا نه، اختلاف پیدا کرد.

هاسکینسون که بیت کوین رو از نسل اول بلاک چین و اتریوم را از نسل دوم بلاک چین در نظر می‌گیره عقیده داشت که به یک نسل سوم از بلاک چین ها هم نیاز هست تا ناکارآمدی های نسل های قبلی رو برطرف کنه. 

به همین خاطر او کاردانو رو به عنوان یک بلاک چین مقیاس پذیرتر، قابل همکاری تر و پایدارتر راه اندازی کرد و قصد داشت بیت کوین و اتریوم رو هم بهبود ببخشه.

ارز دیجیتال کاردانو یا همون آدا (ADA) از جمله بهترین و منسجم ترین رمزارزهای حال حاضر محسوب میشن. برخلاف رمزارزهای دیگه مثل بیت کوین که از روش ماینینگ یا همان "الگوریتم اجماع اثبات کار" (Proof Of Work) برای حفظ امنیت شبکه و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، کاردانو از "الگوریتم اثبات سهام" (Proof Of Stake) بهره میبره.


الگوریتم اثبات سهام کاردانو اوروبروس (Ouroboros) هست.

یکی از انتقادات عمده به بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده محبوب اینه که شبکه های بلاک چین مبتنی بر مکانیسم های "اجماع اثبات کار"، مقادیر زیادی انرژی رو هدر میدند. کاردانو از مکانیزم "اجماع اثبات سهام" استفاده میکنه و بلاک چین پایدارتر و مقیاس پذیرتری رو ارائه میده.

الگوریتم اثبات کار: 

در شبکه ارزهای دیجیتال با بلاک چین جدا،‌ مثل بیت کوین،‌ اتریوم، لایت کوین و …  یک الگوریتم امنیتی برای جلوگیری از حمله به شبکه طراحی شده. طبق این الگوریتم،  «ماینرها» با در اختیار قراردادن قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوترشون، به حفظ امنیت شبکه کمک کرده و پاداش می‌گیرند.

برای کنترل و یا حمله به یک شبکه مبتنی بر اثبات کار، یک هکر باید بیش از ۵۱ درصد از کل قدرت پردازش شبکه را در اختیار داشته باشد که در شبکه‌های بزرگی مثل بیت کوین، توجیه اقتصادی ندارد.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد میتونید این مقاله را کلیک و مطالعهکنید.

 الگوریتم اثبات سهام: 

در این الگوریتم، افراد برای مشارکت در کار اعتبارسنجی تراکنش‌ها و ایجاد بلوک، باید مقداری از ارز دیجیتال شون (مثلاً کاردانو) رو بخرند و در یک کیف پول به شبکه اختصاص بدند. به این ترتیب میتونند در کار تأیید تراکنش‌ها شرکت کرده و واحدهای جدید ارز دیجیتال (کاردانو) رو دریافت کنند. مشارکت‌کنندگان، کارمزدهای تراکنش‌های شبکه رو برای خودشون برمیدارند.

در الگوریتم اثبات سهام، اگر کسی بخواد شبکه رو هک یا کنترل کنه باید بیش از ۵۱ درصد از تمام واحدهای ارز دیجیتال مورد نظرش (مثل کاردانو) رو بخره و به شبکه اختصاص دهد. که این کارِ خیلی سخت و تقریباً غیرممکنیه. تازه اگر هم کسی بتونه  این کار رو انجام بده، با هک شبکه و از بین رفتن امنیتش، قیمت ارز دیجیتال به شدت کاهش پیدا کرده و حمله‌کننده خودش ضرر سنگینی متحمل میشه.


هنریک گبینگ (Henrik Gebbing) مدیر عامل و از بنیانگذاران Finoa میگه: «توسعه مداوم کاردانو که توسط حامیانش «قاتل اتریوم» نامیده میشه، توسط بنیاد کاردانو (The Cardano Foundation) و مؤسسه تحقیقاتی IOHK و Emurgo و ده ها تیم دیگه به شکل جداگانه که بروی کد open source کاردانو و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن کار میکنند، پشتیبانی میشه."

بعد از دو سال تحقیق و تلاش، در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ شبکه اصلی کاردانو راه‌ اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال کاردانو (Ada) به فهرست بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال اون زمان، اضافه میشه.

ADA چیست؟

ADA ارز دیجیتال پلتفرم کاردانو است. کوین کاردانو به افتخار آدا لاولیس (Ada Lovelace)، ریاضیدان قرن نوزدهمی که به عنوان اولین برنامه نویس کامپیوتر شناخته میشه، نامگذاری شده است.

 

کاردانو مثل اکثر بلاک چین‌ها غیر متمرکزه و توسط هیچ مرجعی کنترل نمیشه. در عوض تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند توسط اجماع تایید می‌شوند. این اجماع "نود" (Node) نام دارد و این کار به کمک قدرت محاسباتی کامپیوتر هایشان انجام میگیره.

مردم از توکن های ADA برای پرداخت هزینه تراکنش جهت استفاده از این پلتفرم استفاده می کنند. همچنین ADA به عنوان پاداشی برای اجرای سیستم اثبات سهام به اعتباردهندگان داده میشه.

در قسمت بعد حتما ادامۀ توضیحات دربارۀ پروژۀ کاردانو را بخوانید. 

--------------------------------------------------------------------

برای مطالعۀ قسمت دوم کلیک کنید:

کاردانو (Cardano) - قسمت دوم

--------------------------------------------------------------------

در پایان ما فقط از ریسک هایی که نکرده ایم پشیمان خواهیم شد!

ما با هم رشد می کنیم!

Together we grow