این روزها مردم روسیه برای انجام امور مالی و تهیه پول بیش از هر زمان دیگری از ارزهای دیجیتال استفاده میکنند و آن را در «صرافی های خیابانی» با پول نقد مبادله می‌کنند.

در روسیه از 9 مارس 2022 محدودیت‌هایی برای برداشت پول نقد اعمال شده است. بانک مرکزی این کشور روس‌ها را از برداشت بیش از 10000 دلار یا معادل آن به یورو منع کرده. در عین حال، این تنها در صورتی امکان پذیر بود که پول داخل حساب مشتری، قبل از 9 مارس 2022 به حسابش واریز شده باشد.

در زمان نگارش این مقاله، پایان این محدودیت در 9 مارس 2023 تعیین شده است. با این حال، شهروندان روسیه هیچ تضمینی ندارند که بانک مرکزی بعد از این تاریخ محدودیت ها را لغو کند. مهلت قبلی برای 9 سپتامبر 2022 تعیین شده بود، اما در ماه اوت مقامات روسیه آن را برای شش ماه دیگر تمدید کردند.


چه چیزی وضعیت را بدتر می کند؟

بسیاری از روس ها در حساب های بانکی خود ارز "فریز شده" دارند.

این وضعیت توسط عوامل دیگری نیز تشدید میشه:

- واردات پول نقد به دلار و یورو به روسیه ممنوع شده. محدودیت های موجود در عرضه و تزریق ارز، کمبود پول نقد را تشدید کرده است.

-بسیاری از بانک های روسیه مثل بانکهای ایران از سیستم پرداخت بین بانکی بین المللی سوئیفت محروم شده اند و مشتری های چنین موسساتی نمی توانند ارز خودشان را به خارج از کشور انتقال بدهند. به عنوان یک "جایگزین"، بانک های روسیه به کاربرهای خودشان مبادله دلار و یورو را با روبل پیشنهاد می کنند که کاهش ارزش روبل بعنوان واحد پول کشوری متمرد و تحریم شده این انگیزه را از مردم روسیه میگیره.

------------------------------------------------------------------------------

این مطلب هم جالبه وقت کردی بخون:

«روسیه، خشم، تحریم، تورم، پشیمانی و مذاکره!»

-----------------------------------------------------------------------------

استیبل کوین ها به عنوان راهی برای خروج از وضعیت

برای بسیاری، راه برون رفت از این وضعیت از طریق استیبل کوین هایی مثل تترTether (USDT) است. تتر با نسبت 1:1 به دلار آمریکا متصل است. می توان آن را به صورت ناشناس خریداری کرد، بدون هیچ محدودیتی به خارج از کشور منتقل کرد و با یک فیات فیزیکی معاوضه کرد. این بدان معناست که نرخ مبادلۀ تتر نسبت به دلار به صرفه تر از تبدیل روبل به دلار است.

 به عنوان مثال، در زمان نوشتن این مقاله، یک دلار در Sberbank را می توان به قیمت 59 روبل فروخت در حالی که ارزش یک USDT در پلت فرم بایننس 64 روبل است.

ما با هم رشد میکنیم!

Together we grow

مجموعه آموزشی اقتصاد سبز