ایالات متحده از صرافی های رمزنگاری می خواهد تا اطمینان حاصل کنند که ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از تحریم ها استفاده نمی شوند. دولت بایدن داره با صرافی‌های رمزارز صحبت می‌کنه و ازشون می‌خواد که از استفادۀ کاربران روسی از پلتفرم‌های خودشون به عنوان راهی برای فرار از تحریم‌ها جلوگیری کنند. بعضی از نهادهای رمزنگاری استفاده را در روسیه محدود یا مسدود کرده‌اند، اگرچه بعضی دیگه هنوز این کار رو  نکرده‌اند.

طبق گزارش بلومبرگ که در 1 مارس منتشر شد، ظاهراً دولت بایدن از صرافی‌های کریپتو خواسته تا اطمینان حاصل کنند که روس‌های تحریم شده نمیتونند از رمزارزها استفاده کنند و نمیتونن تحریم‌ها رو دور بزنن. میخائیلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین نیز از صرافی های ارزهای دیجیتال خواسته است به روس ها خدمات ندهند.

تاکنون، بعضی از نهادهای رمزنگاری از تصمیم بسیاری از کشورها مبنی بر کنار گذاشتن روسیه از اقتصاد جهانی به دلیل اقدامات تجاوزکارانه‌اش علیه اوکراین تبعیت کرده‌اند. بایننس هم مستثنی نبوده و گفته به افرادی که در لیست تحریم‌ها هستند خدمات نخواهد داد، اگرچه عدم دسترسیِ کامل برای همۀ شهروندهای روسیه اعمال نمیکنه و با تحریم نشده ها کاری نداره.

جالبه که بدونید حجم مبادله ها و تراکنش های حوزۀ رمزارزها بعد از اعلام تحریم‌ها علیه روسیه، از جمله حذف بانک‌های روسی از شبکه سوئیفت، در این کشور به شدت زیاد شده. شهروندها به دنبال راه هایی برای تامین آزادی مالی خودشون هستند. ویدئوهای متعددی وجود داره که نشون میده صف های طولانی مقابل دستگاه های خودپرداز تشکیل شده و شهروندها سراسیمه به دنبال نگهداری پول نقد خودشون در خارج از سیستم بانکی هستند!

تحریم ها توی همین چند روز اول بعد از اعلام تأثیر مخربی بر اقتصاد روسیه داشته.(کشور خودمون چطوری سرپاست خدا میدونه!) روبل روسیه اکنون کمتر از یک سنت ارزش داره و نرخ بهرۀ 20 درصدی براش اعلام شده. یعنی پوتین داره زار میزنه تو رو خدا پولتون رو از بانک خارج نکنید من بهتون دو برابر قبل سود بانکی میدم(خب مگه مجبوری عزیز دل برادر...برو طرز فکرت رو عوض کن و با دنیا تعامل کن...دنیا اینقدر ارزش داره؟ اومدیم توی این دنیا بجنگیم یا هوشمندانه و در صلح رشد و پیشرفت کنیم؟) خلاصه براتون بگم که روسیه توی ماه‌های آینده با تورم شدیدی مواجه میشه و نهایتا از این کارش هم پشیمون میشه.  

آقای پوتین خودت رو برای مذاکرات گرم کن...از این مذاکره به اون مذاکره... بورس اوراق بهادار مسکو هم که فعلا تا 5 مارس بسته شد و بعیده که به فروپاشی اقتصاد روسیه کمکی کنه.

اما کریپتو به عنوان راهی برای دور زدن تحریم ها تلقی میشه

شهروندان روس در حال حاضر برای فرار از تحریم ها و تامین امنیت بخشی از منابع مالی خودشونُ به صرافی های رمزنگاری بردند. به عنوان مثال، کره شمالی مدت‌هاست که از رمزنگاری برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی اعمال شده داره استفاده میکنه، صداش رو هم در نمیاره مثل بعضی ها!

با همۀ این اوضاع و احوال معرفتِ جامعۀ کریپتو رو ببینید که از معرفتِ دولتمردهای نامرد بیشتره...جامعۀ کریپتو، در حالی که با  تجاوز روسیه مخالفه و اونو تقبیح میکنه ولی با اینحال  با درخواست مسدود کردن حساب های رمزنگاری روسیه هم موافق نیست!

در هر صورت، آمریکا چه بخواد چه نخواد تاریخچۀ کریپتو نشون میده که چه مردم چه دولتهایی که گردن به بالا صحبت میکنند...وقتی بهشون فشار میاد و چاره ای ندارند همه کار میکنند و آمریکا هم هیچ غلطی نمیتونه بکنه!

به زبون ساده میگم...اگر تحریم ها که یک کاغذ پاره بیشتر نیستند بصورت جدی اعمال بشن و ادامه دار باشن روسیه هم سینه خیز میره سمت رمزارزها بعدشم پای میز مذاکره... جلوی مردم گرسنه و عصبانی رو نمیشه گرفت حالا میخواد توی سومالی باشه یا توی پیونگ یانگ یا کامیون دارهای معترض کانادا. عزت زیاد!

اقتصاد سبز