--------------------------------------------------------------

تورنادو کش (Tornado Cash) قسمت اول

--------------------------------------------------------------

تورنادو کش چطور  کار میکنه؟

اصل اساسی پشت تورنادو کش اینه که حریم خصوصی حق کاربره.

برای دستیابی به حریم خصوصی، تورنادو کش از قراردادهای هوشمندی استفاده میکنه که سپرده توکن ها را از یک آدرس می پذیره و امکان برداشتشون رو از آدرس دیگه ای فراهم میکنه. این قراردادهای هوشمند به‌عنوان مجموعه‌هایی عمل می‌کنند که تمام دارایی‌های سپرده‌ شده رو با هم ترکیب می‌کنند.

هنگامی که وجوه توسط یک آدرس کاملاً جدید از آن استخرها برداشت میشند، پیوند زنجیره ای بین منبع و مقصد از بین میره. سپس دارایی های رمزنگاری شده خارج شده ناشناس میشند. 

استخراج ناشناس یکی دیگه از ویژگی‌های نوآورانه معرفی شده توسط تورنادو کش است که به کاربرانی که از ویژگی‌های حریم خصوصی پروژه پشتیبانی می‌کنند با ارائه نقدینگی پاداش میده.😏 

در Anonymity Mining کاربران می توانند توکن TORN رو از طریق یک سیستم استخراج نقدینگی محافظت شده دو مرحله ای دریافت کنند که به طور کامل حریم خصوصی کاربر رو حفظ میکنه.

کاربران تورنادو کش در صورت تعامل بیشتر با پروتکل، برای ناشناس بودن خود امتیاز دریافت می کنند. در عین حال یک حساب محافظت شده هم وجود داره که این امتیازها به اون حساب واریز میشند و پس از این که به اندازه کافی امتیاز ناشناس جمع‌آوری شد، کاربرها میتونند اونها رو در فرآیندی محافظت شده به توکن‌های TORN تبدیل کنند.

 توکن TORN یک توکن ERC-20 با یک منبع ثابت است که به دارندگان اجازه میده تا پیشنهادات خود رو ارائه داده و به تغییرات در پروتکل رأی بدند.

آیا وجوه قابل پیگیری است؟

هنگامی که توکن ها به تورنادو کش واریز یا ازش برداشت میشند هیچ ارتباطی بین اون آدرس و آدرس جدید وجود نداره. به همین دلیل میتونید درخواست کنید وجوه تون رو به تورنادو کش ارسال کرده و اونها رو در کیف پول غیرحضوری خود برداشت کنید. هنگامی که این اتفاق می افته پیوند بین فرستنده اولیه قطع میشه. بنابراین حریم خصوصی مالی شما در یک بلاک چین عمومی مثل اتریوم تضمین میشه.

برای مثال اگر علی بخواهد وجوه خودشو مخفی کنه میاد توکن‌های اتریومش رو به یک قرارداد هوشمند تورنادو کش ارسال میکنه که با توکن‌های افراد دیگه ترکیب میشه. بعدا دوباره به علی در آدرسی جداگانه ارسال میشه.

ابزار توردنادو کش به شما این امکان رو میده که در زنجیره ناشناس بمانید. با این حال اگر از این ابزار بدون محافظت از خود در بالادست و پایین دست استفاده کنید هیچ فایده ای نداره و ناشناس بودن خیلی جزئی خواهد بود.😎 

به همین خاطر تیم تورنادوکش به روش هایی برای برداشت از این پروتکل اشاره میکنه:

آنها توصیه می کنند هنگام استفاده از سرویس از VPN یا پروکسی استفاده کنید تا اشخاص ثالث متوجه نشند که شما از تورنادو کش استفاده می کنید و قبل از استفاده از آدرس جدید برای برداشت کوکی‌های خود رو برای DApp ها پاک کنید.

چگونه SkyTrace میتونه کمک کنه؟

همونطور که در قسمت اول گفته شد، یکی از محصولات جدید CertiK محصولی به نام SkyTrace است که میتونه به کاربرها کمک کنه وجوه رو از طریق کیف پول‌های مختلف ردیابی کنند.

 SkyTrace:

حرکات کیف پول های اتریوم و BSC را نمایش و تجزیه و تحلیل میکنه و به شما امکان میده تا فعالیت های مشکوک رو ردیابی کنید و خطر کلاهبرداری رو کاهش بدید. این کار  امکان دسترسی یکسان به ابزار کیف پول رو میده و محققان امنیتی CertiK از آن برای بازرسی فعالیت های مشکوک و کلاهبرداری استفاده می کنند.

با همۀ این وجود نمیتونیم بگیم تورنادو کش بصورت کامل امکان ردیابی رو غیر ممکن میکنه. راه هایی وجود داره که در برخی موارد هنوز بفهمیم که انتقال ها کجا رفته اند. به عنوان مثال اگر مقدار زیادی ETH به تورنادو کش واریز بشه میتونید مقادیر زیادی از ETH رو که خارج میشند و به کیف پول‌های خاصی میرند رو ردیابی کنید.

این یکی از دلایلی است که تورنادو کش صبور بودن و استفاده از چندین آدرس رو توصیه میکنه.

با استفاده از ابزارهایی مانند Skytrace، میتونید وجوه رو ردیابی کنید و ببینید که چه مبالغی به کیف پول‌های مختلف پرداخت میشه و این که آیا با مبلغی که به تورنادو کش وارد میشه مطابقت داره یا نه؟!!

 بنابراین در حالی که تورنادو کش ابزار خوبی برای پنهان کردن سرمایه است اما همیشه پایان راه نیست. با ابزارهای نوآورانه ای مثل ردیابی سرمایه و کیف پول CertiK هنوز فرصتی برای دستگیری متخلفین و هکرها وجود داره.

ما با هم رشد می کنیم!

Together we grow