یکی از ویژگی‌های تعیین‌کننده یک ارز دیجیتال اینه که تمام تراکنش‌هاییه که تاکنون انجام شده قابل مشاهده است. در واقع با این که هویت شما در بلاک چین پنهان است اما ردپای تراکنش‌هاتون پنهان نمی مونه. تقریباً میشه با استفاده از آدرس کیف پول عمومی، تراکنش های هرکسی رو ردیابی کرد. در نتیجه همین مساله، یک درز ساده اطلاعاتی در سیستم دیتابیس میتونه به هکرها فرصت دسترسی به اطلاعات شخصیتون رو بده. تعداد زیادی از پروژه ها و ابزار بلاکچینی وجود دارند که سعی در حل مشکل ناشناس بودن رو دارند، با این حال هیچ کدومشون به اندازه "Tornado Cash" موفق نبودند. "تورنادو کش" یک پروتکل غیرمتمرکزه، که امکان انجام تراکنش‌ها با حفظ حریم خصوصی رو در فضای بلاکچین فراهم میکنه.

ردیابی جابه‌جایی وجوه میتونه برای بعضی از کاربرها چالش برانگیز باشه، خوشبختانه ابزارهایی مثل Certik's SkyTrace وجود داره که از طریق اون میتونید جریان وجوه رو دنبال کنید. این ابزار حرکات کیف پول‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین رو نمایش میده و تجزیه و تحلیل میکنه و به شما امکان میده تا فعالیت‌های مشکوک رو ردیابی و خطر کلاهبرداری رو کاهش بدید.CertiK:

 یک ابزار ردیابی کیف پول هوشمنده و در تامین امنیت به شما کمک میکنه. در حقیقت بهترین سیستم امنیتی رمزنگاری برای طراحان است که از هوش مصنوعی و نوآوری تأیید رسمی استفاده میکنه.

CertiK توسط چندین صرافی رمزارز مثل Binance و Coinbase همراه با دانشگاه هایی مثل دانشگاه Yale پشتیبانی میشه.

یکی از خدمات Certik علاوه بر ممیزی امنیت و انجام خدماتی در Skynet ویژگی Sky trace  است.

Sky trace:

این ویژگی سبب میشه افراد وظایف مشکوک روی شبکه‌های زنجیره هوشمند اتریوم و بایننس رو ردیابی کنند.

تورنادو کش (Tornado Cash) چیست؟

یکی از دلایل محبوب شدن بلاک چین‌ها ناشناس بودن فرستنده و دریافت‌کننده رمزارز بود. زمانی که ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین تازه معرفی شده بودند این تصور بین مردم وجود داشت که امکان رهگیری تراکنش‌ها در این بلاک چین‌ها به هیچ وجه وجود ندارد؛ اما به مرور زمان و با افزایش اطلاعات درباره بلاکچین مشخص شد که امکان رهگیری تراکنش‌ها بر اساس اطلاعات ذخیره شده در دفتر کل بیت کوین و  بلاک چین‌های ارز دیجیتال دیگه وجود داره.

البته با وجود ابزارهای توسعه یافته ای به نام میکسر ارز دیجیتال (Crypto Mixer) رهگیری تراکنش‌ها بسیار دشوارتر و حتی غیر ممکن میشود.

"میکسرها"، سرویس‌هایی هستند که کاربران میتونند با استفاده از آن‌ها تراکنش‌های خود را با تراکنش‌های کاربرهای دیگه ترکیب کنند. این کار با هدف دشوار یا غیر ممکن کردن امکان رهگیری تراکنش‌ها و حفاظت از حریم خصوصی کاربرهای دو طرف تراکنش انجام میشه.

به طور کلی "میکسرها" تراکنش‌ها رو بین آدرس‌های مختلف ترکیب میکنند و با این کار رهگیری تراکنش‌ها و پیدا کردن طرفین هر تراکنش دشوار می‌شه.

تورنادو کش مثل یک میکسر یا لیوان است که جریان های مختلفی از ارزهای دیجیتال بالقوه قابل شناسایی رو مخلوط می کنه. این امر ناشناس بودن تراکنش ها رو بهبود می بخشه چون ردیابی کریپتو را سخت تر میکنه.

تورنادوکش در واقع یک پلتفرم از نوع غیرمتمرکزه که بر مبنای بلاک چین اتریوم تشکیل شده. تیم zcash (یکی از  کوین‌های حریم خصوصی) بر اساس پروژه متن باز یا (open source) سیستم تورنادو کش رو توسعه داده و در کنارش این امکان برای کاربران فراهم شده که به وسیله سیستم قرارداد هوشمند، توکن‌های ERC-20 و ETH رو انتقال بدند.     

بوسیله این پروتکل کاربران میتونند یک دسته از فعالیت های روی زنجیره را به منظور حفظ حریم خصوصی تراکنش بین گیرنده و آدرس مقصد قطع کنند.

زمانی که سپرده‌ای به این پلتفرم واریز میشه یا از آن برداشت میشه، هیچ ارتباطی بین حساب کاربر ارسال کننده و کاربر دریافت کنند مشخص نخواهد بود.

تورنادو کش: یک راه حل حفظ حریم خصوصی کیف پول غیر حضانتی یا Non-Custodial برای شبکه اتریوم بر اساس فناوری zkSNARKs است. 

با توجه به این موارد، کاربران در این پلتفرم میتونند بدون اینکه ردی از انجام تراکنش‌های مختلف در این سیستم از خود به جا بگذارند، دارایی‌هاشون رو به شبکه تورنادو کش و سپس کیف پول غیر حضانتی یا Non-Custodial دیجیتالی خود منتقل کنند.با داشتن  کیف پول غیر حضانتی یا Non-Custodial: 

می توانید کلیدهای خصوصی خود رو کنترل کنید، هنگام استفاده از این نوع کیف پول نیازی به اعتماد به شخص ثالث نیست.  شما خودتان تنها مسئول از دست دادن کلیدهای خود هستید و باید اقدامات مهمی را برای محافظت از وجوه خود اتخاذ کنید.

اما 

در کیف پول حضانتی:

 شخص دیگری کلیدهای خصوصی شما رو کنترل می کند. معمولاً آن متولی، یک صرافی ارز دیجیتال است. این روزها اکثر کیف پول های حضانتی، کیف های تحت وب هستند.

تورنادو کش که به عنوان یک توکن میکسر پیچیده عمل میکنه، از قراردادهای هوشمند استفاده کرده و سپرده های ایجاد شده در بلاک چین اتریوم را پذیرفته و سپس امکان برداشت اونها توسط آدرس های دیگه رو فراهم میاره. از آنجایی که برداشت ها از استخرهای نقدینگی قرارداد هوشمند پروژه انجام میشه، هیچ راهی برای فهمیدن اینکه فرستنده اصلی کیه وجود نداره. این کار مسیر جریان وجوه رو پنهان کرده و ردیابی شون رو سخت تر میکنه.

راه حل های حفظ حریم خصوصی در دهه گذشته راه اندازی شدند که Monero و ZCash نمونه های قابل توجهی از آن ها هستند. اما هر دو پروژه زنجیره های خاص خود رو دارند و هیچ راهی برای پوشش حریم خصوصی در سایر بلاک چین ها نیز وجود نداره.

اینجاست که تورنادو کش وارد می‌شه: 

هر بار که کاربر دارایی‌هاشو واریز میکنه، تورنادو کش یک هش مخفی یا secret hash ایجاد میکنه. سپس قراردادهای هوشمند سپرده را از طریق این هش میپذیرندکه:

به پذیرش سپرده ها توسط قرار دادهای هوشمند "تعهد" یا "Commitment" گفته میشه.

هدف از تعهد، شناسایی فرستنده واقعی بوده و این که در طول فرآیند برداشت ثابت بشه که که کاربر مورد نظر مالک دارایی است.

با وارد کردن هش در هنگام درخواست کاربر اساسا هویتش رو تأیید میکنه، علاوه بر این برای دیگران ناشناس باقی میمونه. برخلاف سایر ابزارهای ایجاد شده برای تضمین حریم خصوصی، تورنادو کش کاملاً تحت مالکیت و اداره جامعه خود است و این امکان در ماه می 2020 زمانی که تیم توسعه این پلتفرم در یک مراسم راه اندازی قابل اعتماد از اختیارات کیف پول آنلاین چند امضایی پروتکل چشم پوشی کردند فراهم شد.

بعد از آن گردش مالی حتی بنیانگذاران و توسعه دهندگان نیز هیچ کنترلی بر تورنادو کش ندارند و میتوان آن پلتفرم را کاملاً غیرمتمرکز دانست.

رومن سمنوف (Roman Semenov) یکی از سه بنیانگذار تورنادو کش، به بلومبرگ گفته: "ما هم مثل هر کاربر دیگر هستیم و بیش از آن بهش دسترسی نداریم. کار زیادی نمی تونیم انجام دهیم."

---------------------------------------------------------------------------------------

برای مطالعۀ قسمت دوم کلیک کنید:

تورنادو کش (Tornado Cash) قسمت دوم

-------------------------------------------------------------------------------------

ما با هم رشد می کنیم!

Together we grow