آیا ممکنه که روسیه بعد از تحریم بانکی بین المللی خودش رو تسلیم ارزهای دیجیتال کنه و از بیتکوین عذرخواهی کنه؟ اخیراً روایت‌های زیادی در مورد این موضوع مطرح میشه که ممکنه روسیه بعد از تحریم های بانکی بخواد از رمزارزها استفاده کنه. ولی شاید هم روسیه این کار رو نکنه و بجاش بخواد واکنش دیگه ای از خودش نشون بده.

همونطور که از طریق  خبرها مطلع شدید ایالات متحده و کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند بعضی از بانک‌های روسیه را از سیستم پرداخت سوئیفت محروم کنند. متعاقب این خبر در روسیه صف های طولانی مقابل دستگاه های خودپرداز دیده شد و روبل روسیه هم امروز در برابر دلار 30 درصد سقوط کرد.

تحلیلگرها و کارشناسان صنعت کریپتو معتقد بودند که در صورت وجود این موضوع، روسیه میتونه برای جلوگیری از محاصرۀ بانکی به دارایی های رمزنگاری شده متوسل بشه. با این حال، همه موافق نیستند و بعضی از کارشناسهای حوزۀ رمزارزها  فکر می کنند که روسیه به این زودی به سمت ارزهای دیجیتال نمیره!

بعیده که روسیه بخواد از رمزارزها استفاده کنه!

در 28 فوریه، Asheesh Birla، مدیر کل RippleNet، این نظریه را در توییتی مبنی بر اینکه چرا او فکر می‌کند که روسیه با استفاده از رمزارز از تحریم‌ها فرار نخواهد کرد، رد کرد.

اولاً، رمزارزها راحت‌تر ردیابی می‌شوند، بنابراین مسدود کردن آدرس‌ها و کیف پول‌های وابسته به روسیه دشوار نخواهد بود. در 27 فوریه، معاون نخست‌وزیر اوکراین، میخایلو فدوروف، از صرافی‌های بزرگ ارزهای دیجیتال درخواست کرد تا دقیقاً این کار را آغاز کنند.

بیرلا با اشاره به بازارهای ارز این کشور افزود که «به سادگی نقدینگی جهانی کافی برای حمایت از نیازهای روسیه وجود ندارد». او اضافه کرد که رمپ های پول فیات در داخل و خارج نیز به شدت محدودند واین موضوع فرآیند تبدیل کردن رمزارزها به پول نقد را دشوارتر می کند.

روسیه روزانه نزدیک به 50 میلیارد دلار مبادلات فارکس انجام می دهد. حجم بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال، معمولاً بین 20 تا 50 میلیارد دلار در روز است. پس می بینیم که نیازهای روسیه خیلی بیشتر از حجم مبادلات بیتکوین هست!

پس می بینیم که کمبود نقدینگی در بازارهای کریپتو مانع اصلی بر سر راه روسیه برای پذیرش آن بعنوان ابزاری برای پرداخت است. همچنین این احتمال وجود دارد که پوتین برای این امر آماده شده باشد و همکاری هایی را با کشورهای دیگه مثل چین برای تسهیل انتقال سرمایه آغاز کرده باشد.

وی افزود: «روسیه زمان کافی برای آماده شدن، ایجاد روابط بانکی مستقیم در آسیا و جاهای دیگه برای دور زدن تحریم های احتمالی را داشته».

اما یک سناریوی نزولی برای بیتکوین

الکس کروگر، تحلیلگر بازار رمزارزها، اظهار داشت که اگر روسیه رمزارز را بپذیرد، متعاقب این پذیرش بازار "به شدت نزولی" خواهد شد. چرا؟

چون در آنصورت آمریکا هم بدون واکنش نخواهد بود و حتما قانونگذارهای ایالات متحده تحت فشار قرار خواهند گرفت تا صنعت کریپتوکارنسی را به عنوان یک مسالۀ امنیت ملی شدیدا تضعیف کنند. که این به نفع دنیای رمزارزها نخواهد بود!

با این حال، دیگران استدلال کردند که اگر روسیه برای دور زدن تحریم ها و فاصله گرفتن از هژمونی دلار، بیت کوین و ارزهای دیجیتال را بپذیرد، شاهد وقوع اتفاق مثبت و مبارکی در دنیای رمزارزها خواهیم بود!

خوشبختانه پرچم بیتکوین و رمزارزها بالاست. رمزارزها ثابت کرده اند که نوعی پول مقاوم در برابر سانسور و تحریم و زورگویی قدرتها هستند. هر چند که شاید خیلی ها این بار دلشون نمیخواد که رمزارزها ابزاری برای دور زدن تحریم های جهانی به نفع روسیه باشه، اما کریپتو مثل واکسن کروناست و براش فرقی نمیکنه، مسلمان، یهود یا مسیحی، روسی، آمریکایی یا ایرانی، در هر صورت ویژگی فوق العاده ای دارد که حداقل میتواند به داد دل مردم دنیا برسد!همانطور که به گفتۀ شرکت تحلیل بلاک چین Elliptic، دولت اوکراین از زمان شروع تهاجم، تونسته تقریبا 19 میلیون دلار کمک مالی به شکل ارزهای دیجیتال جمع آوری کنه.

اگر لذت بردید نظر خودتون رو برای ما بنویسید...

اقتصاد سبز