بعد از سقوط بازار کریپتوکارنسی از نزدیکی های 70/000 دلار به نزدیکی های 30/000 دلار خیلی ها ترسیدند عقب نشستند و هر روز ناامیدتر از روز قبل در زمستان کریپتویی لرزیدند و به ضرر فروختند. امابودند با تجربه ترهایی که به ابدی نبودن سقوط یا اصلاح اطمینان داشتند و در قیمتهای پایینتر خریدند!

«زمستان رمزارزها» یا همون Crypto winter اصطلاحی است که در فضای کریپتو بسیار رایجه. ممکنه بعضی ها معنی دقیق این عبارت رو ندونند، ولی مفهومی منفی ازش استنتاج کنند. این اصطلاح به یک دورۀ طولانی معاملات اشاره داره که بعد از سقوط در بازار کریپتو اتفاق می افته.

در آخرین زمستان مربوط به رمزارزها اکثر سرمایه گذارها با این تصور که زمستان مخوف ارزهای دیجیتال بالاخره فرا رسیده ، نسبت به بازار محتاط مانده بودند. با این حال، به نظر می‌رسه که هیچ‌کس به سرمایه‌گذارهای خطرپذیر این مارکت نگفت که زمستان کریپتوکارنسی ها فرا رسیده، چون اونها همچنان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های متمرکز بر دارایی‌های دیجیتال ادامه دادند و ادامه دادند تا اینکه این روزها  سرمایه‌گذاری‌های این VCها به میلیاردها دلار رسیده.

سرمایه گذارهای خطرپذیر میلیاردها دلار را به سمت شرکت های رمزنگاری وارد می کنند

تا اینجا سال 2022 برای کریپتو کارنسی خیلی جذاب نبوده با اینحال سرمایه گذارهای خطرپذیر امسال هم سخت در تلاش بودند تا روی رونق بعدی بازار شرط بندی کنند. این امر منجر به ورود میلیاردها دلار به سمت شرکت‌های رمزنگاری شده. 

گزارش اخیر Business Insider نشون می‌ده که سرمایه‌گذارهای خطرپذیر همچنان نسبت به فضای کریپتو بسیار خوش‌بین هستند. اونها به جای کم آوردن و فرار کردن ازاین بازار بعد از سقوطش، در حال سرمایه گذاری بیشتر هستند. شرکت‌هایی مثل FTX و Fireblocks هر کدام صدها میلیون دلار در ارزش‌های میلیارد دلاری سرمایه گذاری کرده اند.

2 میلیارد دلار برای شرکت های سرمایه گذاری در حوزۀ رمزارزها

در مجموع تا کنون در سال 2022، سرمایه گذارهای خطرپذیر حدود 2 میلیارد دلار به این صنعت وارد کرده اند. بخشی از این سرمایه وارد شرکت‌های کوچک‌تر شده، اما اکثر این سرمایه ها به سراغ نام‌های تجاری بزرگی رفته اند که قبلاً شناخته شده بودند. 

یکی از اونها صرافی FTX هست. صرافی کریپتویی که سه سال پیش تأسیس شد، در مدت زمان کوتاهی به سرعت رشد کرد و امسال، 400 میلیون دلار دیگه بدست آورد و تبدیل شد به یک صرافی به ارزش 32 میلیارد دلار!

Fireblocks همچنین شاهد ورود پول قابل توجهی بود که بعد از جمع آوری 550 میلیون دلار، به ارزش 8 میلیارد دلار رسید. این شرکت کریپتویی تا اینجای سال 2022 یکی از بالاترین جذب کننده های سرمایه است.

یک راند مهم دیگۀ سرمایه گذاری توسط الکسیس اوهانیان، یکی از بنیانگذاران Reddit برگزار شد. شرکت VC او 500 میلیون دلار جمع آوری کرده بود و او قصد داشت از آن برای سرمایه گذاری در شرکت های متمرکز بر دارایی های دیجیتال استفاده کنه. یکی دیگه از شرکت‌های رمزنگاری Blockdaemon که امنیت بلاک چین را در سطح صنعتی ارائه می‌کنه، 155 میلیون دلار جمع‌آوری کرده بود. در مجموع، همه این راندهای مالی در شرکت های بزرگ و کوچک به طور یکسان به بیش از 2 میلیارد دلار رسیده.

در مورد بازار کریپتو، به نظر می‌رسه که VCها حق داشتند چون در آخر این هفته، بازار بهبودی خوبی داشت و بیت کوین بار دیگه به بیش از 40000 دلار صعود کرد و بیش از 200 میلیارد دلار به ارزش بازار اضافه شد.

اقتصاد سبز