ویتالیک (Vitalik) ساختار جدید هزینه اتریوم "چند بعدی" را برای هزینه های بالای انتقال و جابجایی رمزارزها پیشنهاد می کند.

توضیح:

ویتالیک بوترین یک برنامه‌نویس و نویسنده روسی-کانادایی است که بنیانگذار و مغز متفکر شبکه اتریوم است.

بنابر اظهارات بوترین(میلیاردر ارز دیجیتال)، محاسبۀ نرخ های مختلف گس برای استفاده از منابع مختلف، ممکن است به کارآمدسازی ساختار هزینۀ فعلی انتقال وجه در شبکۀ اتریوم(Ethereum) کمک کند.

ویتالیک بوترین(Vitalik Buterin)، از بنیانگذاران اتریوم، راه حل جدیدی برای مهار افزایش قیمت گس در شبکۀ اتریوم پیشنهاد کرده است . 

پیشنهاد بوترین تحت عنوان الگوریتم"EIP-1559 چند بعدی" در تاریخ 5 ژانویه در یک پست وبلاگی ارائه شد که در آن بوترین اشاره کرده که منابع مختلف در ماشین مجازی اتریم (EVM) از نظر مصرف گس تقاضاهای متفاوتی دارند.

بوترین اضافه کرد که محدودیت های متفاوتی برای ظرفیت کوتاه مدت در مقایسه با ظرفیت "پایدار" در EVM وجود دارد.

"طرحی که امروز در دست داریم، این است که در آن همۀ منابع با هم در یک منبع چند بعدی(گس) ترکیب شوند، که نتیجتا در اداره این تفاوت ها ضعیف عمل می کند."

بوترین افزود: مشکل این است که به دلیل ناهماهنگی این محدودیت ها، هدایت تمامی منابع مختلف به یک منبع واحد منجر به هزینه های گس بسیار غیربهینه میشود.

بوترین تغییرات پیشنهادی نسبتا پیچیده خود را با دلایل ریاضیات تخصصی بیان کرد، اما به طور خلاصه، پیشنهاد او شامل دو راه حل بالقوه آنهم با استفاده از قیمت گذاری "چندبعدی" می شد.

در اولین گزینه، هزینه گس برای منابعی مانند داده تماس و ذخیره سازی، با تقسیم کارمزد پایه برای هر واحد منبع بر کل هزینه پایه محاسبه می شود. هزینۀ پایه، یک کارمزد ثابت به ازای هر بلوک شبکه است که در الگوریتم EIP-1559 گنجانده شده است.

دومین گزینه، که راه حل پیچیده تری هم هست، هزینه پایه را برای استفاده از منابع تعیین می کند، اما شامل محدودیت های انفجاری برای هر منبع است. ضمنا "هزینه های اولویت دار" نیز وجود دارند که به صورت درصدی تعیین می شوند و با ضرب درصد در هزینه پایین محاسبه می شوند.

بوترین بیان کرد که اشکال ساختار کارمزد چند بعدی این است که "بلوک سازان نمی توانند به سادگی تراکنش هایی  را به ترتیب بالا به پایین کارمزد به ازای هر گس بپذیرند"  آن ها باید ابعاد را متعادل کرده و مسائل ریاضی اضافی را حل کنند.

باید دید که آیا این پیشنهاد تصویب خواهد شد یا نه، زیرا در حال حاضر اولویت با ارتقاء بزرگ بعدی است. شبکه اتریوم فعلا در حال آماده شدن برای "ادغام "است، بدین صورت که بلاک چین اتریوم (Ethereum blockchain) را به زنجیره بیکن (Beacon) متصل می کند و به طور موثر به الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work) پایان می دهد. این آزمایش در حال حاضر در شبکۀ آزمایشی Kintsugi انجام می شود و انتظار می رود که در سه ماهۀ اول سال جاری به طور کامل استقرار پیدا کند.

توضیح:

 proof of work یا به اختصار PoW یه الگوریتم توافق عمومی هست یعنی با رضایت و موافقت عمومی تو شبکه بلاکچین کار میکنه

در ماه آگوست، به عنوان بخشی از ارتقا لندن، الگوریتم EIP-1559 به کار گرفته شد تا بخشی از هزینه های تراکنش را کاهش دهد تا قیمت گس قابل پیش بینی تر شود. از زمان شروع به کار، 1.36 میلیون ETH به ارزش تقریبی 4.7 میلیارد دلار با قیمت های فعلی ازبین رفته است.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز