Terra (LUNA)  اخیرا نسبت به رقبای اصلی خودش در حوزه ارزهای رمزنگاری شده بهتر عمل کرده و در مقابل تأثیرات منفی درگیری اوکراین و روسیه در بازار خوب خودش رو حفظ کرده. قیمت LUNA توی این هفته نزدیک به 18 درصد افزایش داشته و به بیش از 58 دلار رسیده، این یعنی بازدهیش حتی بیشتر از بیت کوینی بوده که حدود 1.5 درصد رشد داشته. توکن Terra حتی بهتراز رقیب خودش یعنی اتریوم عمل کرد که توی این هفته حدود 4 درصد رشد داشت.

در آخر هفته، بیت کوین به زیر سطح حمایت روانی 40000 دلاری خود سقوط کرد چرا که ترس از حمله احتمالی روسیه به اوکراین احساسات ریسک‌پذیری رو کاهش داد. روز دوشنبه بعد از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دو جمهوری جدایی طلب خودخوانده در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و به سربازان در آنجا دستور داد، سرمایه گذارهای کریپتویی هم به این اتفاق واکنش نشون دادند.

داده های ارائه شده توسط CryptoQuant نشون میده که همبستگی بین بیت کوین و سهام ایالات متحده در 23 فوریه به بالاترین حد خود رسیده ، که نشان می دهد بیت کوین به عنوان یک پناهگاه امن در درگیری ژئوپلیتیک فعلی عمل نکرده.

اخیراً که سهام بیت کوین و بازار سهام ایالات متحده همبستگی بالایی دارند. امروز به بالاترین حد خود رسیده است.

خبر خوب: دلار بیت کوین توسط موسسات سنتی پذیرفته می شود. مالکیت آن توسط بازیکنان جدیدی که سهام معامله می کنند در حال تغییر است.

خبر بد: دلار بیت کوین در حال حاضر یک دارایی امن نیست.

سایر ارزهای رمزپایه هم به دلیل بحران اوکراین سقوط کردند، به طوری که اتر 9.5 درصد و XRP 16.5 درصد از بالاترین قیمت هفتگی WTD 2760 دلار و 0.80 دلار سقوط کردند.

VCها به ارزش 1 میلیارد دلار از رمر ارز LUNA خریدند!

پس از آن که بنیاد Luna Guard (LFG)، یک سازمان غیرانتفاعی حامی اکوسیستم بلاک چین Terra، روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک میلیارد دلار از طریق فروش توکن‌های LUNA جمع‌آوری کرده ، حرکت مجدد LUNA شتاب بیشتری گرفت. خریداران عبارتند از Three Arrows Capital - یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر به رهبری سو ژو که به اتریوم شکاک است - و Jump Crypto، یک گروه تجاری که قبلاً به پلتفرم کراس پل سولانا Wormhole در پر کردن 300 میلیون دلار دزدیده شده خود کمک می کرد.

DeFiance Capital، Republic Capital، GSR، Tribe Capital و بسیاری دیگر به خرید LUNA کمک کردند.

LFG فاش کرد که از درآمد حاصل از آن برای ایجاد یک UST Forex Reserve به بیت کوین استفاده خواهد کرد. به طور جزئی، UST (یا TerraUSD) یک «استیبل کوین الگوریتمی» است که توسط ذخایر LUNA پشتیبانی می‌شود، به طوری که وقتی یک UST ضرب می‌کند، باید LUNA را بسوزاند.

ذخایر جدید قصد دارند UST را به ویژه در زمان نوسانات شدید بازار ثابت نگه دارند، جایی که قیمت LUNA ممکنه به طور نامنظم حرکت کنه و ثباتی را که قصد ارائه آن به دارندگان توکن UST دارد، مختل کند.

Jump Crypto، Three Arrows و سایر خریداران نمی توانند دارایی های LUNA خود را برای حداقل چهار سال در بازار آزاد بفروشند.

چشم انداز بازار ترا

سال گذشته، LUNA به دلیل رونق پذیرش UST شاهد رشد قیمت باورنکردنی بود. داده های گردآوری شده توسط مساری نشان داد که توکن Terra از نظر ارزش بازار 14000 درصد افزایش یافت در حالی که در همان زمان، عرضه توکن های UST از 10 میلیارد دلار گذشت.

در پایان سال 2021، شبکه Terra حدود 89 میلیون توکن LUNA (به ارزش 5.32 میلیارد دلار با نرخ ارز فعلی) را سوزاند و در عین حال بر اساس رشد UST، جذب ارزش را بهبود بخشید.

ویل کومینز، محقق مساری، خاطرنشان کرد: از نظر اقتصادی، افزایش تقاضای UST به طور همزمان منجر به گسترش منحنی تقاضای LUNA و انقباض منحنی عرضه LUNA می شود و اضافه می کند که افزایش تقاضای UST "تاثیر زیادی" بر LUNA خواهد داشت.

"اگر پذیرش UST در طول زمان به رشد خود ادامه دهد، این امکان وجود دارد که عرضه LUNA اساساً در سطح پایینی در آینده ثابت شود. سوزاندن 100٪ حق بیمه به طور چشمگیری کاهش کل عرضه LUNA را در طول زمان تسریع خواهد کرد."

موری راد، تحلیلگر مستقل بازار و اقتصاددان، خاطرنشان کرد که سوختن LUNA همراه با رشد تقاضای UST، قیمت آن را تا پایان سال 2022 به بیش از 200 دلار و یک سال پس از آن به 920 دلار افزایش می دهد.

منبع: کوین تلگراف

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز