چگونه سولانا و کاردانو راه های جدیدی را برای رشد NFT هموار می کنند.

با رقابت شدید شبکه‌هایی مانند Solana و Cardano، آیا تسلط اتریوم بر NFT‌ها میتواند طولانی‌ باشد؟

اصطلاح "مالکیت دیجیتال" اخیراً به معنای هر چیزی است. در همین یکی دوسال گذشته که توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) متولد شده اند، توانسته اند توجه رسانه‌های اصلی را به خودشان جلب کنند. سه ماهه سوم سال 2021 به تنهایی شاهد بیش از 10 میلیارد دلار حجم مبادلات NFT در سراسر بلاک چین بودیم که نسبت به 1.2 میلیارد دلار سه ماهه دوم افزایش قابل توجهی است.


NFT ها دارایی های دیجیتال منحصر به فردی هستند که نشان دهنده مالکیت هستند. به عنوان اثبات مالکیت، NFT ها میتوانند از چیزهایی مثل آثارهنری، کلکسیون های دیجیتال و املاک و مستغلات و سایر دارایی های فیزیکی باشند. این حوزه از دنیای رمزارزها میتواند باعث تغییر شگرفی در صنایع شود، کارایی انتقال مالکیت را بهبود می بخشد و زمینه جدیدی را از نظر آنچه دارایی های دیجیتال می توانند ارائه دهند، ایجاد می کند.


جاناتان چوی، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در Metaplexمیگه: در حالیکه پروتکل Solana برای صدور و مالکیت دارایی‌های دیجیتال در زنجیره ایجاد شده با اینحال NFTها در بین مخاطبان اصلی بیشتربرای تصاویر نمایه، آثار هنری و کلکسیون‌ها مورد استفاده قرار میگیرند.

او به کوین تلگراف گفت: «NFT ها می توانند طیف وسیع تری از موارد استفاده را ارائه دهند، از جمله نشان دادن مالکیت دارایی های فیزیکی مانند املاک، وام ها، اقلام لوکس و سایر دارایی های دیجیتال مانند صدا، فایل ها، مدرک ها یا گواهی ها».

مانند اکثر پلتفرم‌ها در فضای غیرمتمرکز مالی (DeFi)، اکثر پروژه‌های مبتنی بر NFT بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند. اتریوم قدیمی ترین بلاک چین فعال مبتنی بر قرارداد هوشمند در سطح جهان است.

فراتر از تسلط اتریوم

با این حال، نقش اتریوم در رشد صنعت NFT بسیار بیشتر از یک پلتفرم میزبانی صرف بوده است. در واقع، مسلماً این استاندارد توکن نمادین ERC-721 بود که انقلاب NFT را در وهله اول آغاز کرد. CryptoKitties نزدیک به نیم دهه پیش راه اندازی شد، و در حالی که این پلتفرم در زمان راه اندازی بسیار محبوب بود، شاید محدودیت های بلاک چین در آن زمان را به طور کامل در نظر نگرفته بود.


شلوغی شبکه و هزینه‌های گس غیرقابل پیش‌بینی، گاهی اوقات غیرمعقول، بسیاری از علاقمندان و فعالین این حوزه را از فضای NFT دور کرد، اما دیگر اینطور نیست. Axie Infinity و Decentraland این پتانسیل را دارند که بستر خوبی برای NFT و GameFi باشند و بیش از هر زمان دیگری به علاقمندها سرویس ارائه کنند. با این حال، با یک نقشه راه نامشخص برای ارتقای اتریوم 2.0 و به روز رسانی های مقیاس پذیری آن، همه پروژه ها متقاعد نشده اند که اتریوم میتواند بهترین مکان برای راه اندازی فروشگاهی این حوزه باشد.

CryptoKitties با اشاره به مشکلات مربوط به توان عملیاتی محدود اتریوم و کارمزدهای زیاد این شبکه، انتقال به بلاک چین Flow داخلی خود را اعلام کرده. CryptoKittiesیک برند نمادین در این حوزه است و خروجش از شبکه اتریوم می‌تواند باعث شود تا پروژه‌های بیشتری به شبکه‌های دیگه منتقل بشن.

چوی افزود: اتریوم همیشه یک زنجیره برتر برای راه‌اندازی NFT خواهد بود و یکی از پر جنب و جوش‌ترین جوامع در حوزه ارزهای دیجیتال را دارد، اما به دلیل برخی محدودیت‌هایش همچنان چالش‌ها و نگرانی‌هایی برای مخاطبان و توسعه‌دهندگان خواهد داشت.

به طور خاص، شبکه‌هایی مانند Cardano و Solana در حال نفوذ به قلمرو NFT‌ها هستند و سولانا حتی امسال یک بودجه ۵ میلیون دلاری برای سازندگان و طرفداران آن‌ها در اکوسیستم خود راه‌اندازی کرده. Solanart که محبوب‌ترین پلتفرم NFT در بلاک چین سولاناست مجموعه‌هایی مانند Degenerate Ape Academy، SolPunks، Aurory و موارد دیگر را با صدها میلیون دلار دست‌فروش تولید می‌کنه.

فردریک گرگارد، مدیرعامل بنیاد کاردانو، به کوین تلگراف گفت: «پتانسیل بسیار زیادی با NFT ها وجود دارد و در حال حاضر، ما در حال تحقیق در این حوزه هستیم و بدنبال مکانیسم هایی هستیم برای تضمین منحصر به فرد بودن تراکنش ها، صحت هر سفارش ارسال شده و جلوگیری از حملات هکری."


او افزود: «خارج از اکوسیستم فوری، وقتی صحبت از حقوق مالکیت افراد و جوامع می شود، پتانسیل پذیرش انبوه NFT ها وجود دارد.

اگرچه کاردانو به اندازه سولانا جسورانه به سمت NFT ها قدم نمی گذارد، اما در حال پیشرفت است. پس از هارد فورک موفق شبکه آلونزو که قراردادهای هوشمند را فعال کرد، CardanoKidz امسال به عنوان اولین پروژه NFT در Cardano راه اندازی شد. همین ماه گذشته، SpaceBudZ موفق شد اولین فروش NFT را به قیمت بیش از 1 میلیون دلار در شبکه انجام دهد.

قبل از اینکه قراردادهای هوشمند در شبکه فعال شوند، کاربران همچنان می‌توانستند NFT‌ها را بدون آدرس قرارداد برش دهند و بفروشند، اگرچه ویژگی‌هایی مانند ابرداده قابلیت انتقال از طریق بلاک چین را نداشتند. اضافه شدن قراردادهای هوشمند، کاربران بسیار بیشتری را به این پلتفرم جذب کرد که باعث افزایش علاقه به NFT ها در Cardano شده است. با این حال، پس از معرفی Cardano Improvement Proposal 25، اکنون بلاک چین کاردانو برای توکن های بومی خودش یک استاندارد مناسب برایNFT ها دارد.


این امر مسائل مختلفی را در مورد احراز هویت و حاکمیت مربوط به NFT ها در شبکه حل می کند. نمایش‌های قبلی NFT‌ها نیز می‌توانند پس از انتقال مالکیت از بین بروند و سطح جدیدی از انحصار را افزایش دهند. 

منبع: گوین تلگراف

ترجمه و ویرایش: مجموعه اقتصاد سبز