شرکت داروسازی سنگاپور برای مبارزه با گسترش داروهای تقلبی از فناوری بلاک چین استفاده خواهد کرد. Zuellig Pharma یک برنامه بلاک چین ردیابی دارو برای مصرف کنندگان توسعه داد. این پلت فرم تنها در آسیای جنوب شرقی حدود 2.6 میلیارد دلار صرفه جویی می کند.

Zuellig Pharma یک شرکت خدمات بهداشتی و درمانی مستقر در سنگاپور است که اخیراً یک برنامه ردیابی دارو را توسعه داده است که از فناوری بلاک چین استفاده می کند.

eZTracker یکی از بهترین موارد استفاده از فناوری بلاک چین است که به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهد تا تاریخ انقضا و دمای ذخیره‌سازی، واکسن COVID-19 را برای جلوگیری از ورود محصولات تقلبی به بازارها ردیابی کنند. این برنامه برای هر دو سیستم عامل iOS و Android در دسترس است و مانند یک اسکنر کد QR عمل می کند.

معاون رئیس جمهور و رئیس بخش دیجیتال و راه حل های داده شرکت دانیل لاوریک معتقد است که eZTracker می تواند استفاده از "واکسن های تاریخ مصرف گذشته یا ذخیره شده نامناسب" را متوقف کند.

او گفت: «برای محصولات ثبت‌شده با eZTracker و بسته به نیاز مدیران داروسازی ما، بیماران می‌توانند ماتریس داده‌های دوبعدی روی بسته‌بندی محصول را اسکن کنند تا اطلاعات کلیدی محصول مانند تاریخ انقضا، دما، و منشأ را از طریق برنامۀ آن که توسط بلاک چین ارائه می‌شود، تأیید کنند».

فرآیند بررسی حجم عظیمی از داروها می‌تواند زمان‌بر باشد، زیرا چندین طرف باید حضور داشته باشند و ممکن است در این فاصلۀ زمانی بعضی از محصولات تاریخ مصرف گذشته را از دست بدهید. به گفتۀ مقامات پزشکی در 12 ژانویه، یک کلینیک خصوصی مستقر در هنگ کنگ واکسن منقضی شده BioNTech COVID-19 را به 36 نفر تزریق کرد. دو نفر بلافاصله پس از تزریق واکسن، گزارش هایی مبنی بر داشتن درد گوارشی ارائه کردند.

به گفتۀ لاوریک، این پلتفرم از بلاک چین SAP برای استفاده از آخرین فناوری برای جلوگیری از داروهای تقلبی با رویکردی سریع‌تر استفاده می‌کند.

آنچه که من احساس می‌کنم مهم‌ترین و انقلابی‌ترین چیزی است که در مورد eZTracker وجود دارد این است که برای اولین بار، بیماران این قدرت را پیدا می‌کنند که در مبارزه با تقلب شرکت کنند. رئیس تجزیه و تحلیل تریستان تَن Tristan Tan در یک جلسۀ پرسش و پاسخ گفت: "این برنامه باید در دسترس همۀ بیماران باشد تا آنها به اطلاعات کامل دسترسی داشته باشند."

بر اساس گزارش دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، مصرف کنندگان آسیای جنوب شرقی سالانه حدود 520 میلیون تا 2.6 میلیارد دلار برای محصولات تقلبی و دارای برچسب اشتباه تقلبی هزینه می کنند.

eZTracker اولین پیشگام در صنایع لجستیک و داروسازی نیست، زیرا پلتفرم مشابه دیگری بنام MediLedger تقریباً همان خدمات را ارائه می دهد. پلتفرم دیگری به نام Galleon در سال 2016 ایجاد شده تا یک ابر مبتنی بر بلاک چین از پرونده های الکترونیک سلامت (EHR) ارائه کند.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز