اگرچه بعید است که شاهد مشارکت زیادی از سوی نهادهای خارجی باشیم ولی بانک مرکزی روسیه ادعا کرده که جایگزین شبکۀ پرداخت سوئیفت آماده است! رسانۀ تحت کنترل دولت روسیه تاس گزارش داد که سیستم انتقال پیام های مالی بانک روسیه (SPFS) برای مشارکت خارجی آماده است.

با این حال، بعید است که این توسعه تاثیر زیادی بر روسیه و اقتصاد در حال شکست این کشور داشته باشد. علاوه بر اینکه دولت روسیه اهمیت و گستردگی سوئیفت را ندارد. شاید روسیه فراموش کرده که اکنون تقریباً در تمام نقاط دنیا به عنوان یک متجاوز دیده می شود و برندها در حال خروج از این کشور هستند!

سهام بزرگترین بانک روسیه، Sberbank، افتی خیره کننده یعنی چیزی حدود 74 درصد را تجربه کرده است که بزرگترین رکودی است که تاکنون تجربه کرده. بانک مرکزی اروپا همچنین خاطرنشان کرده که بانکهای روسیه در حال ورشکستگی هستند یا به زودی ورشکسته خواهند شد. این کشوردر حال حاضر با خروج قابل توجهی از سپرده های بانکی توسط سپرده گذاران مواجه است.

در همین حال، روبل روسیه نیز افت شدیدی را تجربه کرده و اکنون کمتر از یک سنت ارزش دارد. این نگرانی وجود دارد که این امر ممکن است به ابَر تورم منجر شود، و در هر صورت، روند تورمی قوی در ماه‌های آینده کاملاً قطعی است.


درد اقتصادی برای روسیه تازه شروع شده است

اقدامات کشورهای غربی برای تنبیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین بی سابقه است، همانطور که اثرات آنها نیز بی سابقه خواهد بود. تحلیلگران بر این باورند که بدترین تاثیر تنها در هفته ها و ماه های آینده مشاهده خواهد شد. دیگران فکر نمی کنند که روسیه رمزارز را به عنوان یک راه حل ببیند.

برای جلوگیری از این خونریزی، دولت روسیه دیروز نرخ بهره را تا 20 درصد افزایش داد و در عین حال الزام کرده که بورس اوراق بهادار مسکو تا 5 مارس بسته شود. جلوی اعطای وام فعلا گرفته شده و خلاصه در اقتصاد روسیه بلوایی به پا شده!

ایالات متحده همچنین نمی خواهد روسیه با استفاده از رمزارز از تحریم ها جلوگیری کند. به دستور میخائیلو فدوروف، معاون نخست وزیر اوکراین، نهادهای رمزنگاری خدمات رمزنگاری خود را در روسیه مسدود یا محدود کرده اند. 

بایننس هم فوری دست به کار شده و شروع کرده به مسدودکردن حساب کاربرهای تحریم شده!

اقتصاد سبز