شرکت انویدیا (NVDIA)، به گسترش نسخه های رایگان نرم افزار Omniverse خود، در بازارهای متاورس می پردازد. NVIDIA می خواهد با متاورس بیشتر درگیر شود و امروز، خبر از ابتکاری جدید برای توزیع نسخه های رایگان "Omniverse” (برنامه ای که برای توسعه دارایی های آماده برای متاورس ساخته شده) می دهد.

NVIDIA سازندۀ جهانی واحدهای پردازش گرافیکی و فناوری های مدار مجتمع برای ایستگاه های کاری، رایانه های شخصی و دستگاه های تلفن همراه، می خواهد تلاش خود را برای توسعه محصولات بیشتر برای متاورس افزایش دهد.

متاورس مفهومی است که نسل بعدی محتوای اینترنتی را توصیف می کند، جایی که کاربران می توانند با اشیا (و سایر انسان ها) در دنیای مجازی به روشی عمیق تر، چند حسی و غنی تر تعامل داشته باشند و شامل فناوری هایی مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده ، توکن های غیرقابل تعویض(NFT )، هوش مصنوعی، ارزهای دیجیتال، تولید تصویر رویه ای و تعداد زیادی از پیشرفت ها می شود. 

ساخت رایگان متاورس

همان گونه که رویترز گزارش کرده است، NVIDIA در حال توسعه متاورس یا ایجاد اشیای متمرکز بر متاورس نیست. در عوض، برنامه ای را برای حمایت از هنرمندان و تولید کنندگان محتوا راه اندازی کرده است که بر ساختن جهان های مجازی و محصولاتی تمرکز کنند که تجربه کاربر را در متاورس غنی می سازد.

به همین منظور، NVIDIA اعلام کرد که نسخه های رایگان نرم افزار "Omniverse" خود را بین تعداد نامشخصی از هنرمندان توزیع خواهد کرد. هزینه مجوز سالیانه برای این برنامه از 9،000$ برای مشتریان شرکتی شروع می شود.

Omniverse نرم افزار جدیدی است که توسط NVIDIA برای ایجاد جهان های مجازی و اشیای آماده برای فراجهان (metaverse-ready ) توسعه یافته است. ایده آن این است که به کاربران اجازه می دهد دارایی ها یا دنیاهایی را ایجاد کنند که می توانند در بازارهای شخص ثالث فروخته شوند.

ضمن اینکه این شرکت مجموعه ای از مشارکت ها با چندین بازار، جهت اشتراک گذاری محتوای مرتبط با فراجهان (metaverse-related content) اعلام کرده است. اگرچه NVIDIA اطلاعاتی را در مورد محتوای چگونگی قراردادها ارائه نکرده، اما فاش کرده که اولین معاملات شامل TurboSquid، Sketchfab، CGTrader، و Twinburu از Shutterstock می باشند.

Daz3D,ActorCore & PlanCatalog نیز خیلی زود مجموعه دارایی های آماده Omniverse خود را راه اندازی خواهند نمود.

NVIDIA و صنعت بلاک چین

با این حرکت، NVIDIA در حال تسریع استراتژی خود برای تثبیت حضور خود در صنعت نوپای متاورس است.

به گفتۀ بسیاری از تحلیلگران، متاورس در میان مدت به یک صنعت غالب تبدیل خواهد شد، و حتی خود را وارد دنیای بازی های رایج خواهد کرد. آرون راکرز(Aaron Rakers) ، تحلیلگر ولز فارگو(Wells Fargo )، خاطر نشان می کند که ابزارهای توسعۀ محصول برای متاورس، می توانند ظرف پنج سال به یک فرصت 10 میلیارد دلاری در بازار تبدیل شوند.

رابطۀ NVIDIA با اکوسیستم بلاک چین، برای این شرکت بسیار سودآور بوده است. در سال گذشته، سهام آن به لطف انفجار در فروش پردازنده های گرافیکی اش، به رشد 187 درصدی رسید. چیزی که عمدتا با تقاضای استخراج کنندگان الگوریتم ارزهای دیجیتال اثبات کار(proof of work cryptocurrencies) مانند اتریوم (Ethereum) محقق شد.

تحقیقات NVIDIA علاوه بر توسعه سخت افزار، در زمینه پردازش گرافیکی نیز قابل توجه است و می تواند به توسعه محصولات بهتری برای متاورس، به ویژه به لطف فرآیندهای هوش مصنوعی برای نمایش چهره و منظره بسیار واقعی کمک زیادی بکند.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز