لایحۀ جدیدی در گرجستان برای معافیت استخراج کنندگان از مالیات پیشنهاد شده است. لایحۀ جدیدی به مجلس در گرجستان تصویب شده که بر اساس آن عملیات استخراج رمزارزها از مالیات برق و فروش معاف می شود. البته این لایحه باید در کمیسیون مورد بحث قرار گیرد.مشارکت های تجاری استراتژیک و لایحۀ معافیت مالیاتی راه را برای استخراج تجاری سودآور در گرجستان هموار می کند.

لایحۀ جدید مجلس نمایندگان به نام HB1342 توسط نمایندگان جورجیا، دان پارسونز، تاد جونز، کیتی دمپسی، هیث کلارک و کیسی کارپنتر ارائه شده که منجر به عدم پرداخت مالیات در فروش و استفاده از ماینرهای کریپتو می شود.

طبق یک سند، این لایحه بدون نام بیان می‌کند که پیشنهاد می‌کند «فروش یا استفاده از برق مورد استفاده در استخراج تجاری دارایی‌های دیجیتال از مالیات فروش و استفاده از دستگاههای ماینر معاف شود». این لایحه فقط برای استخراج کنندگان تجاری که مساحت سایت استخراجشان حداقل 75000 فوت مربع، تقریباً 6968 متر مربع باشه، اعمال میشه.

این لایحۀ پیشنهادی در ابتدا توسط منشی مجلس در مجمع عمومی جورجیا ثبت شد. در اولین روز قانونگذاری پس از تشکیل پرونده، این لایحه از طریق "خوانش اول" به قانونگذاران ارائه می شود. کمیته می تواند به تشخیص خود لایحه را اصلاح کند. پس از آماده شدن کمیته، آنها به این لایحه رأی خواهند داد و «بله» یا «نه» را اعلام میکنند. مجلس نمایندگان جورجیا پس از رای گیری کمیتۀ میزبان یک "خوانش دوم" خواهد بود. سپس، "خوانش سوم" اتفاق می افتد. پس از اینکه یک لایحه مورد مطالعۀ سوم قرار گرفت، به مجلسی که متولی آن است، اعم از سنا یا نماینده ارائه می شود. سپس بحث شروع می شود و اصلاحات مورد بحث قرار می گیرد. هر سناتور و نماینده به این لایحه رأی «آری» یا «نه» می دهند. این لایحه سپس برای امضا یا وتو به فرمانداری می رود. هنگامی که فرماندار لایحه را امضا می کند، قوانین جدید در مجموعه قوانین جورجیا چاپ می شود.

سایر ایالت ها معافیت ها یا مشوق های مالیاتی را ارائه می دهند.

این اولین ایالتی نیست که معافیت مالیاتی ارائه می کند. در ایلینوی، قانونگذاران لایحه‌ای را ارائه کردند که مشوق‌های مالیاتی برای مراکز داده‌ای که ASIC‌های استخراج را انجام می‌دهند، ارائه می‌دهد. کنتاکی در مارس 2021 در مورد قوانین مشابه صحبت کرد. Bitfarms مستقر در کانادا پس از به دست آوردن یک تاسیسات برق آبی 24 مگاواتی در این ایالت، اعلام کرد که قصد دارد یک تاسیسات برای استخراج رمزارز در ایالت واشنگتن بسازد. زیرساخت انرژی گرجستان پایدار است و عمدتاً متکی به انرژی آبی است. سایر منابع انرژی شامل چوب و سوخت های فسیلی وارداتی است.

مشارکت تجاری کارگزاران گرجستان با ISW Holdings

تا اکتبر 2022، گرجستان با مشارکت ISW Holdings و Bit5ive LLC موافقت کرده است که 56000 دستگاه استخراج Antminer را خریداری کند. این ماشین ها به 200 مگاوات برق ISW از تاسیسات این شرکت در گرجستان نیاز دارند. بررسی های اولیه درآمد سالانه 100 میلیون دلاری را پیش بینی میکند. 

همچنین لایحه ای توسط قانونگذاران گرجستان در مارس 2021 تصویب شده تا ارز دیجیتال را به برنامۀ درسی دبیرستان جوانان گرجستان اضافه کند. بنابراین، با شکل گیری زمینه های تجاری و قانونی، زمینه برای شکوفایی استخراج ارزهای دیجیتال فراهم شده است.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز