دولت قزاقستان عرضه برق به استخراج کنندگان بیت کوین را تا پایان ژانویه قطع کرده است. بعد از تعطیلی مزارع استخراج بیتکوین در کشور چین، همسایه اش یعنی قزاقستان بعنوان بزرگترین مرکز استخراج بیتکوین در دنیا محسوب میشود اما در این روزها استخراج کنندگان بیتکوین با مسالۀ بی برقی مواجهند. آیا تصمیم دولت قزاقستان تغییر میکند؟

قزاقستان، ماینرهای بیت کوین را کاهش می دهد زیرا باعث خاموشی هایی در آسیای مرکزی شده. دولت قزاقستان عرضه برق به استخراج کنندگان بیت کوین را تا پایان ژانویه قطع کرده است.

بنابراین نباید انتظار داشت که ماینرهای بیت کوین قزاقستان در هفته آخر ژانویه هیچ بیت کوینی استخراج کنند.

شرکت دولتی عملیات شبکه برق قزاقستان (KEGOC) به بلومبرگ تایید کرد که برق شرکت های استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال از 24 تا 31 ژانویه قطع شده است. این خط باعث شد میلیون ها نفر در قزاقستان، قرقیزستان و ازبکستان بدون آب و برق باشند. 

اگرچه دولت قزاقستان گفته که بزودی مساله تامین برق استخراج کنندگان حل خواهد شد ولی استخراج‌کنندگان بیت‌کوین در قزاقستان در آینده نزدیک به آن دسترسی نخواهند داشت.

این کشورآسیای مرکزی سال گذشته پس از اینکه کشورهمسایه اش چین فعالیت های استخراج بیت کوین را تعطیل کرد، به دومین استخراج کنندۀ بزرگ بیت کوین در جهان تبدیل شد. به لطف ذخایر گاز طبیعی و زغال سنگ، قزاقستان دارای پایین ترین قیمت برق در جهان است که به استخراج کنندگان کمک می کند تا سود بیشتری کسب کنند. همانطور که میدانید ماینینگ فرآیندی است که به مصرف زیاد انرژی نیاز دارد و در آن افراد و شرکت‌ها از سخت‌افزارهای تخصصی برای انجام محاسباتی استفاده می‌کنند که شبکه بیت‌کوین را ایمن می‌کند.

اگرچه قزاقستان در ابتدا از صنعت معدن و در عین حال تنظیم آن استقبال کرد، اما تمایل دولت برای دور شدن از زغال سنگ، همراه با حجم زیادی از ماینرهای بیت کوین، شبکه برق را تحت فشار قرار داده است. بر اساس برآوردهای دولت از پاییز 2021، استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال 8 درصد از انرژی موجود در قزاقستان را مصرف کردند. بیش از نیمی از آن ناشی از عملیات "خاکستری" است که به دلیل الزامات مالیاتی و چشم انداز نظارت بیشتر دولت از ثبت نام خودداری کرده اند.

در ماه نوامبر، ماگزوم میرزاگالیف، وزیر انرژی قزاقستان گفت که برق اعطا شده به استخراج کنندگان بیتکوین از شبکه ملی قطع نخواهد شد. این کشور صرفا ماینرهای خاکستری را هدف قرار داده است.

با همۀ این اوصاف فعلا چیزی تغییر نکرده و در حال حاضر همه در تاریکی هستند.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز