طلا، بیت کوین یا دیفای: سرمایه گذاران چگونه می توانند در برابر تورم ایمن شوند؟

در طول 10 سال گذشته، بیت کوین از 20 بازار نزولی مختلف عبور کرده است. اما آیا بیتکوین بالاخره میخواد خودش رو به عنوان یک دارایی  قابل اعتماد در بازارهای مالی اثبات کنه؟

بیت کوین (BTC) پس از بحران مالی 2008 ایجاد شد و برای حل مشکلات ناشی از سیاست های پولی ضعیف و پراشکال برنامه ریزی شد. خالق این ارز دیجیتال، ساتوشی ناکاموتو، در اواخر سال 2008 گفت که عرضه این ارز دیجیتال «به میزان برنامه ریزی شده» افزایش می یابد که «لزوماً منجر به تورم نمی شود».

نرخ تورم این ارز دیجیتال ثابت شده است و عرضه در گردش آن به 21 میلیون سکه محدود شده است که انتظار می رود تا سال 2140 استخراج شود. تا آن زمان، نرخ تورم BTC به صفر خواهد رسید. در مقابل ارزهای فیات عرضۀ محدودی ندارند و می توانند طبق سیاست پولی بانک های مرکزی در هر کشور چاپ شوند.

یک سیاست پولی انبساطی، مانند سیاستی که در چند سال اخیر توسط اکثر کشورهای جهان دنبال شده است، با هدف گسترش عرضه پول از طریق کاهش نرخ‌های بهره میتواند ارزش پولهایی که یک عمر برای آن کار میکنیم را تحت تاثیر قرار دهد.

در ماه نوامبر2021، تورم در ایالات متحده به بالاترین حد در 30 سال گذشته رسید، در حالی که تورم منطقه یورو بالاترین رقم را در 25 سالی که داده ها در مورد آن جمع آوری شده است، ثبت کرد.

کوین تلگراف برای اظهار نظر در مورد این ارقام با کارشناسان مختلفی در این صنعت تماس گرفت و تقریباً همه آنها انگشت اتهام را به سمت سیاست های پولی انبساطی نشانه رفتند. کریس کلاین، مدیر عملیات و یکی از بنیانگذاران پلتفرم بازنشستگی ارز دیجیتال بیت کوین IRA، در صحبت با کوین تلگراف گفت که تورم گذرا نیست و مردم را مجبور می کند «یک جایگزین برای محافظت از دارایی های خود بیابند».


کلاین خاطرنشان کرد در حالیکه طلا و املاک و مستغلات در گذشته گزینه های قدرتمندی بودند، قیمت املاک و مستغلات اکنون "خارج از نمودار" است در حالی که طلا "برای یک آمریکایی معمولی غیرقابل دسترس است." وی افزود که بیت کوین اکنون راهکار خوبی برای ایمن ماندن از تورم است زیرا مقدارعرضۀ آن را نمیشود مثل ارزهای فیات دستکاری کرد.

مارتا ریس، سرپرست تحقیقات صرافی ارزهای دیجیتال Bequant، در صحبت با کوین تلگراف، اشاره کرد که بازار به سرعت به آخرین ارقام تورم با قیمت گذاری در افزایش احتمالی نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی واکنش نشان داد. از نظر ریس، "علت اصلی این تورم بالا افزایش عرضۀ پول است، زیرا تریلیون ها دلار پول جدید بخاطر مسایل ناشی از کرونا چاپ شده است."


از لحاظ تاریخی، طلا به عنوان محافظ در برابر تورم استفاده می شده است. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اغلب به عنوان "طلای شماره 2" شناخته می شوند زیرا دارای ویژگی هایی هست که می تواند آنرا به نسخۀ دیجیتالی این فلز گرانبها تبدیل کند.

اما از طرف دیگر ارزهای دیجیتال به نوسانات شدید معروف هستند، به طوری که سقوط تا 50٪ در دوره های زمانی کوتاه امری متداول است. این نوع از نوسانات، بسیاری از سؤالات را بر جای گذاشته است که آیا بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده می توانند یک محافظ  دربرابر تورم باشند یا خیر؟

در یادداشتی که برای مشتریان ارسال شده، استراتژیست‌های غول بانکداری وال استریت یعنی JPMorgan پیشنهاد کرده‌اند که تخصیص 1 درصد از سبد سرمایه گذاری به بیت‌کوین می‌تواند دارایی های سرمایه گذاران را در برابر تورم ایمن کند.سرمایه گذار میلیاردر کارل ایکان نیز بیت کوین را به عنوان یک محافظ در برابر تورم تایید کرده است.

آدریان کولودی، بنیانگذار صرافی غیرمتمرکز Domination Finance هم در گفتگو با کوین تلگراف، نظر کلاین را در مورد بیت کوین که راه حلی برای تورم است تکرار کرد، اما اشاره کرد که در فضای ارزهای دیجیتال، راه های دیگری برای محافظت در برابر تورم وجود دارد.

کولودی به بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) به عنوان یک جایگزین مناسب اشاره کرد. او پیشنهاد کرد که با استفاده از استیبل کوین ها - ارزهای رمزپایه با مکانیزم کنترل قیمت - و برنامه های کاربردی غیرمتمرکز (DApps)، سرمایه گذاران می توانند از تورم پیشی بگیرند. برای انجام این کار، آنها به سادگی باید راهی برای کسب سود در استیبل کوین های خود پیدا کنند که بالاتر از نرخ تورم سالانه باشد. کولودی گفت:

کریپتو به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید کنترل امور مالی خود را در دست بگیرید و سرنوشت داراییهایتان را به دولت فدرال واگذار نکنید.

وی خاطرنشان کرد که بیت‌کوین به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش نسبت به سایر دارایی‌ها مانند کالاها جذاب‌تر است، زیرا تقاضای رو به رشد تنها با افزایش قیمت‌ها و نه تولید اضافی قابل تامین است.

همچنین اضافه کرد که ارز دیجیتال در "مرحله پذیرش اولیه" است.

وی افزود، بیت کوین به این ترتیب «در برابر رکودهای اقتصادی مقاوم‌تر است، اگرچه در شرایط فروش شدید بازار، احتمالاً در ابتدا با کاهش موقعیت برخی سرمایه‌گذاران در سراسر جهان، روی آن تأثیر می‌گذارد».

بعنوان مثال در اوایل این ماه و در ترکیه بیت کوین پتانسیل خود را به عنوان یک محافظ در برابر تورم نشان داد، درست زمانیکه لیر ترکیه با سقوط آزاد ارزشش بشدت کاهش یافت. البته برخی معتقدند که مردم ترکیه بهتر بود در طلا سرمایه گذاری می کردند.

بیت کوین در سال جاری تاکنون بسیار بهتر از طلا بوده است، زیرا از اوایل ژانویه تاکنون 94 درصد رشد داشته است. در مقایسه، طلا در مدت مشابه بیش از 8 درصد کاهش یافت. پس میبینیم که تا کنون سرمایه‌گذارانی که روی این فلز گرانبها شرط می‌بندند تا در برابر تورم ایمن باشند، از طرف طلا آسیب دیده اند و طلا نتوانسته از آنها در برابر ضرر محافظت کند.  


در کوتاه مدت در ترکیه، این فلز گرانبها دقیقاً همان کاری را انجام داد که باید انجام می داد: با حفظ ارزش خود در حالی که لیر سقوط می کرد، از قدرت خرید مردم محافظت کرد.

کولودی در مورد اینکه آیا سرمایه گذاران باید بیت کوین یا طلا را به عنوان محافظ تورم انتخاب کنند، استدلال کرد که «استاندارد بیت کوین و کریپتو» جایگزین بهتری برای ارزهای فیات یا استاندارد طلا است، و اضافه کرد که بی اعتماد بودن و بدون مجوز بودن به برجسته شدن کریپتو کمک می کند.

کاران سود، مدیرعامل و مدیر عامل Cboe Vest، شریک مدیریت دارایی Cboe Global Markets، به کوین تلگراف گفت که شایان ذکر است که تاریخ نسبتاً نوپای بیت کوین "در گذشته به هر دو سمت کاهش یافته است زیرا دوره هایی وجود داشته است که هم بیت کوین و هم تورم وجود داشته است و پشت سر هم بالا و پایین شده اند.

سود افزود که نوسانات ذاتی بیت کوین پتانسیل این را دارد که این حرکت ها را بزرگتر کند. به عنوان مثال، او گفت که اگر سطوح تورم فعلی گذرا ثابت شود و از بالاترین حد خود سقوط کند، بیت کوین "ممکن است به شدت سقوط کند و سرمایه گذاران را در معرض زیان های بالقوه قابل توجهی قرار دهد.

به عنوان یک راه حل، Sood به سرمایه گذارانی که به دنبال استفاده از بیت کوین برای محافظت در برابر تورم هستند، پیشنهاد کرد ممکن است «از دسترسی به قرار گرفتن در معرض بیت کوین از طریق استراتژی که به دنبال مدیریت نوسانات خود بیت کوین است، سود ببرند».

یوری کووالف، مدیر عامل و موسس پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال Zenfuse، در صحبت با کوین تلگراف، گفت که اگرچه سقوط آزاد لیر می‌توانست به معنای شرط‌بندی روی طلا باشد، اما برای سرمایه‌گذاران مستقر در ایالات متحده اینطور نیست:

طلا در سال جاری عملکرد ضعیفی داشته است و 8.6 درصد در برابر دلار کاهش یافته است در حالی که CPI در ایالات متحده 6.2 درصد افزایش یافته است. سرمایه‌گذاران طلا شکست خورده‌اند که روی آن شرط‌بندی کرده‌اند، در حالی که بیت‌کوین تا به امروز 92.3 درصد افزایش یافته است به کسانی که به آن اعتقاد داشتند به عنوان یک محافظ پاداش می‌دهد.

ریس اذعان کرد در حالی که بیت کوین بازده بهتری ارائه می دهد، سرمایه گذاران ممکن است «طلا را در سبد سهام خود طلب کنند، حتی اگر امسال طلا عملکرد خوبی نداشته باشد».

حداقل برای سرمایه گذاران محافظه کارتر، یک سبد متنوع ممکن است راه حل معقولی برای محافظت در برابر تورم باشد، زیرا هنوز مشخص نیست در صورت ادامه افزایش تورم، قیمت بیت کوین چگونه حرکت خواهد کرد.

منبع: کوین تلگراف

ما با هم رشد میکنیم

Together we grow