Fidelity انتظار دارد با استناد به "نظریۀ بازی با سود بسیار بالا" که کشورهای بیشتری بیت کوین بخرند. فیدلیتی انتظار داره که در سال جاری باز هم شاهد این باشیم که دولت های ملی مستقل یا حتی یک بانک مرکزی، بیتکوین بخره. این شرکت توضیح داد: «تئوری بازی با ریسک‌های بسیار بالا در این بازار وجود داره، به موجب این تئوری اگر پذیرش بیت‌کوین زیاد بشه و توسعه پیدا کنه، کشورهایی که امروز مقداری بیت‌کوین خریدند و دارند نگهداری میکنند، از نظر رقابتی بهتر از همتاهای خودشون خواهند بود.

Fidelity Digital Assets، یکی از شرکت‌های تابعه Fidelity Investments، در اوایل ماه جاری گزارشی در مورد روند ارزهای دیجیتال و تأثیر احتمالی اونها در آینده منتشر کرد. از جمله روندهای مورد بحث در این گزارش، پذیرش ارز دیجیتال توسط کشورهای مستقل هست.

فیدلیتی توضیح داد: «در سال گذشته شاهد برخی حرکت‌های بزرگ از سوی دولت‌های جهان در رابطه با دارایی‌های دیجیتال بودیم. این گزارش در مورد کشوری مثل چین که ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده و کشوری مثل السالوادور که در قبال بیتکوین رویکردی مثبت در پیش گرفته و بیت کوین را به عنوان ارز دیجیتال قانونی معرفی کرده، میگه.

ما فکر می‌کنیم که دو رویکرد موافق و مخالفی که امروز دولتها نسبت به رمزارزها اتخاذ کرده اند نمیتونه بیشتر از این ادامه داشته باشه و این اختلاف نظر با گذشت زمان مشخص برطرف میشه و بزودی معلوم میشه که کدوم رویکرد موفق تره.» با این حال چیزی که مشخصه اینه که:

یک ممنوعیت مطلق در بهترین حالت به سختی به دست می آید و در صورت موفقیت آمیز بودن منجر به از دست دادن مقدار قابل توجهی از ثروت و فرصت خواهد شد. بنابراین، حتی اگر کشورهای دیگه به سرمایه گذاری کردن یا پذیرش بیت کوین اعتقادی نداشته باشند، مجبور خواهند شد مقداری را به عنوان نوعی بیمه خریداری کنند.

فیدلیتی تصریح کرد: «به عبارت دیگه، امروز میشه هزینه کمی را در مقایسه با هزینه‌های بالقوه بسیار بزرگ‌تر در آینده به عنوان یک پوشش پرداخت کرد.» شرکت سرمایه گذاری به این نتیجه رسید:

بنابراین ما تعجب نخواهیم کرد اگر ببینیم که در سال 2022 سایر کشورهای مستقل، بیت کوین بخرند و شاید حتی شاهد خرید بیتکوین توسط یک بانک مرکزی باشیم.

نایب ابوکیله، رئیس‌جمهور السالوادور، هفته گذشته نیز پیش‌بینی کرد که دو کشور مستقل دیگر بیت‌کوین را در سال جاری به‌عنوان ارز قانونی استفاده خواهند کرد. اما مدیرعامل گروه Devere، نایجل گرین، خوشبین تره و انتظار داره امسال سه کشور دیگه بیت کوین را به عنوان ارز قانونی استفاده کنند.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز