رمزارزها بی نقص نیستند، اما بهتر از هر چیز دیگری هستند که دیدیم. ایلان ماسک معتقده علیرغم اینکه دارایی های دیجیتال "ایده آل" نیستند ولی بهترین شکل پولی هستند که تا حالا وجود داشته.

مدیر عامل تسلا - ایلان ماسک – معتقده که دارایی های دیجیتال می تونه خطاهای احتمالی که ممکنه در پایگاه دادۀ سیستم پولی بانکها اتفاق بیفته رو کاهش بده. از نظر ایلان ماسک، ارزهای رمزپایه ایده آل نیستند، اما «اساساً بهتر» از هر محصول مالی دیگه اند.

این کارآفرین بار دیگه ادعا کرد که مورد استفاده اصلی بیت کوین ذخیرۀ ثروته، در حالی که Dogecoin برای پرداخت مناسب تره.

تا حالا چیزی بهتر از رمزارزها وجود نداشته

ایلان ماسک طی مصاحبۀ اخیر خودش با لکس فریدمن، یکی از تاثیرگذارترین افراد در فضای ارزهای دیجیتال دوباره حمایت خودش رو از صنعت دارایی دیجیتال تکرار کرد. به گفتۀ ایلان ماسک، سیستم مالی فعلی مبتنی بر ارزهای فیات اصلا نمیتونه عالی و بی نقص باشه چون دولت ها می تونند با چاپ انبوه "عرضۀ پول" رو افزایش بدن و باعث تورم بشن.

از طرف دیگه، ارز دیجیتال یک نوآوری تکنولوژیکیه که "ما رو به قرن بیست و یکم می بره." برخلاف نظر خیلی ها که پول رو قدرتمند توصیف می کنند، ماسک معتقده که باید «از دریچه نظریه اطلاعات» به این مساله نگاه کرد. ماسک معتقده که فناوری پشت ارزهای رمزنگاری شده موثرترین شکل تراکنش به نظر می رسه.

در ادامه گفت: پول رو به عنوان پایگاه داده ای در نظر بگیرید که برای تخصیص منابع در زمان و مکان بکار میره حالا بگید اون سیستم داده چطوری میتونه مؤثرتر باشه؟

علیرغم این صحبتها ایلان ماسک با این حرف که بیت کوین و آلتکوین ها «ایده آل» هستند، مخالفت کرد و گفت رمزارزها بهترین اتفاقی هستند که تا حالا میشد در دنیای مالی رخ بده! 

"من نمی گم که این سیستم یک سیستم ایده آل برای یک ارز هست، اما فکر می کنم بهتر از هر چیز دیگه ای است که تا حالا من دیدم."

ماسک بار دیگه این نظریه که خالق ناشناس بیت کوین هست رو رد کرد. به گفتۀ ماسک، به احتمال زیاد نیک سابو دانشمند کامپیوتر که رمزنگار هم هست و بخاطر تحقیقاتش در ارزهای دیجیتال فردی شناخته شده هست اون میتونه ساتوشی ناکاماتو باشه!

من نمی‌دونم چه کسی بیت کوین رو برای اهداف عملی خلق کرده، اما تکامل ایده‌ها قبل از اون کاملاً واضح و مشخصه و به نظر می‌رسه که نیک سابو احتمالاً بیشتر از هر کس دیگه ای مسئول تکامل این ایده‌ها است.»

در هر صورت، مدیر عامل تسلا معتقده که نام سازندۀ بلاکچین به اندازۀ خود فناوری اختراع شده مهم نیست.  این اظهار نظر رو چند وقت پیش دکتر سیفدیان آموس اینطوری بیان کرد:

او گفت: «شما هر روز از چرخ استفاده می‌کنید، ولی نمی‌دونید که چه کسی چرخ رو اختراع کرده و ما هر روز از چیزهای زیادی استفاده می‌کنیم نه به این دلیل که به فردی که اونو اختراع کرده اعتماد داریم، بلکه به این دلیل ازش استفادئه میکنیم که سابقۀ خوب و ثابت شده ای داره و به کارمون میاد.»

این کارآفرین مشهور دو تا از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین و دوج کوین رو با هم مقایسه کرد. ماسک ادعا کرد علیرغم اینکه دوج کوین به عنوان یک شوخی ساخته شده ولی مزایایی نسبت به بیتکوین داره!

دوج کوین قابلیت حجم تراکنش بسیار بالاتری نسبت به بیت کوین داره. هزینۀ انجام یک تراکنش (کارمزد Dogecoin) بسیار پایینه. اگر می‌خواید یک تراکنش بیت‌کوین انجام بدید، قیمت انجام اون تراکنش بسیار بالاست، بنابراین نمی‌تونید از بیتکوین به طور مؤثر برای اکثر موارد استفاده کنید.»

در عین حال، بیتکوین ابزاریه برای ذخیرۀ ثروت. ماسک در پایان گفت: مردم می خوان بیتکوین نگه دارند چون به احتمال زیاد در آینده ارزشش زیاد میشه.

منبع: کریپتو پوتیتو

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز