در ادامۀ حمایتهای مسئولین السالوادور از بیتکوین حالا السالوادور اولین کشوری خواهد بود که با پشتوانۀ بیتکوین به صاحبان مشاغل کوچک با بیتکوین وام میدهد آنهم وام با بهرۀ پایین! این خبر مثبت در حالی اتفاق خواهد افتاد که در حال حاضر بنگاههای اقتصادی کوچک در این کشور به وام نیاز دارند ولی برای تهیۀ وام باید بهره های سنگینی بپردازند!

السالوادور می خواهد به کسب و کارهای کوچک امکان دسترسی به وام های بیت کوین را بدهد. بیت کوین به بافت اقتصاد السالوادور عمیق تر نفوذ خواهد کرد. کشور آمریکای مرکزی اکنون در حال بررسی ارائه وام های کم بهره با پشتوانه بیت کوین به مشاغل کوچک و خرد به عنوان یکی از مراحل بعدی توسعۀ بیت کوین است. این طرح نیاز مبرم صاحبان مشاغل کوچک برای دریافت بودجه با قیمت منصفانه را برای شرکت های خود برآورده می کند.

السالوادور در نظر دارد وام های بیت کوین را در اختیار شرکت های کوچک و متوسط قرار دهد.

مونیکا طاهر، مشاور دولت السالوادور، طی یک مکالمه صوتی زنده در فیس بوک که اخیرا با عنوان «وام های بیت کوین با نرخ بهره پایین تر» برگزار شد، خاطرنشان کرد که نکتۀ بعدی که در دستور کار مسئولین السالوادور قرار دارد استفاده از  ارز دیجیتال برای ارائه وامهای با بهرۀ پایین است. وام با بهرۀ کم برای کسب و کارهای کوچک و خرد.

جزئیات نحوه عملکرد این طرح فاش نشد، اما دلیل این حرکت توضیح داده شد. به گفتۀ پل اشتاینر، رئیس موسسه ملی کسب و کارهای کوچک و خرد السالوادور (CONAMYPL)، نیاز مبرمی به وام های کم بهره در این کشور وجود دارد. وی خاطرنشان می کند که اکثر فعالیت های تجاری کشور که در مقیاس کوچک و خرد بوده اند گرفتار وام های ناعادلانه با نرخ بالا شده اند.

السالوادور تقریباً 1.2 میلیون کسب و کار دارد که تقریباً 66٪ آن را مشاغل خرد تشکیل می دهند. او گفت که بیش از 90 درصد از کسب و کارهای خرد از طریق وام های غیررسمی یا وام هایی که توسط نزول بگیرهای بزرگ ارائه میشوند، تامین می شود.

به عنوان نمونه، اشتاینر ذکر می‌کند که برای کوسه‌های قرض‌دهنده و وام‌ دهندگان غیررسمی معمول بود که برای یک وام ۱۰۰ دلاری که قرار است ظرف ۲۰ روز بازپرداخت شود، حداکثر ۱۵ دلار به عنوان سود روزانه دریافت کنند.

اما وام های کم بهره با پشتوانۀ بیت کوین زندگی این افراد تجاری را تا حد زیادی بهبود می بخشد و به عنوان "نقطۀ ورودی برای تامین مالی" عمل می کند. این طرح همچنین از طریق کیف پول رسمی بیت کوین السالوادور، کیف پول Chivo، کار خواهد کرد.

السالوادور از پذیرش بیشتر بیت کوین در سطح جهانی حمایت می کند.

نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، که پیش بینی کرده است حداقل دو دولت ملی دیگر بیت کوین را در سال جاری به عنوان ارز قانونی استفاده کنند، ممکن است برای اجرای این پیش بینی تلاش کند. او اخیرا فاش کرد که با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد. ترکیه علاقه خود را به پذیرش بیت کوین برای کمک به این کشور از تورم عظیم فعلی نشان داده است. اردوغان اخیرا فاش کرد که لایحه ای برای تنظیم ارزهای دیجیتال در راه است تا در پارلمان این کشور بررسی شود. این لایحه قصد دارد سیاست فعلی ارزهای دیجیتال کشور را بازنگری کند و راه را برای پذیرش بیت کوین باز کند.

به طور مشابه، نفوذ Bukele در برنامه های تونگا برای اجازه استفاده از بیت کوین به عنوان پول قانونی مورد توجه قرار گرفته است. لرد Fusitu'a عضو سابق پارلمان تونگا اخیراً ادعا کرد که لایحه بیت کوین پادشاهی می تواند به زودی تصویب شود تا بیت کوین پول قانونی شود.

اما جالب اینجاست که السالوادور قصد ندارد صرفا به وام های کم بهره با پشتوانه بیت کوین بسنده کند. در طول مکالمه صوتی فیس بوک، ایدۀ اجازۀ استفاده از بیت کوین به عنوان وثیقه وام مسکن نیز مطرح شد.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز