شاید این خبر مثل نیروی کاهندۀ سرعت عمل کنه و کمی از سرعت رشد رمزارزها رو بگیره ولی اگر کامل بخونید متوجه میشید که خلاصه یکبار برای همیشه باید این فضا قانونمند بشه. اماقانونگذارها یک چالش بزرگ دارند و اون اینه که در اون بخشی که اصرار دارند رمزارزها رو متمرکز کنند اساسا دنبال پختن حلوای معروف ملانصرالدین هستند. غیر از این هر فعال آگاه در بازار رمزارزها که بدنبال یک شبه پولدار شدن نباشه از روند قانونمند شدن دنیای کریپتو استقبال خواهد کرد. به امید حذف شو من های گروه پامپ و دامپ که لباس استادی و مدرسی بر تن کردند!

شرکت های ارز دیجیتال در سال 2022 در انتظار فشار ناشی از قوانین حاکم بر ارزهای دیجیتال  به سر می برند.

قانونگذاران و صاحبان صنایع اتفاق نظر دارند که سال 2022 ، سال مقررات سختگیرانه در مورد دارایی های ارز دیجیتال می باشد؛ که البته دور از انتظار هم نیست. 

  • سازمان های نظارتی ایالات متحده وعده داده اند که نگاه دقیق تری به صنعت دارایی های اررز دیجیتال داشته باشند ، به همین منظور دست به اقداماتی  نیز زده اند.
  • شرکت های ارز دیجیتال، در حال آماده سازی خود برای رویارویی با این شرایط هستند. این شرکتها باید با تیم های حقوقی و انطباقی ریزبینی مواجه شوند که میخواهند مطمئن شوندکه آیا عملکرد هر یک از شرکتهای ارز دیجیتالی با الزمات قانونی و مقررات بیرونی و همچین سیاست ها و آیین نامه های داخلی مطابقت دارد یا خیر؟ 

از آن جایی که اکثر ارزهای دیجیتال، سال جدید را با رنگ قرمز شروع کرده اند، هالۀ غم انگیز دیگری نیز در این صنعت در حال ظهور است: مقررات سختگیرانه تر!

سیاست گذاران ایالات متحده در ماههای پایانی سال 2021 سیگنال هایی ارسال کردند مبنی بر این که به طور حتم نظارت بیشتری بر طبقه دارایی های نوظهور صورت خواهد گرفت. جلسات استماع کنگره در مورد استیبل کوین ها (stablecoins) و آیندۀ امور مالی ، همراه با نظرات نه چندان خوشایند رهبران نظارتی و مقامات بانک مرکزی ، ظاهرا آیندۀ نامشخصی را برای صنعت دارایی ارزهای دیجیتال ترسیم کرده است.

برای قانون گذاران  پلت فرم های مالی چیزی بنام "غیر متمرکز" هیچ معنایی ندارد!

اگر کمیسیون معاملات آتی کالا(CFTC) از پس خاتمه دادن و متوقف کردن Polymarket ، پلتفرم محبوب شرط بندی ارزهای دیجیتال، خودداری کند، سیاست گذاران از پس مهار پلتفرم های مالی غیرمتمرکز بر خواهند آمد.

دیوید کارلایل(David Carlisle)، رئیس بخش سیاستگذازی و امور نظارتی در(شرکت) Elliptic در این رابطه اظهار داشت: " به نظرم این یک سیگنال واضح از طرف CFTC  و قانون گذاران ایالات متحده است مبنی بر این واقعیت که تحمل شرایطی را که در آن بازارها و پلتفرم های Defi اجازه می دهند فعالیت هایی خارج از بخش تنظیم شده انجام شود را ندارند."

توضیح:

Elliptic یک شرکت ارائه تحلیل بلاک چین در لندن است که در سال 2013 تاسیس شد.

همچین کارلایل گفت که اقدامات انجام شده علیه Polymarket را که در روز دوشنبه اولین روز کاری سال 2022 به طور علنی صورت گرفته، تنها ذره ای از آن چه در آینده قرار است رخ دهد میداند و همچنین سرکوب قانونی اصل اساسی عدم تمرکز، در فضای ارز دیجیتال را به چالش می کشاند.

کارلایل ادامه داد: "با وجود این واقعیت که این پلتفرمی است که از قراردادهای هوشمند استفاده می کند و ادعا می کند که غیرمتمرکز است، هنوز هم افرادی پشت این پلتفرم هستند که آن را راه اندازی و بازاریابی می کنند و مردم را قادر به تجارت و دسترسی به بازار می کنند. باید به این واقعیت توجه داشت که فناوری زیربنایی به طور موثر غیرمتمرکز است."

همچنین کارلایل گفت: " قانونگذاران نسبت به این واقعیت که برخی از پلتفرم ها ادعا می کنند غیرمتمرکز هستند، بی تفاوت اند و اگر کسی باشد که پاسخگوی آن باشد، این اتفاق خواهد افتاد."

CFTC در بیانیه خود خاطر نشان کرد که Polymarket با بازرسان همکاری می کند. این پلتفرم با نقض قوانین انطباق، موافقت کرد که سه بازار را تعطیل کند . کارلایل گفت: "کار با قانونگذاران بخش مهمی از پیشرفت صنعت خواهد بود."

مقرارات استیبل کوین ها

از اظهارات جروم پاول(Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو تا جلسه استماع کنگره، مقامات ایالات متحده نگاه دقیق تری به استیبل کوین ها در سال 2021 انداخته اند. کارشناسان پیش بینی می کنند که این روند احتمالا تا سال 2022 ، به ویژه با توجه به دستور کار اخیر سیاست عمومی ادامه خواهد داشت.

مایکل فاسانلو(Michael Fasanello) مدیر آموزش و امور نظارتی در گروه هوش بلاکچین گفت: " اگرفدرال رزرو واقعا بخواهد در کوتاه مدت یک ارز دیجیتال بانک مرکزی مانند دلار دیجیتال به بوجود آورد، آن گاه آنان تمرکزشان بیشتر بر روی استیل کوین ها خواهد بود زیرا میخواهند بفهمند رژیم نظارتی آن ها چقدر خوب عمل می کند. "

پاول در جولای 2021 گفت که ایجاد یک CBDC ممکن است به کاهش تقاضا برای استیبل کوین هایی مانند تتر(USDT) و کوین دلار آمریکا (USDC) منجر شود، که به گفته او این می تواند خطری برای مصرف کنندگان باشد.

صرف نظر از این که آیا یک CBDC در سال 2022 خواهد آمد یا نه؟ پاول اشاره کرده است که ممکن است هنوز راه زیادی برای رسیدن به این هدف باشد، استیبل کوین های خارج از محدوده های نظارتی وجود ندارند. 

پاول در سپتامبر 2021 در هنگام شهادت در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان گفت: "استیبل کوین ها مانند صندوق های بازار پول یا مانند سپرده های بانکی هستند، اما تا حدی خارج از محدودۀ مقرراتی اند و لازم است که تنظیم شوند. فعالیتی یکسان، مقرراتی مشابه."

گری گنسلر(Gray Gensler)، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، با این موضوع موافق است. او از استیبل کوین هایی که برای تجارت و نوسان مانند دلار آمریکا طراحی شده اند ، به عنوان "تراشه پوکر" یاد کرده است.

فسنلو گفت که استیبل کوین ها چالش جدیدی را برای قانون گذاران ایجاد می کنند، زیرا به طور منظم با ساختار  و فرآیند نظارتی موجود به عنوان محصولات مالی سنتی مطابقت ندارند.

او ادامه داد:" در مورد استیبل کوین ها، ما واقعا آن گونه شناسی یا روش شناسی را نداشتیم، بنابراین احتمالا فدرال رزرو ممکن است زمان بیشتری را حداقل در خط مقدم با آن صرف کند."

جایی که ما هستیم

سیاستگذاران و صاحبان صنایع بر این عقیده اند که یکی از موانع کلیدی برای وضوح بیشتر مقرراتی در مورد فضای دارایی دیجیتال ، مسئله صلاحیت است.

فسنلو گفت:" شما CFTC ، SEC ، Fed ، همه این گروه های مختلف را می بینید که می خواهند سر نیزه یا فیلتری برای مقررات باشند. من فکر می کنم که در واقع چیزی که آن ها باید به دنبال آن باشند رویکرد کلی دولت است."

در حالی که صاحبان صنایع اقدامات بیشتر CFTC را پیش بینی می کنند، سایر سازمان های دولتی در حال حاضر ارز دیجیتال را برای سال 2022 در دستور کار دارند. نبرد SEC با Ripple بر سر XRP در سال جدید ادامه دارد و کنگره اخیرا اعلام کرده است که در ژانویه 2022 یک جلسه استماع اضافی برای بحث در مورد تاثیر زیست محیطی استخراج ارزهای دیجیتال برگزار می شود.

شرکت های خیلی بیشتری در فضای ارزهای دیجیتال در حال گسترش تیم های خود هستند تا کارشناسان حقوقی و انطباقی، شاملCoinbase  و Binance شوند. دیگر شرکت ها بیانیه های عمومی منتشر کرده اند که چه اهداف و چشم اندازهایی را درباره چگونگی نگرش  به چشم انداز نظارتی چون FTX و Ripple داشته باشند.


فاسانلوگفت که ارزهای دیجیتال بسیار گسترده تر از آن اند که زیرچتر یک سازمان قرار گیرند. قانون گذاران باید به رمزارزها توامان به عنوان یک امنیت ، کالا، فناوری مخرب و ارزدیجیتال بنگرند و در عین حال حمایت از مصرف کنندگان رمزارزها ، مبارزه با پولشویی و تلاش های ضد تروریسم را نیز در نظر داشته باشند.

کارلایل گفت: "من انتظار دارم CFTC و SEC احتمالا فعال ترین آژانس های ایالات متحده باشند که ما شاهد آن خواهیم بود. من فکر می کنم که انتظار این راباید داشته باشیم که خزانه داری ایالات متحده و همچنین سازمان های بالقوه ایالتی قانونگذار در ایالات متحده شروع به فرو رفتن عمیق و عمیق تر در این فضا کنند و نگاهی دقیق تر به آن خواهند انداخت، در نهایت این یک رویکرد چند سازمانی خواهد شد."

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز