ژانویه امسال، کشور پالائو در غرب اقیانوس آرام اعلام کرد که اولین برنامه اقامت دیجیتال در جهان را ایجاد خواهد کرد که بر روی بلاک چین ایمن شده است. این مجوز اقامت دیجیتال که به عنوان مشارکت با Cryptics Lab شکل گرفت، برای هر کسی در جهان با 248 دلار صرفه جویی باز شد. پس از تأیید، ساکنان یک کارت شناسایی بصورت NFT دریافت می کنند. تمدید این ویزا با 100 دلار بیشتر امکانپذیره!

رئیس جمهور Surangel Whipps در آن زمان گفت: "برنامه اقامت دیجیتال ما ظرفیت استانداردهای بین المللی به رسمیت شناخته شده تأیید هویت را خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود که پالائو از حاکمیت قانون و یکپارچگی شهرت ما حمایت می کند." 

جای تعجب نیست که این طرح در زمان راه اندازی دارای لیست انتظار 60000 نفری بود.

اما اکنون منتقدان هشدار داده‌اند که این کشور را در دام کلاهبرداران و فساد می‌گذارد و بررسی‌های لازم انجام نشده است.

جزایری مانند پالائو به شدت تحت تأثیر همه‌گیری قرار گرفته اند و تعداد گردشگر هایشان بشدت کم شده.

پیتر هاوسون، کارشناس ارزهای دیجیتال در دانشگاه نورثامبریا، به گاردین گفت: «توسعه‌دهندگان رمزارز به ندرت به جوامع در حال مبارزه کشیده می‌شوند زیرا می‌خواهند مسائل را اصلاح کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که این توسعه‌دهندگان رمزارز معمولاً فقط به دنبال بازیکنان جدید هستند و آزمایش‌هایی را در دنیای واقعی انجام می‌دهند.

رئیس جمهور سابق می گوید که حتی معاملات خوب نیز نیاز به دقت نظر دارند.

قانونگذاران پالائو متهم شده اند که این لایحه را بدون درک کامل عواقب آن به قانون تبدیل کرده اند.

«حتی اگر معامله خوبی باشد، باید دقت لازم را انجام می‌دادیم. جانسون توریبیونگ، رئیس‌جمهور پیشین گفته که گاهی اوقات ما ریسک می‌کنیم، اما ممکن است با افراد بدبین سروکار داشته باشیم.

اولین ساکنی که ثبت نام کرد، تیم دریپر، سرمایه‌گذار خطرپذیر بود که ماه گذشته گفت: من فکر می‌کنم این آغاز چیزی خارق‌العاده است که قرار است در سراسر جهان گسترش یابد.

از روز چهارشنبه، وزارت دارایی، که بر دفتر اقامت دیجیتال نظارت دارد، تأیید کرد که از بیش از 700 نفری که از زمان راه اندازی اقامت دیجیتال دریافت کرده اند، 71000 دلار جمع آوری کرده است.

حدود 40 درصد از متقاضی ها از ایالات متحده، 30 درصد از اروپا و 30 درصد دیگر از آسیا، از جمله چین بودند.

ویپس در پاسخ به این سوال که مزایای عملی برای این کشور چه خواهد بود، گفت: «اقامت دیجیتال تنوع بالقوه ای را در اقتصاد ما ارائه می دهد، که با توجه به تأثیر همه گیر بر صنعت گردشگری ما، به فوریت مورد نیاز است.»

اما پیتر هاوسون احتیاط را توصیه کرد. «پالائوس ها نگران کووید هستند؟ زمان عالی برای پیاده سازی گذرنامه های NFT و سیستم های پولی که توسط برخی از برادران فناوری در پالو آلتو مدیریت می شوند! این اصلاحات رمزنگاری برای بسیاری از جوامع آسیب پذیرمیتواند مثل یک اسب تروجان باشد. او هشدار داد که پالائو باید احتیاط کند.

پالائو اولین جزیرۀ اقیانوس آرام نیست که ایدۀ اقامت کریپتویی را مطرح کرده است. ماه گذشته، یک سرمایه‌گذار ملکی بریتانیایی برنامه‌هایی را برای تبدیل یک سفر تفریحی اقیانوس آرام جنوبی به بهشتی واقعی برای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین آغاز کرد.

اقتصاد سبز