چین اپلیکیشن کیف پول ارز دیجیتال چینی یوآن(Yuan Chain Coin)را برای موبایل هایی با سیستم عامل Android و IOS منتشر کرد. هم اکنون "نسخه آزمایشی اپلیکیشن ارز دیجیتال چینی یوآن (e-CNY )"در App Store و Google Play Store فعال است. بانک خلق چین(The People’s Bank of China) نسخۀ آزمایشی اپلیکیشن کیف پول ارز دیجیتال یوان خود را در فروشگاه های اپلیکیشن تلفن های همراه راه اندازی کرده است. این تلاش دیگری است که نشان می دهد چین تمایل دارد پیشتاز تولید ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) باشد.

 CBDC=Central Bank Digital Currency

ارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC) یا همان ارز دیجیتال ملی ، ارزهای مجازی هستند که از سوی یک نهاد ناظر ملی منتشر و کنترل می شوند . از این رو این ارزها کاملا تحت نظارت دولت هستند. ارزهای دیجیتال بانک مرکزی، برخلاف اغلب ارزهای دیجیتال، غیر متمرکزنیستند، بلکه نماینده پول فیات خواهند بود ( اما به صورت دیجیتال)


جدیدترین فشار ارز دیجیتال بانک مرکزی چین

بنابر تویئت اخیر رسانه محلی BlockBeat، موسسه تحقیقاتی ارز دیجیتال PBoC (بانک خلق چین) ، "اپلیکیشن  e-CNY"را که یک کیف پول ارزدیجیتال موبایلی برای CBDC های چینی است در App Store و Google Play Store سراسر کشور چین منتشر کرده است. اکنون کاربران چینی می توانند آن را دانلود کرده و گردش آزمایشی ارز دیجیتال یوان و همچنین گردش حساب خود را انجام دهند. 

رسانه BlockBeat یک تیم بازاریابی و ارتباطات است که پشتیبانی ساده و موثری را برای مشتریان خود ارائه می دهد.

اپلیکیشن e-CNY هم اکنون در App Store و Google Play Store موجود است.

این اپلیکیشن، یک پلت فرم خدمات رسمی CBDC چینی، برای کاربران شخصی است که بوسیله آن می توانند گردش های مالی آزمایشی، باز کردن و مدیریت کیف پول شخصی e-CNY ، مبادلات وگردش حساب های e-CNY را  انجام دهند.

بنابر گزارش تکمیلی رویترز، چنین ابتکاری برای اولین بار در روز سه شنبه (4 ژانویه) در شانگهای جهت دانلود در App Store و Google Play Store   در دسترس افراد قرار گرفت.

یک نکته قابل توجه که در این اپلیکیشن وجود دارد این است که به اطلاع می رساند این اپلیکیشن هنوز در وضعیت آزمایشی و تحقیقاتی است. "نسخه آزمایشی e-CNY " فقط برای کاربران معتبر و از طریق موسساتی که خدمات ارزدیجیتال یوآن را پشتیبانی می کنند، مانند بانک های بزرگ داخلی قابل دسترسی است.

تلاش های چینی ها برای ایجاد فرم دیجیتال پول ملی خود، یکی از پیشرفته ترین خدمات در سطح جهانی به حساب می آید. به دنبال همه این تحولات برای محبوبیت این ارز دیجیتال، بانک مرکزی در نوامبر سال گذشته اعلام کرد که تعداد افرادی که کیف پول ارز دیجیتال CNY را افتتاح کرده اند به 140 میلیون نفر رسیده است.

تعداد این حساب ها در ماه ژوئن 2021، تقریبا 7 برابر کمتر از ماه نوامبر بود یعنی حدود 24 میلیون. تراکنش های ارز دیجیتال یوان نیز در این بازه زمانی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است یعنی از 5.4 میلیارد دلار به 9.7 میلیارد دلار رسیده است.

همچنین در ماه نوامبر، یکی از بزرگترین پلت فرم های تجارت الکترونیک چین JD.com با بانک: سازندگی چین

(China Construction Bank) همکاری نموده تا اولین شرکتی باشد که e-CNY را به عنوان روش پرداخت در پلتفرم خود پذیرفته است. به این منظور مشتریان آن مجاز به استفاده از محصولات در طول جشنوارۀ خرید بودند.  جشنوارۀ روز مجردها که در این روز شرکتها میلیاردها دلار حجم فروش ثبت میکند.

Singles Day ----> در چین 11 نوامبر، روز بزرگداشت افرادی که در یک رابطه عاشقانه نیستند، با خرید جشن گرفته می شود.

تقابل آمریکا و چین

تابستان سال گذشته ، CBDC چینی ها دلیلی شد بر درگیری لفظی میان دو ابر قدرت جهانی.

در ابتدا، دولت پر جمعیت ترین کشور جهان اعلام کرد که قصد دارد ورزشکاران و گردشگران خارجی را در المپیک زمستانی 2022 پکن قادر به استفاده از CBDC کند.

چند ماه بعد، سناتورهای آمریکایی یعنی مارشا بلکبرن(Marsha Blackburn)، راجر ویکر (Roger Wicker) و سینتیا لومیس(Cynthia Lummis) کمیته المپیک ایالات متحده را وادار کردند تا هر گونه استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی چین را در طول این المپیک ممنوع کند. سیاستمداران ابراز نگرانی کردند که رقیب اقتصادی آن ها می تواند از e-CNY برای جاسوسی و کسب اطلاعات استفاده کند.

مقامات چینی خیلی سریع نسبت به این اتهامات واکنش نشان دادند. سخنگوی وزارت امور خارجه چین  ژائو لیجیان(Zhao Lijian ) به قانوگذاران آمریکایی هشدار داد که از بیان چنین فرضیاتی در مورد ارز دیجیتال یوآن خودداری کنند. ضمنا اظهار داشت که ایالات متحده اطلاعی از چیستی و چگونگی ارز دیجیتال ندارد:

"پیشنهاد ما به آنان این است که پی به مفهوم واقعی ارز دیجیتال ببرند. سیاستمداران آمریکایی باید به ذات مندرج در منشور المپیک پایبند باشند، ورزش را به یک موضوع سیاسی تبدیل نکنند و از ایجاد مشکل برای ارزدیجیتال در چین دست بردارند." 

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز