آمار Bitpay نشان می دهد که استفاده از بیت کوین برای پرداخت ها رو به کاهش است با توجه به اعدادی و ارقامی که از Bitpay، یکی از پیشروترین پردازشگرهای پرداخت ارزهای دیجیتال به دست آمده است، مشخص شده که:

 استفاده از بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال برای پرداخت ها به میزان قابل توجهی کم شده. این در حالیست که در سال 2020  بیشتر خریدها با بیت کوین انجام شده است. حالا این تسلط بیتکوین در بازار خرید و فروش با رمزارزها کم شده و فضای ورود به عرصۀ پرداخت های رمزنگاری را برای رمزارزهای دیگه مثل اتریوم و استیبل کوین ها باز میکنه.

استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قابل پرداخت دیجیتالی از سال 2020 کاهش یافته است

این نتیجه ای بود که اخیرا Bitpay، یکی از پیشروترین پردازشگرهای پرداخت مبتنی بر ارزهای دیجیتال اعلام کرده است. بیت پی به بلومبرگ گفته که تسلط بیت کوین برای خرید در پلتفرمش از 93 درصد در سال 2020 به 65 درصد در سال 2021 کاهش یافته است. این تضعیف تسلط بیتکوین که به میزان تقریباً یک سوم است فرصتیست برای ورود رمزارزهای دیگه به عرصۀ پرداخت!

افزایش استیبل کوین ها و محبوبیتی که برخی از میم کوین ها در سال گذشته به آن دست یافتند، حالا در عرصۀ پرداخت هم اثرش نمایان شده هر چند که میزان این تاثیر فعلا کم است.

Bitpay توضیح داد که کاربران این پلتفرم 15 درصد از خریدها را با اتریوم پرداخت کرده اند، در حالی که سال گذشته 13 درصد از پرداخت ها را استیبل کوین ها تشکیل دادند. سایر تازه واردها مانند shiba inu، dogecoin و litecoin  مجموعا 3 درصد از پرداخت ها را به خود اختصاص داده اند.

به طور کلی، پرداخت های رمزنگاری در حال افزایش است

در حالی که استفاده از بیت کوین (BTC) برای پرداخت قطعا در طول سال 2021 کم شده، استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت، به طور کلی، افزایش یافته است. حجم کل پرداخت هایی که بیت پی در سال 2021 انجام داد نسبت به سال قبل 51 درصد افزایش داشته است. این نتیجۀ محبوبیت ارزهای دیجیتال و همچنین افزایش قیمت هایی است که بازار در سال گذشته تجربه کرد. 

استفن پیر، مدیرعامل Bitpay در این باره گفت:

کسب و کار ما تا حدودی با قیمت کاهش می یابد و زمانی که قیمت پایین می آید، مردم تمایل دارند کمتر خرج کنند. اما با این عقب نشینی اخیر قیمتها، فعلا کاهش حجم زیادی را تجربه نکرده ایم.

بیت‌پی که یکی از شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های پرداخت رمزنگاری است و حجم زیادی از فروش را مدیریت می‌کند، هنوز در مقابل شرکت‌های پرداخت سنتی مانند ویزا و پی‌پال ضعیف است. اما این زمینه جدید و نوظهور است و شرکت بیت پی در موقعیت بسیار خوبی برای رشد بیشتر در آینده قرار دارد. مدیر عامل بیت پی اعلام کرد:

ما واقعاً جایی که از نظر استراتژیک در آن قرار داریم را دوست داریم. این فضا هنوز خیلی جوان است. در یکی دو سال آینده احتمالا شاهد رشد بسیار قابل توجهی خواهیم بود.

سایر شرکت‌های سنتی نیز وارد حوزۀ پرداخت‌های رمزنگاری شده‌اند. پی پال اعلام کرد که پردازش پرداخت های مبتنی بر ارز دیجیتال را در ماه مارس آغاز خواهد کرد.

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز