استفاده از روش جایگزینی با کارمزد در تراکنش های بیت کوین در سال 2021  به شدت زیاد شده و در حال حاضر استفاده از روش جایگزینی با کارمزد در تراکنش های بیت کوین بیشتر از هر زمان دیگه ای مورد توجه قرار گرفته. تقریبا یک سوم از کیف های پول هایBTC هر روز از این راه حل استفاده می کنند.

آیا شما حاضرید با پرداخت پول بیشتر، تراکنش های متوقف شدۀ بیت کوین تون رو سریعتر به جریان بندازید ؟ شواهد نشون می ده که قطعا این کار رو میکنید.

استفاده از روش جایگزینی با کارمزد – یک ویژگی تراکنشی در شبکه بیت کوین هست که امکان افزایش کارمزد رو بعد از ارسال تراکنش فراهم می کنه- در سال 2021 بیش از دوبرابر شد، که این می تونه نشونۀ این باشه که انتخاب بیت کوین منجر به افزایش رقابت بین کاربرها میشه برای صف قرار دادن تراکنش هاشون.

جایگزینی با کارمزد: راز پنهان قدیمی که امروزه بعضی از بیت کوینرها(بیت کوین دارها) به اون پی بردند 

براساس آمار جمع آوری شده توسط bitcoinops ، در سال جاری استفاده از تراکنش های جایگزینی با کارمزد  از 14 درصد به 28 درصد افزایش پیدا کرده.

داده ها نشون میدن زمانی که که برای اولین بار در سال 2016 گرین ادرس (گرین والت) از این راه حل استفاده کرد، از هر 144 بلوک بیت کوین، تقریبا یک سوم تراکنش ها از گزینۀ افزایش کارمزداستفاه کردند.

استفاده از شیوۀ  جایگزینی با کارمزد در طول سال های اول ایجادش تاثیر چندانی نداشت. در سال 2018 ، این شیوه ، موفق شد فقط به 5 درصد از تراکنش ها دست پیدا کنه و دوسال طول می کشه تا به قابلیت استفادۀ  10 درصدی از تراکنش های BTC برسه.

در اوایل سه ماهه سوم سال 2020، داستان عوض شد. پایگاه کاربران زیاد شد، رونق ارزهای دیجیتال به دنیای سازمانی ضربه زد و مردم دیوانه وار شروع به ارسال بیت کوین کردند. نسبت تراکنش های جایگزین با کارمزد در اکتبر 2020 به 15 درصد ، در آوریل 2021 به 20 درصد و در سال جاری نزدیک به 30 درصد رسید.

با رشد اکوسیستم بیت کوین ، راه های دیگه ای برای بهبود تجربۀ کاربرها مورد توجه قرار می گیره.

روند کار مشخصه. تعداد تراکنش های RBF در حال افزایشه و به نظر نمی رسه که در کوتاه مدت سقف درصدی مشخصی داشته باشه.

از طرف دیگه از نظر تراکنش های روزانه پردازش شده، این شبکه بسیار کمتر از نقطۀ اوج خودش یعنی تقریبا 450 هزار تراکنش در سال 2019 ریزش داشته. در حال حاضر روزانه حدود 260 هزار پردازش انجام میشه که نشون دهندۀ افزایش 20 درصدی فعالیت بیت کوین از ماه ژوئن امسال هست، زمانی که تراکنش ها به کمتر از 200 هزار مورد در روز در وسط رکود قیمتی کاهش پیدا کرده.

استفاده از RBF یک آمار ضروری از نظر قابلیت استفاده است چون نشون دهندۀ علاقۀ رو به رشد در پردازش سریع تراکنشه. 

به عنوان مثال، یک پردازشگر پرداخت، صرافی ، یا ارائه دهنده خدمات می تونه برای تایید یک پرداخت حداکثر به 6 بلوک نیاز داشته باشه. در این صورت محاسبه کارمزد چیزیه که بسیاری از کیف های پول به صورت خودکار ارائه میدن. با این حال، در صورت بروز خطا - و فوریت از طرف خریدار- استفاده از روش جایگزینی با کارمزد می تونه کاربر رو از زمان انتظار طولانی مدت غیر منتظره نجات بده.

و اگر پرداخت بیشتر کارمزد برای تراکنش سریعتر بیت کوین، برای دوست جدید شما که عاشق بیت کوینه توهین آمیز به نظر بیاد، شاید بهتر باشه که اونها رو از پروژه های محبوب NFT  و پروتکل های  DeFiدور نگهدارید.

منبع: کریپتو پوتیتو

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز