با وجود رد قانون پیشنهادی که عملاً استخراج اثبات کار   (PoW)  را در سراسر اتحادیه ممنوع می‌کند، اتحادیه اروپا همچنان ذره بینش را روی استخراج‌ کنندگان بیت‌کوین و اتریوم  معطوف نگه داشته است.  

پس از رای دیروز کمیتۀ امور اقتصادی و پولی پارلمان اتحادیه اروپا برای رد ممنوعیت استخراج BTC و ETH به عنوان بخشی از پیش نویس چارچوب بازارهای دارایی های رمزنگاری شده (MiCA)، این کمیته یک "موقعیت مذاکره" جدید در مورد مقررات کریپتو اعلام کرد.

در یک بیانیۀ مطبوعاتی، کمیته گفت که این موضع "جهت افزایش اعتماد کاربران و حمایت از توسعه خدمات دیجیتال و ابزارهای پرداخت جایگزین است."

با اینحال، برای استخراج کنندگان، این یک زنگ بیدارباشی خواهد بود و پیامی روشن دارد مبنی بر اینکه شکست رای گیری شاید یک شروع باشد، نه پایان تلاش اعضای پارلمان اروپا و معلوم نیست که آنها چه مقرراتی را میخواهند برای استخراج کنندگان در اروپا وضع کنند؟

کمیته نوشت:

برای کاهش کربن حاصل از استخراج ارزهای دیجیتال که در واقع مکانیسمی است برای اعتبارسنجی تراکنش‌های داخل شبکه، نمایندگان پارلمان اروپا از کمیسیون می‌خواهند تا یک پیشنهاد قانونی برای هرگونه فعالیت استخراج دارایی‌های رمزنگاری شده ارائه کند. که تا 1 ژانویه 2025 به طور قابل توجهی به تغییرات آب و هوایی کمک کند.

با اینحال 23 عضو کمیته در مورد موضع جدید رای ممتنع دادند و فقط چهار نفر با آن رای مخالفت کردند و 31 رای موافق دادند.

اقتصـاد سبـــز