براساس گزارش بلومبرگ، مدیر عامل بایننس ، چانگ پنگ ژائو(CZ) یازدهمین فرد ثروتمند جهان با دارایی خالص 96 میلیارد دلار می باشد. مدیر عامل بایننس،  از زمانی که تصمیم گرفت  10% از دارایی خالص خودش را در سال 2013 در بیت کوین (BTC) سرمایه گذاری کند ،  نه تنها ضرری نکرد بلکه حتی سود بسیار خوبی هم از این سرمایه گذاری نصیبش شد. ریسکی که او در سال 2013 کرد، نتیجه بسیار خوبی را برای او به همراه داشت.

بر اساس شاخص ( میزان دارایی) میلیاردرهای بلومبرگ، دارایی خالص مدیر عامل بایننس ، 96 میلیارد دلار تخمین زده شده است. در حال حاضر او با پشت سر گذاشتن برخی از مشهورترین افراد در صنعت فناوری، ثروتمند ترین میلیاردر حوزه ارزهای دیجیتال جهان می باشد.

از پشت و رو کردن همبرگر در مک دونالد تا تبدیل شدن به فردی مشهور در دنیای ارزهای دیجیتال که در دبی به دلیل استقرار طیف وسیعی از اپراتورها و محصولات بایننس این روزها عضو ثابت میزبانی از ارزهای دیجیتال در دبی شده است

همه چیز از زمانی شروع شد که بابی لی(Bobby Lee) ، مدیر عامل وقت صرافی ارزهای دیجیتال و از سرمایه گذاران رون کائو(Ron Cao)، تقریبا ده سال پیش، CZ را متقاعد ساخت که 10% از خالص دارایی  هایش را (دارایی خالصش) در بیت کوین سرمایه گذاری کند، که این درست در زمانی بود که بزرگترین ارزدیجیتال جهان به شدت توسط مخالفانینش مورد حمله قرار گرفته بود.

براساس شاخص میلیاردهای بلومبرگ، CZ خیلی سریع تا سال 2022 ، جایگاه یازدهمین فرد  ثروتمند جهان را به خود اختصاص داد. ثروت او در سال گذشته از 21 میلیارد دلار فراتر رفته و جالب این جاست که CZ همچنین مالک 90% از سهام بایننس هم هست. با در نظر گرفتن بایننس به عنوان بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال دنیا از نظر حجم معاملات و برنامه های توسعه بلندپروازانه اش، تخمین جایگاه CZ به عنوان یازدهمین ثروتمند جهان، چیز تعجب آوری نیست. با این حال ، مهم است توجه داشته باشیم که پیش از این فوربس (Forbes) CZ را مالک 30% از سهام کرده بود. از این رو، میزان خالص دارایی های او تا حد زیادی مورد حدس و گمان بوده است.

در عین حال که این مهندس نرم افزار 44 ساله کاملا مورد احترام و یک چهره محبوب در زمینه ارزهای دیجیتال است، اخیرا با خاندان سلطنتی ابوظبی نیز دیدار داشته است. CZ از پشت و رو کردن همبرگرهای مک دونالد، تا رسیدن به این نقطه راه درازی را طی کرده است. گزارش ها حاکی از آن است که CZ بعد از میزبانی شام در دبی ،جهت کمک به خاندان سلطنتی ابوظبی در زمینه معاملات ارزهای دیجیتال،  تصمیم دارد طیف وسیعی از اپراتورها و محصولات بایننس را در دبی قرار دهد  و این گونه است که تبدیل به عضو ثابت میزبانی از ارزهای دیجیتال در امارات شده است.

"اینقدر نگران رتبه بندی افراد نباشید"

اطلاعات زیادی در مورد میزان دارایی های شخصی CZ در زمینه ارزهای دیجیتال در دست نیست، تا آن جا که بعد از مدتی او توانسته است به جایگاهی بالاتر از غول بزرگ هند، موکش آمبانی(Mukesh Ambani) نیز دست یابد. او حتی پیش از این گفته بود که میزان دارایی های شخصی اش "اکثریت" دارایی خالص او را تشکیل می دهند.

در آن صورت، ممکن است در آخرین رتبه بندی بلومبرگ رقم دارایی ها ی او بسیار دست پایین در نظر گرفته شده باشد، و به احتمال بسیار زیاد دارایی های وی از افرادی چون ایلان ماسک رئیس تسلا، جف بزوس از آمازون ، بیل گیتس از مایکروسافت و مارک زاکر برگ متا(فیس بوک) نیز پیشی گرفته باشد.

CZ در اشاره ای گذرا به رتبه بندی خود، چنین توییت کرد:

"نگران رتبه بندی ثروت افراد نباشید. بلکه تمر کز خود را روی میزان کمکی که به تعداد بیشتری از افراد می توانید بکنید ، بگذارید."

علاوه براین ، همتایان CZ در صنعت ارزهای دیجیتال که در شاخص های میلیاردرهای بلومبرگ رتبه ای بدست آورده اند عبارتند از : سام بنکمن فرید(Sam Bankman Fried)، بینان گذار FTX و برایان آرمسترانگ(Brian Armstrong) مدیرعامل کوین بیس(Coinbase)، به ترتیب با رقم 15.4 و 8.9 میلیارد دلار. 

ترجمه و ویرایش: اقتصاد سبز