به گفته یک مقام بانک مرکزی کانادا، کریپتو تا کنون خطر بزرگی برای اقتصاد ندارد. کانادا یکی از اولین کشورهایی است که ETF بیت کوین را تایید کرده و چهارمین کشور بزرگ از نظر نرخ هش است.یکی از مقامات بانک مرکزی کانادا می گوید که کریپتو تاکنون هیچ خطر بزرگی برای اقتصاد ندارد

به گفته پاول بیدری، معاون بانک مرکزی کانادا، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC) هیچ خطر قابل توجهی برای سیستم مالی در سطح فعلی پذیرش ندارند.

Beaudry در مورد خطرات برای ثبات سیستم مالی کانادا در گفتگوی کمیسیون اوراق بهادار انتاریو 2021 در 23 نوامبر صحبت کرد.

وقتی از معاون رئیس جمهور پرسیده شد که آیا ارزهای دیجیتال یک ریسک هستند یا خیر، پاسخ داد که بانک کانادا فکر نمی کند که کریپتو به گونه ای در حال توسعه است که یک نوع ریسک سیستمیک برای یک سیستم مالی ایجاد کند. Beaudry خاطرنشان کرد که این به این دلیل است که ارزهای دیجیتال "کاملاً از یک سیستم مالی حذف شده اند".

اما هر چه بازار کریپتو با سرمایه‌گذاری افراد بیشتری در آن بزرگ‌تر می‌شود، کریپتو بیشتر به یک ریسک تبدیل می‌شود که می‌تواند به معنای سطح خاصی از آسیب‌پذیری باشد.

ما هنوز در نقطه‌ای نیستیم که فکر کنیم این یک خطر بزرگ برای اقتصاد است، اما این چیزی است که ما از نزدیک به آن نگاه می‌کنیم.»

Beaudry همچنین تاکید کرد که ارزهای رمزپایه کلاسیک مانند بیت کوین نقش زیادی در پرداخت ها ندارند زیرا سرمایه گذاران بیت کوین را «عمدتاً برای حدس و گمان» خریداری می کنند.

او گفت، اما دارایی‌های دیجیتالی مانند استیبل کوین‌ها نیز وجود دارند که توسط دارایی‌ها و ارزهای فیات پشتیبانی می‌شوند، که به طور بالقوه می‌توانند نقش بزرگ‌تری در پرداخت‌ها ایفا کنند. Beaudry افزود: "این چیزی است که ما نیز مراقب آن هستیم."

کانادا به عنوان یکی از کشورهای دوستدار رمزنگاری در جهان ظاهر شده است و به یکی از اولین حوزه های قضایی در جهان تبدیل شده است که صندوق قابل معامله در مبادلات بیت کوین را تایید کرده است. کانادا همچنین یک نقطه محبوب برای ماینرهای کریپتو جهانی بوده است و بر اساس شاخص مصرف برق کمبریج بیت کوین تا اوت 2021، چهارمین کشور بزرگ از نظر نرخ هش است.

اما علیرغم توسعه و پذیرش پیشروی کریپتو، بانک کانادا قبلاً نسبت به کریپتو ابراز تردید کرده بود. در ماه مه، بانک مرکزی کانادا اعلام کرد که دارایی های دیجیتال مانند بیت کوین علیرغم پذیرش توسط سرمایه گذاران نهادی، دارایی بسیار پرخطر باقی می ماند.

بانک مرکزی کانادا در بررسی سیستم مالی خود در مورد مهم ترین خطرات مالی و آسیب پذیری های اقتصادی نوشت: «نوسان قیمت ناشی از تقاضای سفته بازی همچنان یک مانع مهم برای پذیرش گسترده دارایی های کریپتو به عنوان وسیله پرداخت است».

منبع: کوین تلگراف

ترجمه و ویرایش: مجموعه اقتصاد سبز