بحرین به عنوان مرکز جدید رمزارزها در خاورمیانه ظهور می کند. وقتی کسی به ارزهای دیجیتال در خاورمیانه فکر می کند، دبی معمولاً به عنوان قطب دارایی دیجیتال به ذهن متبادر می شود، اما به دلیل داشتن یک بانک مرکزی فعال بحرین هم می تواند رقیب دیگری برای دوبی محسوب شود.

بایننس، غول صرافی دنیای ارزهای دیجیتال، دسامبر گذشته تصمیم گرفت یک نهاد مشاوره در دبی راه اندازی کند، اما یک صرافی کاملاً دارای مجوز در امارات متحده عربی ندارد.

با این حال بایننس یک صرافی کاملاً قانونی در بحرین دارد، زیرا طبق گزارش اخیر CNN، این کشورعربی به عنوان مرکز منطقه‌ای ارزهای دیجیتال پیشتاز است.

به گفتۀ طلال طبعا، مدیر عامل CoinMENA، که یک صرافی دارای مجوز از بانک مرکزی بحرین (CBB) است شرکت‌های رمزنگاری به بحرین هجوم آورده‌اند، زیرا این کشور از قبل مقررات بانکی برای دارایی‌های دیجیتالی را اعمال کرده است.

بانک مرکزی فعال بحرین

برخلاف اکثر بانک‌های مرکزی دیگر که کریپتو را به عنوان روش پرداخت غیرقانونی اعلام کرده‌اند، CBB به بانک‌های مستقر اجازه می‌دهد تا با صرافی‌های رمزنگاری کار کنند که امکان فیات کردن آسان را برای مشتریان فراهم می‌کند.

به گزارش سی ان ان، موضع بانک مرکزی بحرین کاملا در تضاد با امارات متحده عربی (CBUAE) است که رمزارز را به عنوان وسیله پرداخت به رسمیت نمی شناسد. Tabbaa اذعان کرد که "اگر بانکداری مرتب شود، دبی می تواند مقصد شماره یک برای ارزهای دیجیتال باشد."

بانک‌های مرکزی بزرگ‌ترین مانع جهانی برای پذیرش کریپتوکارنسی ها هستند و دلیل آن ساده است. آنها نمی‌توانند سرمایه ها را به اندازۀ ارزهای دولتی خود کنترل کنند، . بانک‌های مرکزی در چین، هند، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و تایلند همگی اخیراً دارایی‌های کریپتو را ممنوع کرده یا به شدت از آن انتقاد کرده‌اند.

همانطور که فرماندار رشید ام المراج به سی ان ان گفت CBB در میان بقیه برجسته است:

بانک مرکزی بحرین در پاسخ به تقاضای فزاینده برای دارایی‌های کریپتو، یکی از پذیرندگان اولیه خاورمیانه در حوزۀ دارایی‌های کریپتویی بوده است.

همانطور که توسط BeInCrypto گزارش شده است، در ژانویه، CBB با موفقیت آزمایشی را با استفاده از کوین JPM انجام داد.

با این حال، دبی همچنان قصد دارد یک مرکز ارزهای دیجیتال باشد. مرکز چند کالای دبی (DMCC)، ارائه‌دهندۀ خدمات مالی، یک منطقه اقتصادی ویژه (SEZ) را برای پروژه‌های مرتبط با رمزنگاری ایجاد کرده است که وعده مالیات صفر و دسترسی آسان به ویزا را می‌دهد.

با این وجود، احمد بن سلیم، مدیر عامل شرکت، از بی حالی نشان داده شده توسط بانک مرکزی امارات متحده عربی انتقاد کرده است.

ما فقط می‌توانیم با سرعت ضعیف‌ترین حلقه در امارات حرکت کنیم، نمی‌توانیم از آنها سبقت بگیریم. من ترجیح می‌دهم یک اکوسیستم رمزنگاری موفق در میان‌مدت و بلندمدت داشته باشم تا اینکه با عجله وارد آن شوم و با بانک مرکزی ارتباط برقرار کنم.»

دبی می تواند مکان مناسبی برای هاب کریپتو در خاورمیانه باشد، اما به نظر می رسد که بحرین در حال حاضر جلوتر است.

اقتصاد سبز