همونطور که میدونید ما باید در بازار ارزهای دیجیتال طوری خرید و فروش کنیم که اولا در جهت روند باشیم و دیگه این که پشت سر بزرگها حرکت کنیم یعنی برخلاف حرکت نهنگ ها تلاش بیهوده نکنیم. بنابراین می آییم حرکت نهنگ ها رو از طریق سایت ها و اطلاعات آنچین زیر نظر می گیریم:

در این درس دو سایت خیلی جالب رو بهتون معرفی می کنیم که به کمک اون میتونید لیست نهنگ های بیت کوین رو ببینید و از همه مهمتر این که میتونید خرید و فروش های روزانه بزرگترین اونها رو زیر نظر بگیرید.

 به طور کلی باید سعی کنیم برخلاف جریان آب شنا نکنیم. هر بازاری بزرگ های خودشو داره. در مورد بزرگای بازار ارزهای دیجیتال هم حتما شنیدید که شامل دولت هایی مثل السالوادور، اکراین، گرجستان و ... شرکت ها یا موسسات سرمایه گذاری میشه.

حتما میدونید که شرکت هایی مثل تسلا که مالکش ایلان ماسک هست به عنوان یک فرد تاثیر گذار در حوزه کریپتو کارنسی مطرحه و شرکت های دیگه ای که پشت سر این شرکت و این فرد وارد این بازار شدند، همگی در حال سرمایه گذاری و خرید و فروش بیت کوین و رمزارزهای دیگه هستند.

همچنین شرکت های سرمایه گذاری مثل مایکرو استراتژی (MicroStrategy)، گری اسکیل (Grayscale)، بلاک دات وان، ام تی گاکس،(MT-Gox) ،تزوز فاندیشن (The Tezos Fundation) و امثال اینها رو در این سایت می بینیم که تعداد بیت کوین هاشون کم نیست.

اما این اطلاعات را از طریق چه سایتی میشه دید؟

این چیزیه که در این درس می خواهیم در موردش صحبت کنیم و بگیم که در کنار تمام تحلیل هاتون این اطلاعات که اتفاقا مثل یک خبر معمولی نیست، در نظر داشته باشید: اطلاعاتی مثل خرید و فروش های این شرکت ها و شخصیت های حقیقی و حقوقی و دولت ها و ... که میتونه روی بازار کریپتو کارنسی تاثیر بگذاره و ما نمی تونیم نسبت به خرید و فروش مالکین بیت کوین و کریپتو کارنسی بی تفاوت باشیم .

بطور مثال همین چند روز پیش وقتی شرکت لونا مجبور شد که بیت کوین های خودش رو بفروشه دیدیم که بازار چطوری ریزش کرد!

 این دو تا سایتی که قراره معرفی کنیم میتونه خیلی بهتون کمک کنه تا در تحلیل هاتون اطلاعات مربوط به این سایت ها رو هم لحاظ کنید:

bitcointreasuries.net                    coinglass.com

برای این که لیست نهنگ های بیت کوین رو ببینید اول می ریم سراغ سایت bitcointreasuries.net:

این سایت لیست یکسری نهنگ هایی رو میده که اونها یا بخاطر این که یک شرکت اند و سهامدارانی دارند مجبورند که خرید و فروش هاشون رو در هر حوزه ای اعلام کنند یا دولت هایی هستند که در قبال مردم شون خودشونو مسئول میدونند و میگن که کجاها سرمایه گذاری کردند، البته شاید اهداف تبلیغاتی یا فرهنگ سازی هم در پس این داستان باشه.

با وجودی که این دو سایت حجم قابل توجهی از مالکین بیت کوین رو در بازار ارزهای دیجیتال به ما معرفی میکنه، ولی به این معنی نیست که همه نهنگ های بیت کوین رو توی این سایت میشه پیدا کرد. در ضمن دیدن این سایت ها  نیاز به ثبت نام یا اشتراک خاصی هم نداره.

تو این سایت (bitcointreasuries.net) لیست یکسری شرکت های سرمایه گذار روی بیت کوین مثل MicroStrategy  و Tesla و ... رو هم میشه دید:

در ستون Symbol داره نماد شرکتها رو در بازارهای مالی نشون میده.

ستون بعدی Market Cap یا ارزش بازار اون شرکت هاست.

حالا:

ستونی که برامون مهمه ستون Bitcoin هستش که تعداد بیت کوین هایی که هریک از این شرکت ها مالکش هستند رو نشون میده.  مثلا:

شرکت MicroStrategy رو ببینیم:

همونطور که می بینید شرکت MicroStrategy در این تاریخ مالک 129,218 بیت کوینه که در مقایسه با 21 میلیون بیت کوینی که قراره تا سال 2140 استخراج بشه، این تعداد برابر چیزی حدود 6 دهم درصد (%0.615) کل بیت کوین های قابل استخراجه .

شرکت Tesla:  

تعداد بیت کوین هاش  43,200 واحد هست.

یکی دیگه از ستون هایی که اطلاعات خوبی میتونیم ازش بگیریم:

ستون Cost Basis USD است که ارزش خرید یا قیمت تمام شده بیت کوین هایی که شرکت ها مالکش هستند رو نشون می ده. مثلا:

شرکت Tesla:

که یک میلیارد و 500 میلیون دلار بیت کوین خریده Cost Basis USD: $1,500,000,000 و ارزش امروزشو که بینید با قرمز نوشته Today’s Value: $1,258,718,400 که یعنی شرکت تسلا از محل سرمایه گذاری روی بیتکوین فعلا توی ضرره.

یک کم پایین تر شرکت NEXON رو داریم:

مجموعا 100 میلیون دلار بیت کوین خریده Cost Basis USD: $100,000,000 که ارزش امروزش برابره با 50 میلیون دلار هست Today’s Value: $50,028,229 یعنی تو قیمت بالاتری خریده و میانگین قیمت خریدش نسبت به قیمت فعلی بیت کوین، میانگین خوبی نبوده.

پایین تر در مورد یکسری شرکت های دیگه آمار میده:

 از مهمترین هاش بلحاظ تعداد بیت کوینی که دارند میشه به شرکت MTGOX اشاره کرد:

می بینیم که این شرکت  141,686 بیت کوین داره.

این خودش نشون میده که شرکت های زیادی دارند وارد این حوزه میشن و ما از طریق این لیست اونها رو زیر نظر می گیریم و به اظهار نظرهای مسیولین این شرکتها توجه میکنیم و از سیگنال های تحلیل تکنیکال هم استفاده میکنیم به این ترتیب همه این ها میتونن چراغی باشند برای مسیری که در بازار ارزهای دیجیتال پیش رومون داریم تا بتونیم روی خرید و فروش هامون و شرایط بازار تصمیم بهتری بگیریم.

ببینید این MTGOX چقدر در سوده: 

ارزش کل بیت کوینی که خریده Cost Basis USD: $68,576,024 ولی ارزش امروزش 4 میلیارد دلاره

  Today’s Value: $4,128,304,982 این یعنی در قیمت خیلی خوبی خریدهای بیتکوینش رو انجام داده.

توی دولت ها، کشور اوکراین، السالوادور و گرجستان رو می بینید:

که تا این تاریخ اوکراین تعداد بیت کوین هاش فعلا از بقیه بالاتر بوده.

حالا نوبت می رسه به شرکت Grayscale Bitcoin Trust:

تعداد  654,885 بیت کوین داره که در مقایسه با 21 میلیون بیت کوینی که نهایتا می شه در بازار ارزهای دیجیتال داشت، تا این جا 3% از سهم بازار رو به خودش اختصاص داده و این نشون میده که اطلاعات مربوط به خرید و فروش رمزارز شرکت Grayscale میتونه خیلی کمک کننده باشه.

به همین خاطر سایت دومی به نام coinglass.com را بهتون معرفی می کنیم: 

که سابقا اسمش Bybt.com بوده. حالا ببینیم که از این سایت چه اطلاعاتی میتونیم بگیریم؟

این سایت گزینه ای به نام Grayscale داره:

که اگه روش کلیک کنید:

نشون میده که شرکت  Grayscale روی چه رمزارزهایی بیشتر متمرکز هست. مثلا تعداد بیت کوین هایی که در 24 ساعت، 7 روز، 30 روز گذشته خرید و فروش کرده رو میشه دید:

تا این تاریخ:

 در 24 ساعت گذشته 35 تا بیت کوین رو فروخته

در 7 روز گذشته 242 تا بیت کوین فروخته

در 30 روز گذشته هم 1052 تا فروخته

و از مجموع خرید و فروش هاش متوجه میشیم که بیشتر در حال فروش بوده .

تاریخ و ساعتی که دارید می بینید هم تقریبا update شده هست.

رمزارزهای دیگه رو هم میشه به طور دقیق در این جا بررسی کرد.

 از اونجاییکه Grayscale در بین تمام نهنگ هایی که در سایت bitcointreasuries.net دیدیم بیشترین تعداد بیت کوین رو داره، پس بررسی عملکردش مهمه.

همچنین این جا SOL یا سولانا رو می بینیم: 


که در 30 روز گذشته، Grayscale ازش خرید داشته. بنابراین اینجا میشه روی SOL توجه مون جلب بشه و اون رو زیر نظر بگیریم و ببینیم که تحرکات Grayscale چی بوده و پشتش چه خبرهاییه و چه اتفاق هایی میتونه بیفته که Grayscale اومده این تعداد رو در طول 30 روز اخیر خریده.

پایین تر که بریم نمودار زرد رنگ قیمت BTC (بیت کوین) رو نشون میده که حدودا از ماه ژوئن 2020 افزایش قیمت داشته:


و هرچی قیمت اومده بالا می بینیم که Grayscale هم تعداد بیت کوین های بیشتری خریده.

داخل کادر مستطیل می بینید Total Holding: 654.28K یعنی حداکثر 654 هزار بیت کوین خریده:

 بعد از اون که بازار sideway شد و در جا زد، ریزش کرده اما Grayscale با شیب بسیار کمی تعداد بیت کوین هاشو کم کرده :


و قیمت بیت کوین چه بالا رفته، چه پایین اومده، مجموعا خیلی کم فروخته.

انتهای چارت رو ببینید، متوجه میشید که شرکت Grayscale تعداد بیت کوین هایی که هلد کرده حدود

Total Holding: 640.23K یعنی عددی نزدیک به 654 هزار بیت کوین (در تاریخ ژوئن 2020)

البته سایت coinglass.com امکانات دیگه ای هم داره مثل Funding Rate که در درس های بعدی توضیح می دیم:

یا ستون Longs VS Shorts که نسبت درصدی short به long رو نشون میده:

این نمودار نسبت معاملات فروش به خرید رو نشون میده که میله های بالا با رنگ جگری، میزان فروش رو نشون میده و میله های پایین که سبز رنگ هستند، میزان خرید رو نشون میدن:

پایین تر می تونید به تفکیک صرافی ها رو ببیند که مثلا روی صرافی Binance بیشتر پوزیشن ها به این صرافی اختصاص داره و مربوط به معاملات Long هست. پس این جا شاید تصمیم ما برای گرفتن معاملات Short تغییر کنه به Long:

صرافی های دیگه رو هم میشه دید مثلا Bitfinex که درصد زیادی از معامله گرهای بیت کوین ترجیحشون به معاملات Long و خرید بوده. حواستون باشه که این اطلاعات به صورت آنلاین تغییر می کنه.