تو این مقاله براتون میگیم که Plan B کیه و پیش بینی هاش در مورد قیمت بیت کوین چی بوده و چطور انجام میشه؟

معرفی Plan B یا خالق مدل انباشت بیت کوین

Plan B نام مستعار یکی از تحلیلگرهای حرفه ای در دنیای رمزارزهاست که خالق "مدل انباشت" بیت کوین بوده و تا حالا اطلاعات بسیار مهمی درباره تحلیل قیمت بیت کوین داده و به دلیل همین تحلیل های کاربردی و دقیقش هست که به شهرت رسیده، با این وجود اصرار داره که اسمش مخفی بمونه... قیمت بیتکوین تا حالا با پیش بینی های Plan B همراه بوده و تقریبا طبق همون پیش بینی ها حرکت کرده.

یکی از کسانی که به دلیل تحلیل های دقیق و کاربردیش در بازار کریپتو اسم و رسمی پیدا کرده، همین Plan B هست. از این فرد اطلاعات زیادی در دست نیست، فقط در همین حد میدونیم که متولد هلند هست و با سابقه طولانی مدتش در بازارهای حقوقی و امور مالی، قدم در حوزه بیت کوین گذاشته و سال های بسیاری رو به بررسی عملکرد قیمت بیت کوین پرداخته. از اقدام های مهمش در زمانی که به عنوان مدیر سرمایه گذاری مشغول به کار بوده، معرفی "مدل انباشت به جریان" هست که این مدل شهرت زیادی داره  و ترازنامه هاش میلیاردها دلار می ارزه. 

Plan B کیه و چه تخصصی داره؟

Plan B از سرمایه گذارهای موفق بازارهای مالی و حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین هست و در تمام مصاحبه ها و توییت هاش از نام مستعارش یعنی Plan B استفاده میکنه که برگرفته از راه حل های بانک های مرکزی برای افزایش عرضه پول به منظور افزایش بهره در سیاست های بانکی است. این سرمایه‌گذار بیش از ۲۵ سال سابقه کار در بازارهای مالی داشته و مدتی نیز تحلیل‌گر بازار‌های مالی قانونی از جمله سهام و اوراق بهادار بوده.

Plan B نخستین مقاله اش رو در 22 مارس 2019 و به نام "مدل انباشت به جریان بیت کوین " منتشر کرد.

 در مدل انباشت بیت کوین ارائه شده توسط او، بیت کوین های در گردش بر نرخ سالانه ی تولید بیت کوین تقسیم میشن و عدد بدست اومده نشان دهنده مدل انباشت بیت کوین به جریان هست. او که در تحلیل هاش علاوه بر مدل انباشت، از علم ریاضیاتش هم استفاده میکنه، پس از مدتی این مدل رو بروزرسانی کرده و نامش رو به"مدل انباشت به دارایی متقابل بیت کوین" یا "S2FX " تغییر داد.

پیش بینی های Plan B در مورد قیمت بیت کوین

پیش بینی سال 2020 مدل Plan B

مدل Plan B در سال 2020 با سقوط قیمت بیت کوین به 36،000$ با انتقادهای فراوانی روبرو شد با وجود این او شدیدا از مدل انباشت به جریان و اهداف قیمتیش در اکانت توییترش دفاع کرد و با وجود استدلال بعضی افراد در بیان ناتوانی بیت کوین از پیروی مدل انباشت، خلاف نظراتشون ثابت شد و در سال 2020 بیت کوین مدل انباشت به جریان را در همان جایی به پایان رسوند که این مدل باید به پایان می رسید.

پیش بینی سال 2020 مدل Plan B

اگر قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 زیر 100 هزار دلار باقی بمونه، مدل انباشت به جریان، اعتبارش رو از دست میده. این مدل میزان عرضه و تقاضا رو مورد بررسی قرار میده. Plan B در این مدل، با توجه به هر بار هاوینگ بیت کوین و نصف شدن تعداد بیت کوین ها در هر 4 سال، که سبب کمیابی بیشتر  آن شده، پیش بینی میکنه که قیمت بیت کوین همواره روند صعودی خواهد داشت. در مدل انباشت، پیش بینی قیمت تقاضا برای ارزدیجیتال بیت کوین ثابت در نظر گرفته شده.

Plan B در تحلیلی که با مدل S2F انجام داده، بیان میکنه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ به یک میلیون دلار و در سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۱۰ میلیون دلار خواهد رسید.


هاوینگ: 

  • هاوینگ از کلمه انگلیسی Halving گرفته شده و به معنی تقسیم شدن یک چیز به دو قسمت مساوی یا همان نصف شدن است. پس زمانی از این اصطلاح استفاده میشه که طی یک فرایند، یک چیز خاص به دو نیم تقسیم بشه.
  • در دنیای رمز ارزها از این اصطلاح برای نصف شدن پاداش استخراج ارزهای دیجیتال استفاده میشه.

پیش بینی سال 2021 مدل Plan B

بنابر گزارش کوین تلگراف، در طی دو سال گذشته مدل انباشت به جریان، خیلی خوب به پیش بینی قیمت بیت کوین و روند آن در بلند مدت پرداخته. Plan B با یک نظرسنجری توییتری از فالورهای خود خواسته که به پیش بینی  قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 بپردازند و پس از آن، نتایج حاصل از این نظرسنجی رو با نتایج نظر سنجی ماه مارس 2021 مقایسه میکنه.

 تعداد افراد شرکت کننده در این نظرسنجی 124 هزار 595 نفر بودند که پیش بینی 41% از اونها این بوده که قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 نیز زیر 100 هزار دلار باقی می مونه، این در حالیه که بر طبق نظر سنجی ماه مارس تنها 16% شرکت کننده ها بر این عقیده بودند که قیمت بیت کوین زیر 100 هزار دلار باقی میمونه.

بر پایه پیش بینی های Plan B در توییتر، قیمت بیت کوین تا پایان سال 2021 به 100 هزار دلار میرسه- اتفاقی که رخ نداد و حتی نزدیک آن مقدار هم نشد. پیش از این نیز او از رسیدن بیت کوین به این رقم خبر داده بود و حتی وقتی قیمت بیت کوین از 64 هزار دلار سقوط کرد، باز هم بر این اعتقاد بود که روند صعودی هنوز به پایان نرسیده است.


 تا کریسمس قیمت بیت کوین به 100,000$ می رسه!

همچنین Plan B در مصاحبه ای با آنتونی پامپلیانو (Anthony Pompliano) ، یوتیوبر مشهور، بیان کرده: "اگر قیمت بیت کوین تا پایان سال  2022 به زیر 100،000$ برسه، بسیار شگفت زده میشم زیرا این، به گونه ای دیدگاه من و مدل هام رو باطل میکنه. ولی به نظرم، تا کریسمس قیمت بیت کوین حداقل 135,000$ میشه؛ و این همون چیزیه که مدل پایه ای من می گه. به طور کلی من از سه مدل استفاده میکنم و هر سه مدل نیز یک چیز رو میگند".

بنابر گفته های Plan B سه مدل او S2F هست و شامل:

  • یکی از مدل ها به صورت سنتی در بازارهای کالاها برای استخراج قیمت با توجه به جریان عرضه استفاده میشه.
  • مدل دیگه از سیگنال های زنجیره ای استفاده میکنه.  
  • مدل سوم که مدل طبقه ای است، هدفش یافتن کمترین قیمت ممکن بیت کوین می باشه.

طبق مدل انباشت به جریان S2FX، قیمت بیت کوین در پایان چرخه ۲۸۸ هزار دلار تعیین شده، اما بنا بر گفته های Plan B امکان جهش ناگهانی و رسیدن قیمت به بالای این سطح وجود نداره. همچنین Plan B می گه: "بنابر حدسیات من، تا پایان سال 2022 قیمت بیت کوین به بالای 100،000$ و حتی بالای 135،000 $ نیز میرسه و امکان داره به سمت اهداف مدل S2FX به 288،000$ یا حتی بالاتر از آن هم به رشدش ادامه بده. حتی اگر در سه ماهه اول یا دوم سال 2023، قیمت های 300،000$ ، 400،000$ و 500،000$ رو برای بیت کوین ببینم هم تعجب نمیکنم."

 

ما با هم رشد میکنیم!

Together we grow