مدل پاراچین پولکادات با این فرض طراحی شده که نسل اینترنت آینده نیازمند تعداد زیادی از بلاکچین‌های مختلف و جداگانه است که با یکدیگه همکاری میکنند. بنابراین همونطور که در حال حاضر اینترنت به کاربران مختلف و نیازهای خاص اونها پاسخ میده، بلاک‌چین‌ها نیز باید بتونند خدمات گوناگونی رو ارائه بدند، مثلا ممکنه یک شبکه مخصوص بازی باشه، شبکه دیگه برای امور مالی، یکی برای ذخیره داده‌ها و شبکه‌های دیگه هم برای NFTها و برنامه های کاربردی اینترنت اشیا و .. باشند.

 آینده بلاک چین درهمراهی با پاراچین ها

در نتیجه، بخاطر وجود یک چنین چشم انداز تعامل پذیری در آینده، پولکادات هیچ الزام خاص دیگه ای برای طراحی پاراچین های خود نداره به جز این واقعیت که اونها باید بتونند به اعتبار سنج های پولکادات ثابت کنند که هر بلوک پاراچین از پروتکل توافق شده پیروی می کنه.

 این موضوع به پاراچین‌ها آزادی عمل زیرساختی بسیار زیادی میده و همچنین انعطاف‌پذیری به این معنیه که هر پاراچینی می‌تونه معماری، مکانیزم حاکمیت و توکن های خاص خودشو داشته باشه و از هر کدوم از اونها برای مورد خاصی استفاده کنه.

همچنین این آزادی نسبی معماری در پاراچین ها، اونها رو قادر میکنه تا به عنوان شبکه های خصوصی یا عمومی، شرکتی یا جوامع، پلتفرم هایی برای توسعه دهندگان و سایر پروژه ها برای ایجاد برنامه های کاربردی، ارائه دهندگان خدمات DeFi یا پروتکل های پل زنجیره ای نهایی، عمل کنند.

این احتمالات بسیار متنوع اند و ماهیت واقعی طراحی چند زنجیره ای پولکادات رو در بر می گیرند، در عین حال توسعۀ شبکه بلاک چین قابل اجرا و منسجم رو در آینده افزایش میدند.

بریم ببینیم ویژگی های یک پاراچین چیه:

مقیاس پذیری

پولکادات از طریق مدل پاراچینش این امکان رو برای پروژه‌ها فراهم میکنه که به جای اتکاء کردن صرف به راه‌حل‌های لایه ۲ به مقیاس‌پذیری در لایه ۱ دست پیدا کنند. این موضوع پیشرفت مهمی محسوب میشه چون امکان ایجاد یک رویکرد غیرمتمرکز و کارآمدتر رو برای اجرای مقیاس پذیری بلاک چین فراهم میکنه.

دلیل اونهم اینه که پاراچین ها، به عنوان بلاک چین های لایه 1 مبتنی بر پولکادات، می تونند تراکنش ها را به صورت موازی پردازش کنند و حجم کاری رو به طور مساوی در کل اکوسیستم پخش کنند و سبب افزایش توان عملیاتی و مقیاس پذیری کلی میشن.

قابلیت همکاری

پاراچین ها این امکان رو برای جوامع بلاک چین فراهم میکنند تا کنترل و حاکمیت کامل بر بلاک چین لایه 1 خودشون رو داشته باشند و در عین حال از امکان مشارکت در تجارت آزاد با سایر پاراچین ها و شبکه های خارجی نیز بهره مند بشند.

 پاراچین ها با استفاده از ویژگی‌های ترکیب‌پذیری زنجیره‌ای متقابل پولکادات، میتونند یک زیرساخت اقتصادی تعاملی رو بوجود بیارن که از طریق اون امکان تبادل دارایی‌ها، داده‌ها، قرارداد هوشمند و اطلاعات اوراکل خارج از زنجیره مثل زیرساخت های قیمت سهام یا تحولات بازار رو در زمان واقعی ایجاد کنند.

مفهوم اوراکل (Oracle):

بطور کلی اوراکل در فضای بلاک چین، یک منبع داده هست که به عنوان یک پل ارتباطی بین قراردادهای هوشمند و دیگر منابع خارجی استفاده میشه.

در کل این موضوع به ماهیت تقسیم بندی شده فضای بلاک چین پایان میده و فرصت های جدیدی رو برای برنامه های کاربردی و تعامل و ارتباط با یکدیگه ایجاد میکنه و در نهایت محدودیت های حداکثر گرایی زنجیره ای و همچنین خطرات بالکانیزاسیون رو نیز کاهش میده.

بالکانیزاسیون یا بالکانیزه شدن یا تجزیه شدن:

به تقسیم یک منطقه به مناطق کوچکتر که از لحاظ ساختاری همگن و یکدست هستند گفته میشه.

حاکمیت

حکمرانی به عنوان فرآیندی برای مدیریت و اجرای تغییرات در بلاک چین، ابزاری برای شفافیت پاسخگویی و دموکراسی برای جوامع اونها فراهم می کنه. برخلاف کوساما، پاراچین‌های پولکادات می‌تونند هر مدل حاکمیتی رو که مناسب می‌دونند اتخاذ کنند و احتمال هارد فورک رو هم به میزان قابل توجهی کاهش بدن. علاوه بر این اگر یک پاراچین نمی‌خواد مدل حاکمیتی خودشو ایجاد کنه، میتونه یکی از مدل‌های موجود رو پیاده‌سازی کنه، چون به تعدادی از مدل‌های از پیش ساخته شده حکومت‌ داری روی زنجیره پولکادات دسترسی داره.

علاوه بر این، حاکمیت درون زنجیره ای شفافیت رو برای جوامع پاراچین تضمین میکنه و یک پیش نیاز اصلی برای موسسات و سرمایه گذارهای بالقوه است که معمولا میخوان قبل از درگیر شدن در یک پروژه، فرآیندهای تصمیم گیری واضح رو ببینند.

خب:

حالا بریم مکانیسم مورد استفاده پاراچین‌ها رو برای برقراری ارتباط با همدیگه و پردازش تراکنش‌های زنجیره‌ای متقابل رو مورد بررسی قرار بدیم و از مرزهای بین معماری‌ جداگانۀ اونها رد بشیم.

انتقال پیام متقابل (بین زنجیره ای) (XCMP)

همونطور که گفتیم، پاراچین ها اسم خودشون رو از مفهوم زنجیره های موازی گرفتند به گونه ای که به موازات زنجیره مرکزی Relay در درون اکوسیستم پولکادات، هم در شبکه های پولکادات (Polkadot Network) و هم در شبکه  کوساما (Kusama Network)، اجرا میشن. همچنین به دلیل ماهیت موازی پاراچین، اونها میتونند پردازش تراکنش های موازی و سطوح جدیدی از مقیاس پذیری رو برای پروژه های مبتنی بر پولکادات فراهم کنند.

پاراچین ها کاملا به زنجیره Relay متصل هستند و از امنیت ارائه شده پولکادات برخوردارند. با این حال، برای ارتباط با سیستم‌های دیگه، پاراچین‌ها از مکانیزمی به نام  Cross-Chain Message Passing (XCMP) استفاده می‌کنند.

پروتکل XCMP پولکادات، پروتکلی است که به شبکه‌های پاراچین جدا از همِ موجود در اون، این اجازه رو میده که پیام‌ها و داده‌ها رو بین یکدیگه و به شیوه ای ایمن ارسال کنند. پولکادات این کار رو با استفاده از یک سیستم صف بندی ساده مبتنی بر ساختار درخت Merkle به کار می‌گیره تا بتونه اطمینان از اعتماد رو تضمین کنه.

 اعتبار سنج های زنجیره Relay، وظیفه انتقال تراکنش ها رو از صف خروجی یک پاراچین به صف ورودی پاراچین مقصد بعهده دارند، اما فقط فراداده های مرتبط با این فرآیند خروجی- ورودی به صورت هش در زنجیره Relay ثبت میشن.

در حالی که طراحی XCMP هنوز در حال توسعه است، پولکادات چند پارامتر تعیین کننده رو با توجه به معماری و عملکردهای اصلی اون تعیین کرده که شامل:

پیام های متقابل زنجیره ای، به زنجیره Relay نمیرن.

حداکثر اندازه پیام های متقابل زنجیره ای به بایت محدود میشه.

پاراچین ها میتونند پیام های سایر پاراچین ها رو رد کنند.

Collator ها مسیریابی پیام‌های بین زنجیره‌ها رو بعهده دارند.

Collator ها فهرستی از پیام‌های خروجی رو تولید می‌کنند و پیام‌های ورودی رو از پاراچین‌های دیگه دریافت می‌کنند. 

وقتی یک Collator، بلوک جدیدی رو تولید میکنه تا اون رو به اعتبارسنجی بسپاره، آخرین داده‌های صف ورودی رو جمع‌آوری و پردازش میکنه.

اعتبار سنج ها تایید میکنند که بلاک پاراچین شامل پردازش پیام های ورودی مورد انتظار به اون پاراچین میشه.

فرآیند انتقال پیام متقاطع زنجیره ای (XCMP)، که اجازه میده داده ها یا دارایی ها بین دو پاراچین جابجا بشن، اول با ایجاد یک کانال بین دو پاراچین آغاز میشه. این کانال که یک کانال یکطرفه است باید هم توسط پاراچین فرستنده و هم توسط پاراچین گیرنده شناسایی بشه. علاوه بر این، یک جفت پاراچین حداکثر میتونه دو تا کانال بین خودش داشته باشه که یکی از اونها برای ارسال پیامه و دیگری برای دریافت.  برای ایجاد کانال، مقداری DOT دریافت میشه که بعد از بسته شدن مجدد کانال (پایان کار) مجددا به شما بازپرداخت میشه.

بنابراین، از طریق کانال XCMP، دو تا پاراچین مجزا می‌تونند یک ساختار ارتباطی ایجاد کنند تا داده‌ها و دارایی‌های ارزشمند رو بین یکدیگه انتقال بدن و به سطح خیلی خوبی از قابلیت همکاری برسند که پیش از این در اکوسیستم دارایی دیجیتال دیده نشده بود.

پاراتردها یا parathread ها:

پاراتردها پارادایم پاراچین رقابتی رو باز میکنند و موانع ورود برای به دست آوردن مزایای امنیت و اتصال مشترک رو کاهش میدن. توسط پاراتردها، پولکادات رو برای پروژه‌هایی که احتمالاً سرمایه لازم برای مناقصه یک اسلات پاراچین رو ندارن، قابل دسترس‌ تر میکنند و این فرصت رو به اونها میده تا اگه برنامشون به توان عملیاتی بیشتری نیاز داشته باشه، به شبکه آن بپیوندند.

در واقع، گرچه پاراچین‌ها می‌تونند DOT یا KSM رو از طریق وام‌های جمعی از کاربران قرض بگیرند اما ممکنه که نتونند جامعه ای رو ایجاد کنند. بنابراین یک تیم میتونه با استفاده از پاراتردها به زنجیره Relay دسترسی پیدا کنه و برنامه خودش رو با اجرای مدل "پرداخت به اندازه" یا pay-as-you-go”" راه اندازی کنه.

وام های جمعی چیست؟

وام‌های جمعی ابزاری نوآورانه و جدید برای جمع‌آوری سرمایه کافی برای برنده شدن در یکی از جایگاه‌های پاراچین پولکادات هستند.

مدل پاراترد به ویژه برای پروژه هایی که نیازی به اتصال مداوم به شبکه ندارند مناسبه. زیرا این امکان رو فراهم میکنه که بسته به نیازشون و در دسترس بودن اسلات‌های پاراچین در زنجیره Relay مرکزی، بین پاراچین ها و پاراتردها جابجا بشن.

اجاره اسلات پاراچین:

پروژه هایی که میخوان به عنوان پاراچین در پولکادات اجرا بشن باید با برنده شدن در مزایده اسلات پاراچین، یک اسلات در زنجیره Relay اجاره کنند. اسلات پاراچین منبع کمیاب در شبکه پولکادات هست و فقط تعداد محدودی از اون در دسترسه. با گذشت زمان، همونطور که پاراچین ها بیشتر میشن ممکنه فقط چند تا اسلات وجود داشته باشه که هر چند ماه یکبار باز میشن اما هدف نهایی اینه که در نهایت 100 اسلات در پولکادات در دسترس باشه که بین پاراچین و پاراترد تقسیم بشن.

پیشنهادات مزایده در نماد اصلی (توکن بومی) شبکه قرار می گیرند: که DOT برای پولکادات و KSM برای کوساما. تیم ها میتونند یک اسلات موجود در پولکادات را برای حداقل 6 ماه و حداکثر  دو سال اجاره کنند.

 با شرکت در حراج اسلات پولکادات یا کوساما، تیم های پاراچین توافق می کنند که مبلغ DOT یا KSM پیشنهادی خودشون رو برای کل مدت زمان اجاره اسلات انتخابی قفل کنند و بعد از انجام، اون مبلغ به طور کامل به اونها برگردونده می‌شه.

در طول مدت اجاره اسلات، KSM یا DOT در حساب اصلی رزرو می‌شن، اما برای استیکینگ، انتقال یا ... در دسترس نیستند. علاوه بر این، تیم‌ها می‌تونند برای یک مزایده اسلات، پیشنهادات خودشون رو به روش های مختلفی تامین مالی کنند مثلا از طریق بودجه شخصی یا از طریق یک سیستم وام جمعی که در اون از هولدرهای DOT یا KSM موجود خواسته می شه که در ازای پرداخت پاداش، کمک‌ مالی کنند.

از نظر سرمایه گذاران، تفاوت کلیدیِ بین پاراچین و ICO، IDO و IEO اینه که شرکت کننده ها مالکیت و کنترل کامل توکن های خودشون رو حفظ میکنند. در واقع، برخلاف مبادله ETH یا BNB با توکن‌ها در ICO، کاربرها می‌تونند DOT یا KSM خودشون رو در ازای ایردراپ پروژه به اشتراک بگذارند.

 اگر پاراچین در حراج اسلات در پولکادات یا کوساما برنده بشه، وجوه برای مدت زمانی خاصی قفل میشه و اگر پاراچین اسلات رو از دست بده خیلی راحت وجوه شرکت‌کننده به اونها بازگردانده میشه.


"!The secret of success is the "consistency of purpose

راز موفقیت، تداوم هدف است.