ECR-20 و ERC-721:

ERC چیست؟ 

کلمه ERC مخفف عبارت "Ethereum Request for Comment" است؛ و معنی آن "طرحی برای درخواست توسعه اتریوم" میباشد. در حقیقت ERC استانداری برای ایجاد و انتشار قرار دادهای هوشمند در بستر بلاک چین اتریوم است. یک ERC توسط توسعه دهندگان انجمن اتریوم در قالب یادداشتی تأیید میشود که روش ها، رفتارها، تحقیقات یا نوآوری های قابل اجرا در عملکرد اکوسیستم اتریوم رو توصیف میکند.

اکثر ارزهای دیجیتال بلاک چین اختصاصی خودشون رو ندارند و در بستر شبکه اتریوم پیاده میشند. اونها این کار رو با استفاده از توکن های ERC20 و ERC721 انجام میدند. اتریوم مثل بیت کوین فقط یک بلاکچین نیست، بلکه یک پلتفرم است. این یعنی  Dapp ها یا اپلیکیشن غیرمتمرکز، روش ساخته میشه و توکن های دیگه ای هم  می‌تونند روش اجرا بشند.

منظور از استاندارد ERC20 و توکن ارزدیجیتال ERC-20 چیست؟

استاندارد ERC20: 

مجموعه ای از مقررات و استانداردهاست که به توسعه دهنده ها این امکان رو میده تا یک قرار داد هوشمند رو به همراه توکن هاش روی شبکه اتریوم ایجاد کنند.استاندارد ERC20 طرحی برای ایجادتوکن های قابل تعویض یا Fungible Tokens است که با شبکه گسترده تر اتریوم سازگار هستند.

همونطور که گفتیم ERC یعنی طرحی برای درخواست توسعه اتریوم و عدد 20 هم شماره این طرح یا پروپوزال است.

توکن ارز دیجیتال ERC-20:

توکن ارزدیجیتال ERC-20، توکنی است که به طور خاص برای پلتفرم اتریوم طراحی شده و فقط در همین پلتفرم بکار میره و استانداردهایی که این توکن ها از اونها استفاده میکنند امکان مبادله با سایر توکن ها یا انتقال به یک کیف پول کریپتویی رو فراهم میکنه. اکوسیستم بلاک چین اتریوم بر اساس توکن هاییه که میتونید اونها رو بفروشید، بخرید و معامله کنید.

تنها تفاوت اتریوم با دیگر توکن های ERC20 اینه که ارز اصلی شبکه اتریوم محسوب می شود.

اتریوم یا اتر، ارزدیجیتالیست که امکان ایجاد انواع برنامه های کاربردی، از جمله توکن ها رو فراهم میکنه و برخلاف اکثر برنامه های کاربردی سنتی، برای کارکردن به سرویس هاس واسطه ای نیاز ندارند.


نتیجه:

ERC20 نه تنها یک فرم توکن است، بلکه مجموعه ای از استانداردها و مقررات رو برای توکن های دیجیتال بر بستر اتریوم رو هم نشون میده. این توکن عمدتاً برای اجرای یک قرارداد هوشمنده و مجموعه‌ای از قوانین رو پوشش میده که تمام پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم باید از اون پیروی کنند.

علاوه بر این، برای استفاده از توکن‌های ERC20، پلتفرم شما باید پایه اتریوم داشته باشه. بنابراین، نمی‌تونید از این توکن در پلتفرم دیگه ای مثل Hyperledger Fabric استفاده کنید، چون فقط میشه اون رو در اتریوم صادر کرد.

در نهایت، دیگران می‌توانند از استاندارد ERC20 برای ایجاد توکن‌های ERC20 بیشتری استفاده کنند و همۀ اون توکن ها نام های متفاوتی خواهند داشت.

ERC20 هیچ استانداردی برای توکن های غیر قابل تعویض ارائه نمیده. بنابراین، میتونید یک واحد توکن ERC20 رو با توکن ERC20 دیگه ای مبادله کنید.

منظور از استاندارد ERC-721 و توکن ارزدیجیتال ERC-721 چیست؟

استاندارد ERC-721:

استانداری برای ایجاد توکن های غیر قابل تعویض در بلاکچین اتریوم است.

ERC-721 شکل پیچیده‌تری از پروتکل استاندارد ERC-20 است که در توکن‌های استاندارد در حال اجرا بر روی بلاک‌چین اتریوم یافت میشه.  

توکن ERC-721:

توکن‌های ERC-721 که عموما از اون ها به عنوان توکن‌های غیرقابل‌تعویض یاد می­شه (Non-Fungible tokens) نوعی توکن هستند که برای شبکه اتریوم و تحت استاندارد‌ قرارداد‌ هوشمند ایجاد شده اند. این استاندارد به طور خاص به منظور ایجاد توکن‌های قابل معاوضه‌ای طراحی شده که منحصربه‌فرد و غیرقابل خرج‌کردن اند و نابودشدنی نیستند.

هدف از این کار، گسترش توکن‌های کمیاب و نادری هست که این ویژگی باعث خاص شدن شون میشه. در نتیجه توکن‌های ERC 721 تا حد زیادی یادآور کلکسیون‌ها و تایید اعتبار هستند. به‌طور خلاصه، یک توکن ERC721 فقط یک توکن قابل جمع‌آوری آوری است و ارزش یک توکن ERC-721  بر اساس کمیابی و ویژگی‌های خاص آن تعریف میشه. که همین ویژگی جذابیت بیشتر را برای خریداران یا کلکسیونرها فراهم میکنه.

این ویژگی باعث شده که یک اکوسیستم کاملا جدید از توکن‌ها بر اساس مفهوم کمیابی دیجیتالی بر روی بلاک چین ساخته بشه و از این طریق ارزش چیز‌ها به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد شان حفظ شده و بیشتر میشه.

علت ایجاد توکن ERC-721:

دلیلش تولید توکنی منحصربه‌فرد با ویژگی‌های تکرار‌نشدنی است و برای افرادی که به دنبال  ویژگی خاص بودن هستند، مناسبه و کمیابی این توکن‌ها امتیاز برایشان محسوب میشه.

 تفاوت‌ این دو دسته توکن ERC-20 و ERC-721:

 توکن‌های ERC-20 تقسیم شدنی، قابل خرج و تعویض شدنی اند. اما توکن های ERC-721  یک واحد رو تشکیل میدند، تقسیم نشدنی و غیر‌قابل‌تعویض یا  NFT هستند، این ویژگی، اونها رو خاص و منحصر به فرد میکنه.

کاربرد توکن ERC-721:

نمونه های کاربردی اولیۀ این توکن‌ها، Cryptokitties یا Decentraland هستند که البته Cryptokitties مشهور‌تره. برنامه غیرمتمرکز Cryptokitties یکجور بازیه که به افراد اجازه مالکیت، پرورش و تطابق شخصیت‌های مشابه گربه‌ مجازی رو میده.

 هر بچه‌گربه نماینده یک توکن ERC-721 است و دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردیه که اونو از دیگر بچه‌گربه‌ها متمایز میکنه. در حقیقت این بازی ها و شخصیت‌ها بیانگر نوعی خوش‌شانسی دیجیتالی بر روی بلاک چین هستند.