Crypto pair یا جفت ارز دیجیتال یعنی چی؟ جفت ارز دیجیتال نشون دهندۀ دو مورد هست. اول رمزارزی که اونو دارید و میخواهید باهاش رمزارز دوم رو بخرید و دوم رمزارزی رو نشون میده که با فروشش میخواهید به رمزارز دوم تبدیلش کنید. در ابتدای تولد رمزارزها جفت های معاملاتی زیادی وجود نداشت و بیشتر معاملات به بیت کوین گره خورده بود. اما این روزها با تنوع آلتکوین ها در بازار، جفت های معاملاتی جدیدی ایجاد شده.

جفت ارز دیجیتال (Cryptocurrency Pair):

"جفت ارز دیجیتال" به جفت دارایی ها یا رمزارز مورد معامله ای گفته میشه که میتونیم اونها رو در صرافی ها به هم تبدیل کنیم. مثل جفت های: ETH/BTC یا BTC/USD.

در بازار کریپتو کارنسی، برای نشان دادن جفت ارزها به دو رمزارز نیاز داریم که معمولا برای نمایش نمادش از علامت (/)  BTC/ETH یا () BTC-ETH استفاده میشه؛ گاهی هم دورمزارز مدنظر رو پشت سرهم مینویسند: BTCETH

برای کمک به درک بهتر جفت ارزهای معاملاتی، به مثال های زیر توجه کنید:

اگه در یک صرافی بخوایم بیت کوین بخریم و مقابلش جفت ارز BTC/ETH زده باشه:

این یعنی، ما با اتریومی که داریم میتونیم بیت کوین بخریم به عبارتی اتریوم خود رو میفروشیم و در ازاش بیت کوین دریافت میکنیم.

اگه در یک صرافی بخواهیم بیت کوین خود رو بفروشیم و مقابلش جفت ارز BTC/ETH رو زده باشه:

یعنی در ازای فروش بیت کوین هامون به ما اتریوم داده میشه.

یک نمونه دیگه هم بریم:

اگه در یک صرافی سفارش خرید بیت کوین داشته باشیم و مقابلش جفت ارز BTC/USDT زده باشه، یعنی چی؟

اول شما جواب بدید بعد پاسخ را ببینید...

بله، درسته. یعنی ما تتر داریم و در ازای اون میخوایم بیت کوین بخریم به عبارتی هزینه خرید بیت کوین رو با تتر پراخت میکنیم.

و اگه در یک معامله فروش، در یک صرافی زده باشه BTC/USDT یعنی چی؟

یعنی باید بیت کوین داشته باشیم که در ازای فروشش، صرافی به ما تتر پرداخت میکنه.تصویر بالا بخشی از امکانات صرافی کوکوین رو نشون میده. شما با تغییر دادن جفت رمزارز دلخواهتون از قسمت بالا سمت چپ که توی این تصویر جفت BTCUSDT هست میتونید با کمک دکمه های Long یا Sell که با رنگ سبز و قرمز مشخص شده اند معامله دلخواهتون رو انجام بدید.

البته، جفت‌ ارزهای معاملاتی مبتنی بر پول فیات هم در صرافی‌های ارز دیجیتال وجود داره. به عنوان مثال، BTC/USD یک جفت مبتنی بر پول فیات هست که مثل یک جفت مبتنی بر ارز دیجیتال کار میکنه، با این تفاوت که یکی از دارایی هایی که رد و بدل میشه یک ارز فیات مثل دلار هست و در اینجا قیمت بیت کوین رو به دلار بهمون میگه و ما با این جفت ارز میتونیم در ازای پرداخت دلار، بیت کوین بخریم .

به عبارت دیگه، نه تنها میتونید پول نقد رو با ارز دیجیتال مبادله کنید، بلکه حتی میشه در صرافی‌های کریپتوکارنسی، ارز دیجیتال رو با ارز دیجیتال معامله کنید.

در دوره مقدماتی ارزهای دیجیتال مطالب خیلی راحت آموزش داده شده اند، پس تا دیر نشده شروع کنید..😍 

جفت‌ ارزهای معاملاتی به سرمایه‌گذاران این امکان رو میده که در مورد معاملاتی که میخواهند از طریق صرافی ها انجام بدهند، تصمیم های هوشمندانه‌ای  اتخاذ کنند. با در دسترس قرار گرفتن جفت رمزارزهای بیشتر، معامله گرها تنوع بیشتری از تراکنش ها رو برای انجام دارند.

برای مبادله موفقیت آمیز یک رمز ارز با رمز ارز دیگه، یا باید صرافی رو پیدا کنید که از اون جفت معاملاتی پشتیبانی میکنه، یا باید چندین تراکنش بین جفت های مختلف انجام بدید تا به نتیجه نهایی مورد نظر برسید.

در حقیقت، جفت های معاملاتی نشان دهنده در دسترس بودن گزینه های معاملاتی مختلف در یک صرافی مشخص هستند. 

فرض کنید یک معامله گر به دنبال تبادل لایت کوین (LTC) با پولکادات (DOT) باشه اما ممکنه در یک صرافی اون جفت معاملاتی پشتیبانی نشه. این یعنی معامله گر ابتدا باید LTC رو با بیت کوین معامله کنه و بعدا همون مقدار بیت کوین رو با DOT مبادله کنه. متأسفانه، در این حالت، معامله گر باید کارمزد بیشتری بپردازه چون دو تا تراکنش متفاوت باید انجام بده. در این جا، اگر صرافی از جفت معاملاتی LTC/DOT پشتیبانی میکرد، معامله‌گر در یک معامله به نتیجه دلخواهش میرسید.

جفت های معاملاتی بخش مهمی از اقتصاد کریپتو هستند، زیرا امکان مبادله آسان یک توکن با توکن دیگه رو فراهم میکنند. صرافی‌های کریپتو هم از نیاز کاربرهاشون به پشتیبانی هر چه بیشتر از جفت‌ رمزارزها آگاه شده‌اند.

علاوه بر این، بعضی از جفت های معاملاتی کریپتو ممکنه شرایط معاملاتی بهتری از نظر کارمزد و مالیات ارائه بدهند. با توجه به این موضوع، تحقیق و توجه به کارمزدها و مالیات‌های مربوط به هر جفت معاملاتی که مورد نظرتون هست، مهم خواهد بود.