صندوق سرمایه گذاری گری اسکیل اینوستمنت (Grayscale Investment) از بزرگترین صندوق های سرمایه گذاری در سطح جهان است که در زمینه سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال فعالیت می کند. این صندوق در سال 2013 توسط شخصی به نام بری سیلبرت ( Barry Sillbert) و با عنوان بیت کوین اینوستمنت تراست (Bitcoin Investment Trust) راه اندازی شد.

صندوق‌های تراست سرمایه‌گذاری، توسط دفتر کنترل ارز (OCC) آمریکا نظارت شده و خارج از حوزه قضایی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) هستند.

ساختار صندوق‌های تراست سرمایه‌گذاری، حداقل از نظر قانونی به شکل یک کمپانی و شرکت است. این تراست‌ها در واقع نوعی صندوق با سرمایه محدود (closed-end funds) هستند. بنابراین، تعداد سهام موجودر دسترس این صندوق‌ها محدود بوده و عرضه و تقاضای آن‌ها تعیین کننده قیمت است.

گری اسکیل، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی دیجیتال جهان ، یکی از زیرمجموعه های شرکت سرمایه‌گذاری دیجیتال کارنسی گروپ Digital Currency Group(DCG)  است. این شرکت صندوق  های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال را مدیریت نموده و مهمترین صندوق تابع آن در ایالات متحده، گری اسکیل بیت کوین تراست (GBTC) نام داره.

شرکت DCG یا سرمایه گذاری ارز دیجیتال کارنسی گروپ، تا مارس ۲۰۱۸ علاوه بر بیت کوین (Bitcoin)، صندوق های تراست  سرمایه‌گذاری دیگری را برای اتریوم (Ethereum)، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، لایت کوین (Litecoin)، ریپل (XRP)، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) و زی کش (Zcash) نیز ایجاد کرده است.

 در ژانویه ۲۰۱۸، تراست سرمایه‌گذاری برای هورایزن (Horizen) ارز دیجیتال متمرکز بر حریم خصوصی مشابه‌ زی کش (Zcash)، را ایجاد و راه اندازی نمود.

GBTC یا صندوق بیت کوین تراست گری اسکیل

GBTC در سال 2013 تحت نام Bitcoin Investment Trust راه اندازی شد.

گری اسکیل بیت کوین تراست (Grayscale Bitcoin Trust) بزرگترین صندوق تراست بیت کوین در دنیاست  و راهی برای خرید و سرمایه گذاری در BTC از طریق بازار سهام می باشد که گزارش مالی خود را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ارائه می‌دهد.

سهام GBTC بخشی از سیستم مالی سنتی است که قیمت ارزهای دیجیتال ارائه شده توسط سرمایه‌گذاری‌های ‌گری اسکیل را ردیابی می‌کنه. شرکت  DCG ، شرکت کوین دسک (Coindesk) را (شرکتی که از طریق بستر رسانه ای علاقمندان به دارایی های دیجیتال را مطلع می سازه) تحت مالکیت خود دارد.

صندوق گری اسکیل با استفاده از شاخص قیمت سایت کوین دسک (XBX) ارائه شده توسط تریدبلاک (TradeBlock)- قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کنه.

سرمایه گذاران تایید شده قادر به خرید و فروش سهام صندوق به طور مستقیم در معاملات خصوصی روزانه هستند. سرمایه گذاران خرد که به عنوان سرمایه گذاران تایید شده شناخته نمی شند نیز در سال های اخیر توانسته اند سهام صندوق را در بازارهای ثانویه و در پلتفرم‌هایی مانند فیدلیتی (Fidelity) یا شواب (Schwab) نیز خریداری نمایند.

صندوق گری اسکیل به سرمایه گذاران این امکان را می‌ده تا بدون خرید بیت کوین، یا سایر ارزهای دیجیتال موجود در لیست صندوق خود ، سرمایه گذاری کنند. سپس با قراردادن آن در بورس سهام از معاملات برای کاربران سود حاصل می‌شود.


 سهام بازار ثانویه GBTC  نوسان قیمت کمتری داره و با قیمتی بالاتر از ارزش این دارایی در بازار خرید و فروش می‌شه،  قیمت آن هم با توجه به تغییرات عرضه و تقاضا از سوی سرمایه گذاران متغیره.  مثلا  وقتی قیمت بیت کوین افزایش چشمگیری داشته باشه، تقاضای سهام GBTC توسط سرمایه گذاران در صندوق به طور کلی بیشتر می‌شه  که این میتونه تاثیر بسزایی در افزایش قیمت سهام این رمزارز داشته باشه. بعضی از سرمایه گذارای خرد و شرکت‌های بزرگ ترجیح می‌دند که از طریق بازارهای عمومی به بیت کوین دسترسی پیدا کنند.

چرا بعضی از سرمایه گذاران بجای خرید بیت کوین واقعی، سهام صندوق GBTC گری اسکیل را می خرند؟

سرمایه گذاری در صندوق بیت کوین تراست  اطمینان خاطر سرمایه گذاران را جهت معاملات بیت کوین به همراه داره. زیرا گری اسکیل یک صندوق تراست قابل معامله برای عموم (بازار سهام عمومی) است که تحت نظر SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده) فعالیت می‌کند.

به عبارتی در این روش نیازی به خرید مستقیم بیت کوین و ذخیره و  همچنین دغدغه نگهداری و محافظت از آن وجود نخواهد داشت (دغدغه هایی چون اگر کلیدهایتان را گم کنید یا والت تان هک شود، چی میشه؟ و آیا برای حضانتش باید به کسی پول داد و ..).

مزیت دیگه این صندوق اینه که تراست های بورسی بیت کوین مزایای مالیاتی متعددی دارند. تراست گری اسکیل به گونه ای معاف از مالیات امکان خرید بیت کوین را برای سرمایه گذاران فراهم کرده و دیگه این که تمام سرمایه گذاران می‌تونند سفارشات خریدشون رو  با تمرکز بیشتر و ضریب خطای کمتری در خصوص پیش‌بینی قیمت این دارایی انجام بدند.

اضافه شدن آلتکوین های جدید به صندوق گری اسکیل

شرکت مدیریت دارایی‌های دیجیتال گری اسکیل چند ماه پیش فهرستی طولانی از آلتکوین‌های جدید مورد حمایت خود را منتشر کرده است.اسامی آلتکوین های جدید که به صندوق گری اسکیل اضافه شده‌اند عبارت است از:

صندوق های سرمایه گذاری: اوه تراست (AAVE) ، اتمیک تراست (ATOM)، کاردانو تراست (ADA)، مونرو تراست (XMR)، یونی سواپ تراست (UNI)، پولکادات تراست (DOT) ، سولانا تراست (SOL) ، ای او اس تراست (EOS)

تشکیل صندوق‌های سرمایه گذاری آلتکوین‌های جدید، چند روز پس از گزارش‌هایی مبنی بر احتمال حمایت گری اسکیل از رمزارزهای چین لینک (LINK)، دیسنترا لند (MANA) و بیسیک اتنشن توکن (BAT) صورت گرفت.

این شرکت امکان سرمایه گذاری در صندوق بزرگ سرمایه گذاری‌های دیجیتال Grayscale Digital Large Cap  را نیز برای سرمایه گذاران خود مهیا کرده است.ضمن این که به مشتریانش اجازه میده تا به صورت همزمان روی تعداد بیشتری از دارایی ها سرمایه گذاری کنند.


     

سرمایه گذاران اصلی ‌گری اسکیل

بنا بر جدیدترین گزارش شرکت گری اسکیل، بزرگترین سهام‌داران این صندوق عبارتند از:

  1. آرک اینوستمنت منیجمنت (Ark Investment Management LLC).
  2. هورایزن کینتیکز استس منیجمنت (Horizon Kinetics Asset Management)
  3.  چرچیل منیجمنت (Churchill Management Corp)
  4. آی اف پی ادوایزرز (IFP Advisors Inc)
  5. تورسو اینوستمنت (Toroso Investments LLC)  

   

ما با هم رشد میکنیم!

!Together we grow