قانون دریافت مالیات دلیل ریزش اخیر بازار ارزهای دیجیتال! یکی از قانون های مهم بازارهای مالی این که پول ترسو است. همانطور که میدانید  اخیراً قانون دریافت مالیات از کسب و کارهای فعال در حوزه رمز ارزها تصویب شد و متعاقب آن قیمت بیت کوین و آلت کوین ها ریزش غیرقابل انتظاری را تجربه کردند. به نظر میرسه که دولت آمریکا به خاطر شرایط نه چندان مناسب اقتصادی ایالات متحده خصوصاً در دوران بعد از از رکود ناشی از بحران کرونا، مجبور شده که چنین قانونی رو فعلا به تصویب برسونه تا خیالش از دریافت این نوع مالیات جدید راحت بشه.  رمزارزهایی که دلیل اختراع شون خلاص شدن مردم از تصمیم گیری های نابخردانه و خودخواهانۀ دولتها و بانک های مرکزی هست، این روزها به دستور خود عاملین اصلی تورم و در قالب قوانین مالیاتی باید جور بی تدبیری های اقتصاد سنتی را بکشند.

آنچه که مسلم است صنعت رمزنگاری دراقتصاد آمده است که بماند و خیال رفتن هم ندارد چرا که  ویژگی ها  و برتری هایش نسبت به نمونۀ قبلی اش به اندازه کافی نزد مردم محبوبیت و استقبال ایجاد کرده است.  تمام اتفاق هایی که این روزها در گوشه گوشه دنیا می‌افتد، از محدودیت های قانونی برای استفاده از رمز ارزها در چین و انگلستان گرفته تا تصویب قوانین مالیاتی در ایالات متحده و یا حرام اعلام کردن رمز ارزها در بعضی از کشورهای مرتجع اسلامی مثل اندونزی، همه و همه به زودی فراموش می شوند، دیر یا زود جنگ بین حکومت ها بر سر تصاحب بیشتر رمز ارز های ارزشمند علنی میشود، قانون های به تصویب رسیده تعدیل و تلطیف میشوند و رمز ارزها روز به روز جایگاهشان محکمتر از روز قبل می شود.

اما  از آنجایی که در کنار هر تهدید فرصتی هم هست، پیش بینی می شود که با تصویب قوانین سختگیرانه و اخذ مالیات از فعالین حوزه کریپتوکارنسی صرافی های غیرمتمرکز بیشتر از پیش رشد و توسعه پیدا کنند.

از طرف دیگه نباید فراموش کنیم که از دیدگاه تحلیلگران تکنیکالی هیچ روندی ابدی نیست و اصلاحات برای رشد و صعود بیشتر ضروریه.  بیت کوین امسال یعنی سال 2021 میلادی غیر از بازۀ زمانی ۱۵ اپریل تا ۲۰ جولای دائماً در روند صعودی بوده و حتی اگر اصلاح اخیر به یک ریزش جدی تر تبدیل بشه و نمودار بیت کوین از کانال صعودی روزانۀ خودش خارج بشه، با توجه به تمام تحلیل های قبلی و استقبال گستردۀ موسسات مالی و بانک ها و طمع بالای حکومت ها بر سر استخراج و تصاحب بیشتر رمز ارزها می‌تونیم به برگشت بازار و استمرار روند صعودی امیدوار باشیم.

این مقاله هیچ توصیه ای برای خرید، فروش یا نگهداری رمز ارزها  نیست.

علیرضا ذوقی- ۲۷ آبان